Kā grāmatot pamatkapitāla daļu iegādi? Kapitāldaļas tiek pārdotas par zemāku vērtību un rada negatīvu vērtību. Kā šāds darījums ietekmē peļņu?
Grāmatvedība
07:00, 14. Mai. 2025
Lai vienkāršotu iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu, 2024.gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Pieņemtās izmaiņas nosaka, ka no 2025.gada 1.janvāra piemērojamas tikai divas IIN likmes – 25,5% un 33%, iepriekšējo trīs nodokļa likmju (20%, 23% un 31%) vietā. Šoreiz uzmanību pievēršam tieši 33% likmei, skaidrojot, kuros gadījumos tā ir jāpiemēro.
Raksta līdzautore: Ilze Berga, SIA “KPMG Baltics” partnere, Nodokļu konsultāciju pakalpojumu nodaļas vadītāja
Nodokļi
07:00, 12. Mai. 2025
Uzņēmums, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs Latvijā, saņēmis avansu no trešās valsts uzņēmuma par preci, kura pēc izgatavošanas tiks eksportēta uz trešo valsti, piemērojot tai PVN 0% likmi. Kopš avansa saņemšanas pagājuši vairāk nekā seši mēneši, bet preces izgatavošana vēl nav pabeigta. Līdz ar to saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 51.panta 4. un 5.daļu PVN par avansa maksājumu nav aprēķināts. Šajā laikā uzņēmums, kas veicis avansa maksājumu, ir bankrotējis, avanss atpakaļ nav pieprasīts. Vai Latvijas uzņēmumam veidojas PVN saistības, norakstot šo saņemto avansu un iekļaujot to ieņēmumos?
Atbildes līdzautors: Matīss Auziņš, SIA “PricewaterhouseCoopers” Nodokļu konsultāciju nodaļas projektu vadītājs
Nodokļi
07:00, 9. Mai. 2025
Lasītājs jautā: Uz cik ilgu laiku uzņēmuma – sabiedrības ar ierobežotu atbildību – īpašnieks var apturēt uzņēmuma saimniecisko darbību, proti, atlaist darbiniekus? Kādas deklarācijas un pārskati šajā periodā jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā?
Grāmatvedība
07:00, 8. Mai. 2025
Ar grozījumiem Grāmatvedības likumā, kas stājās spēkā no 2025.gada 1.janvāra, 11.pants tika papildināts ar 14.daļu, proti, attaisnojuma dokumentu, kuru uzņēmums izsniedz citam Latvijā reģistrētam uzņēmumam – preces vai pakalpojuma saņēmējam – samaksāšanai (rēķinu), noformē kā strukturētu elektronisko rēķinu. Līdz ar to grāmatvežiem ir radies jautājums – vai rēķins samaksāšanai ir jauns dokumenta veids? Kas šis ir par dokumentu? Līdz šim bija attaisnojuma dokuments, preču piegādes, nodokļa rēķins utt., bet ne rēķins samaksāšanai. Ja uzņēmuma grāmatvedības politikā nav rēķina samaksāšanai – vai tas nozīmē, ka uz konkrēto uzņēmumu e-rēķini neattiecas?
Grāmatvedība
07:00, 7. Mai. 2025
Pieņemot grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, no 2025.gada ir mainīti pakalpojumu sniegšanas vietas noteikumi virtuāli sniegtajiem kultūras, mākslas, sporta, zinātnes, izglītības, izklaides vai citiem līdzīga rakstura pasākumiem, kā arī elektroniski sniegtiem pakalpojumiem. Lai gan izmaiņas šķiet formālas, tās būtiski maina pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas kārtību šiem pakalpojumiem, ja tie tiek sniegti klientiem ārpus Latvijas.
Nodokļi
07:00, 6. Mai. 2025
Vai uzņēmumam ir tiesības, nosakot muitas vērtību, precei piemēroto atlaidi importa deklarācijā pierādīt ar citiem līdzekļiem, ne tikai ar rakstveidā noslēgtu līgumu? Meklējam atbildi Valsts ieņēmumu dienesta izsniegtajā uzziņā.
Grāmatvedība
07:00, 30. Apr. 2025
Uzņēmuma īpašnieks pats iesniedzis darba devēja ziņojumus Valsts ieņēmumu dienestam (VID) un to veicis kļūdaini – katru mēnesi deklarējis ikmēneša algu (4. un 5.ailē), bet papildus aizpildījis arī 6. un 7.aili, proti, precizējumu par iepriekšējo mēnesi. Rezultātā VID tika deklarētas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas dubultā apmērā; tā tās tika arī samaksātas. Grāmatvedībā norādītas pareizas summas – katra mēneša aprēķinātā alga un attiecīgie nodokļi. Kā rīkoties grāmatvedim?
