Vai laikā, kad darbinieks ir atstādināts, viņa vietā viņa pienākumu veikšanai var pieņemt kādu citu darbinieku? Vai šāds darbinieks uzreiz jābrīdina, ka šis amats būs, iespējams, tikai uz kādu laika periodu?
Darba tiesības
07:00, 17. Jūn. 2025
Statūti ir viens no būtiskākajiem uzņēmuma iekšējiem dokumentiem, kas ir dažādu noteikumu kopums, kuru mērķis ir definēt un aprakstīt galvenos uzņēmuma darbības pamatprincipus. Uzņēmumi šim dokumentam nereti pievērš pārāk mazu uzmanību, iekļaujot tajā tikai Komerclikumā noteikto minimālo informāciju – nosaukumu, pamatkapitāla lielumu, daļu skaitu, to nominālvērtību un valdes pārstāvības tiesību apjomu. Kam pievērst uzmanību, sagatavojot sabiedrības statūtus?
Raksta līdzautors: Rihards Jānis Geldners, SIA “ZAB Eversheds Sutherland Bitāns” jurista palīgs
Komerctiesības
07:00, 13. Jūn. 2025
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma darbiniekam – servisa tehniķim ‒ darba līgumā darba vieta ir noteikta kā objekti visā Latvijas teritorijā. Darbinieka dzīvesvieta ir Rīga. Ja darbinieks brauc uz objektu citā Latvijas pilsētā un tur paliek nedēļu, neatgriežoties katru dienu dzīvesvietā, vai tas tiek uzskatīts par komandējumu un ir jāmaksā dienas nauda?
Darba tiesības
07:00, 11. Jūn. 2025
Uzņēmums organizē saliedēšanas pasākumu. Lai tajā piedalītos, darbiniekam ir jāveic līdzmaksājums (piemēram, par ēdināšanu, naktsmītnes nodrošināšanu, pārsteigumu balvām). Vai darba devējs drīkst vaicāt šādus papildu maksājumus? Vai darbinieks var atteikties no dalības šādā pasākumā? Vai obligāti jāmaksā, lai gan darbinieks nepiedalīsies pasākumā? Kādas ir darba devēja iespēju robežas?
Darba tiesības
07:00, 10. Jūn. 2025
Dalībnieku vai akcionāru sapulce ir augstākā kapitālsabiedrības pārvaldes institūcija, kuras kompetencē ietilpst būtiskāko jautājumu izlemšana, tostarp gada pārskata apstiprināšana. Kādi priekšnoteikumi jāievēro, sasaucot dalībnieku sapulci gada pārskata apstiprināšanai, un kā šāda sapulce jāsasauc?
Raksta līdzautore: Santija Veselova, SIA “Sorainen ZAB” jurista palīdze
Komerctiesības
07:00, 3. Jūn. 2025
Kādos gadījumos darba devējam ir jāatlīdzina darbinieka izdevumi par optisko briļļu iegādi? Kādi dokumenti ir jāiesniedz darba devējam un vai ir noteikts kāds summas limits? Cik bieži drīkst iegādāties jaunas brilles un vai par šādiem izdevumiem ir jāmaksā nodokļi?
Darba tiesības
07:00, 2. Jūn. 2025
Darbinieka atstādināšana var būt nepieciešama dažādu iemeslu dēļ, piemēram, darba disciplīnas pārkāpumu izmeklēšanas, darba drošības noteikumu neievērošanas vai citu nopietnu pārkāpumu gadījumā. Darba devējam ir jāievēro noteiktas procedūras un jānodrošina, ka atstādināšana notiek saskaņā ar tiesību aktiem. Tas ir svarīgi, lai aizsargātu darbinieka tiesības un novērstu nepamatotu vai nelikumīgu atstādināšanu, kā arī – lai izvairītos no juridiskām problēmām un strīdiem.
Darba tiesības
07:00, 28. Mai. 2025
Grāmatveži dažkārt joko, ka nodokļu likumi ir kā mīnu lauks ‒ nekad nezini, kur draud briesmas. Tomēr uzņēmumiem ir pieejams rīks šī riska novēršanai vai samazināšanai, proti, iespēja saņemt no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rakstveida atbildi uz kādu neskaidru jautājumu. Vai vienmēr var paļauties uz VID sniegto atbildi?