Grāmatvedība
07:00, 29. Apr. 2025
Mazumtirdzniecības uzņēmums iestājies Latvijas tirgotāju savienības (LaTS) veikalu tīklā. LaTS reizēm organizē loterijas ar balvu – LaTS dāvanu karti, kuru ir iespējams atprečot jebkurā LaTS veikalā. Kad pircējs veikalā atprečo dāvanu karti, veikalam rodas ieņēmumi, no kuriem jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Pēc dāvanu kartes realizēšanas precēs veikals izraksta rēķinu LaTS. Vai šajā rēķinā jānorāda PVN? Šie vairs nav ieņēmumi, bet gan norēķini par dāvanu karti.
Nodokļi
07:00, 28. Apr. 2025
Senāts pagājušā gada augustā pieņēma lēmumu lietā par pienākumu saimnieciskās darbības veicējam – fiziskai personai – maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli gadījumā, ja no saimnieciskās darbības ar nodokli apliekami ienākumi faktiski netika gūti.
Nodokļi
07:00, 24. Apr. 2025
2025.gada 1.aprīlī stājas spēkā izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz, ka uzņēmumiem būs jāievieš bezskaidras naudas norēķini, ja uzņēmumu juridiskajā adresē vai tā struktūrvienībā, vai tirdzniecības automātā, kura uzstādīšanas vietas adrese nesakrīt ar juridisko adresi vai struktūrvienības adresi, iepriekšējā gada apgrozījums pārsniedz 50 000 eiro. Līdz ar to radies jautājums – vai maksājumi ar kartēm tiek uzskatīti par bezskaidras naudas maksājumiem?
Grāmatvedība
07:00, 22. Apr. 2025
Latvijas uzņēmums saņem programmatūras atbalsta un atjauninājuma pakalpojumus no Lielbritānijas uzņēmuma. Gada maksa par saņemtajiem pakalpojumiem ir 1000 eiro. Abi uzņēmumi nav reģistrēti pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji Latvijā. Kas šajā situācijā uzskatāma par pakalpojuma sniegšanas vietu Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē? Kuram uzņēmumam ir pienākums aprēķināt PVN? Vai Latvijas uzņēmumam, saņemot šādus pakalpojumus, ir pienākums reģistrēties kā PVN maksātājam, ja pārsvarā saņem pakalpojumus ar PVN neapliekamo darījumu nodrošināšanai?
Nodokļi
07:00, 22. Apr. 2025
Veikals nodeva naudu inkasatoram, kurš pēc naudas pārbaudes – inkasācijas ‒ konstatēja, ka 2 eiro monēta izskatās dīvaini un nosūtīja naudu tālākai pārbaudei. Pārbaudes rezultātā tika konstatēts, ka nauda ir viltota. Uzņēmums saņēma paziņojumu no policijas, ka uzņēmums var pieteikties par cietušo personu. Uzņēmums, pamatojoties uz policijas vēstuli, šo naudu norakstīja ārkārtas izdevumos. Vai šie izdevumi ir saistīti ar saimniecisko darbību?
Grāmatvedība
07:00, 16. Apr. 2025
Straumēšana, piemēram, videospēļu spēlēšanas tiešraižu pārraidīšana dažādās platformās, Latvijā kļūst aizvien populārāka. Par to brīvprātīgi, ziedojumu veidā skatītājs var pateikties straumētājam. Vai par šādiem ienākumiem ir jāmaksā nodoklis? Apskatām, kas par to teikts tiesu praksē!
Nodokļi
07:00, 16. Apr. 2025
Ņemot vērā, ka jau no 2025.gada 1.janvāra norēķinos ar valsts un pašvaldību iestādēm attaisnojuma dokumenti (rēķini) jānoformē e-rēķina formātā, bet no 2026.gada 1.janvāra šī būs obligāta prasība visiem uzņēmumiem, arvien vairāk aktualizējas jautājums – vai arī turpmāk uzņēmumi par preču piegādēm var sagatavot tikai vienu attaisnojuma dokumenta veidu – e-rēķinu –, ja uzņēmums vēlas saglabāt līdzšinējo praksi, kad vienā dokumentā tiek norādīti gan preču piegādes dokumenta, gan attaisnojuma dokumenta rekvizīti? Vai to var izmantot kā rēķinu samaksāšanai? Vai e-rēķinā ir iekļauts rekvizīts “paraksts”, kas nodrošina, ka pavadzīme tiek parakstīta?
Grāmatvedība
07:00, 14. Apr. 2025