Komerctiesības
07:00, 22. Mai. 2025
Lasītājs vaicā: Esam autoru kolektīvs, kas apvienojušies vienā uzņēmumā. Viens no šī uzņēmuma iepriekšējiem darbiniekiem (nestrādā ar autoru kolektīvu jau 10 gadus, bet bijis tā dibinātājs) nolēmis reģistrēt uzņēmuma nosaukumu kā preču zīmi. Pārējie uzņēmumā domā, ka tas ir tāpēc, lai šo nosaukumu uzņēmums vairs nevarētu izmantot, izstrādājot materiālus, izdodot grāmatas un vadot seminārus. Vai drīkst reģistrēt konkrētu preču zīmi ar nolūku neļaut citiem autoriem, biedriem, līdzīpašniekiem izmantot šo nosaukumu?
Atbildes līdzautors: Krišjānis Knodze, SIA “Sorainen ZAB” jurista palīgs
Komerctiesības
07:00, 21. Mai. 2025
Nekas nav nemainīgs, viss plūst un mainās! Arī darba tiesiskajās attiecībās notiek attīstība, kuras dēļ var būt nepieciešams veikt grozījumus darba līgumā vai izteikt to jaunā redakcijā. Kādās situācijās grozījumi darba līgumā būtu jāveic un kā to izdarīt pareizi? Ko darīt darba devējam, ja darbinieks izmaiņas atsakās parakstīt. Šie un citi jautājumi rakstā aplūkoti detalizētāk.
Darba tiesības
07:00, 20. Mai. 2025
Viens no pirmajiem jautājumiem, ar ko saskaras ikviens uzņēmējs, ir saimnieciskās darbības reģistrācijas formas izvēle. Šis lēmums var būt izšķirošs, jo tas ietekmē ne tikai uzņēmuma turpmāko darbību un attīstības iespējas, bet arī uzņēmēja personīgo atbildību un iespējas piesaistīt finansējumu. Īpaši aktuāls šis jautājums ir lauksaimniecības nozarē, kur viena no iespējām ir reģistrēt uzņēmumu kā zemnieka saimniecību.
Komerctiesības
07:00, 15. Mai. 2025
2025.gada 1.aprīlī stājas spēkā grozījumi tiesas izdevumos un valsts nodevas apmēros. Izmaiņas ir būtiskas, un tās ietekmēs ikvienu personu, kas vēlas vērsties tiesā ar prasību. Valsts nodevu reforma civillietās ir vērsta uz tiesas pieejamības veicināšanu un ar šiem grozījumiem tiek cerēts, ka tiesu sistēma kļūs pieejamāka.
Komerctiesības
07:00, 14. Mai. 2025
Mobinga jautājumi darba tiesībās ir aktuāli jau vairākus gadus, taču arvien biežāk veidojas situācijas, kad darbinieki izmanto mobinga jēdzienu kā instrumentu, lai sasniegtu sev vēlamo rezultātu, atriebtos vai pat ļaunprātīgi iegūtu materiālu labumu no darba devēja. Šāds gadījums, kura analīze sniedz vērtīgas mācības, nesen novērots kādā uzņēmumā.
Raksta līdzautors: Rihards Grinaško, SIA "LEADELL Vītols ZAB" jurista palīgs
Darba tiesības
07:00, 13. Mai. 2025
Slēdzot darījumus, ir ierasts, ka puses līgumā vienojas arī par darījuma summas apmaksas veidu, proti, kādā veidā un apjomā tiks izpildītas uzņemtās saistības. Parasti apmaksa tiek noteikta divos veidos – kā priekšapmaksa pirms darījuma izpildes vai kā pēcapmaksa pēc darījuma izpildes. Taču mēdz būt arī situācijas, kurās darījumu partneri izvēlas citus norēķinu veidus, piemēram, dalītie maksājumi.
Komerctiesības
07:00, 8. Mai. 2025
Mēdz būt gadījumi, kad darba devējs prasa darbiniekiem būt gataviem ierasties darbā ārpus darba laika, piemēram, svētku dienās. Vai laiks, kas pavadīts, darbiniekam esot gatavībā, būtu viņam jākompensē un, vai tas būtu jādara arī tad, ja darbinieks iepriekš par šādu iespējamību ticis informēts?
Darba tiesības
07:00, 7. Mai. 2025