21.gadsimts ir radikāli mainījis darba attiecību pamatprincipus. Ja vēl arvien dzirdat kaut kur pieminam terminu “kadri” un “kadru daļa”, iesakāms maksimāli ātri no turienes doties projām, jo tas ir signāls, ka viss patiešām ir ļoti slikti un labbūtība būs beidzamais, par ko šajā organizācijā domās. Personāla vadībā sen vairs nerunā arī par “personāla vadību”. Jo šis ir talantu, spēcīgu personību un savstarpējo attiecību laiks. Šis ir personīgā zīmola laikmets.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
06:00, 24. Mai. 2023
Darba meklētāju vidū ir izplatīts viedoklis, ka pēc 50 gadu vecuma darbu atrast ir teju neiespējami. Tomēr vēlos teikt tā – katram darbiniekam ir sava vieta, un gudrs darba devējs pieredzējušu darbinieku novērtē, māk pareizi likt lietā viņa stiprās puses un sargā to kā acuraugu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 27. Mar. 2023
Darba produktivitātes celšana ir aktuāla ikvienā uzņēmumā. Jo produktīvāk strādā darbinieki, jo lielāka ir uzņēmuma peļņa, no kuras rezultātā iegūst arī paši darbinieki, saņemot prēmijas un uzlabojot darba vidi. Pieaugot produktivitātei, ir iespēja maksāt lielākas algas un celt dzīves standartus kopumā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 23. Feb. 2023
Pēdējo 15 gadu laikā sociālo mediju lietošana izaugusi līdz apmēram, kad pat seniori izmanto vismaz vienu no platformām. Darba devējiem tas, savukārt, nozīmē ne tikai aktīvu sava uzņēmuma lapu pārvaldību, bet arī sastapšanos ar realitāti – sociālajos medijos ir arī visu līmeņu darbinieki. Kamēr citi redz vietu raizēm un maksimāli norobežojas no darbiniekiem, citi izmanto šo kā iespēju gan komandas veidošanai, gan uzņēmuma ekspertīzes un tēla stiprināšanai.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 28. Dec. 2022
Lai gan eksperti joprojām "lauž šķēpus", kāds ir darbiniekiem piemērotākais pārbaudes laiks – trīs vai seši mēneši –, neapgāžama ir patiesība, ka ikvienam darbiniekam, lai ar kādu pieredzes bagāžu tas ierodas organizācijā vai uzņēmumā, līdzīgi kā lidmašīnai, nepieciešams adaptācijas periods, lai sasniegtu simtprocentīgu vai pat lielāku efektivitāti. Šo laika līkni un darbinieka iekļaušanās un iejušanās procesu organizācijās sauc par onbordingu no angļu valodas - onboarding.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
11:16, 21. Nov. 2022
Veselība ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas ietekmē darbinieku labsajūtu un darba produktivitāti, tādēļ darba devējam ir svarīgi izveidot arī sēdoša darba veicējiem drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi, kura nepasliktinātu darbinieku veselību un labsajūtu, kā arī samazinātu ar darbu saistīto nelaimes gadījumu un arodslimību skaitu.
Raksta līdzautore: Olga Zubova, Valsts darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vecākā eksperte
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 17. Nov. 2022
Beidzamo gadu tendences liecina, ka personāla atlases un piesaistes jomā notiek tektoniskas svārstības, kas varbūt nav pēkšņas un visaptverošas, taču vairāku gadu perspektīvā kļūst acīmredzamas, turklāt skaidrs, ka tās jau ir uz palikšanu. Kā šīs pārmaiņas ietekmē ar darbinieku atlasi saistītos tiesiskos noteikumus?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 4. Nov. 2022
Ļoti bieži darbinieki darba devēja attieksmi pret sevi sajūt dažādos ikdienas procesos, taču tikpat svarīgi ir darbinieku labsajūtu nodrošināt, piešķirot dažādus bonusu. Kā to darīt taisnīgi un caurskatāmi, lai piešķirtie labumi un to nosacījumi būtu saprotami visiem darbiniekiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
15:56, 26. Sep. 2022
Katru gadu freelance pakalpojumu sniedzēju jeb tā saukto frīlanceru skaits pasaulē pieaug. Statistika liecina, ka Eiropā šobrīd proporcionāli iedzīvotāju skaitam visvairāk šādu ārštata darbinieku ir Grieķijā, savukārt pelnošākie ir Vācijā. Pasaulē kopumā visvairāk ārštata darbinieku gan proporcionāli, gan skaita ziņā ir Amerikas Savienotajās Valstīs, kur daudzi, atkāpjoties pandēmijai, saprata, ka vēlas turpināt strādāt attālināti. Ja uzņēmumi nebija gatavi piekāpties, cilvēki uzsāka neatkarīgu darbību. Vai līdzīgas tendences vērojamas arī Latvijā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
13:44, 19. Sep. 2022
Kā vadītājam ar darbinieku runāt par viņa emocionālo un psiholoģisko stāvokli? Kā vadītājam kļūt par empātisku, atbalstošu un uzticamu sarunas biedru, pie kura varēs vērsties ne tikai darba jautājumos, bet kas atbalstīs arī grūtākos brīžos?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
10:26, 23. Aug. 2022
Ir silta, saulaina diena. Rušinos dārzā un domāju par personāla attīstību. Kas tajā ir kopīgs? Kā izrādās, ļoti daudz. Tieši tāpat kā uzņēmuma attīstības stratēģija ir cieši saistīta ar nepieciešamā personāla atlasi, attīstību un vajadzīgā rezultāta sasniegšanu, arī dārza iekopšanai ir līdzīgi posmi – no zemes apstrādes un vīzijas, kādu rezultātu vēlamies redzēt, līdz ražas novākšanai.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 4. Aug. 2022
Vasara dažādu darba kolektīvu saliedēšanas pasākumu rīkotājiem ir pļaujas laiks. Palasot piedāvājumus internetā, šķiet, ka tie savā starpā sacenšas satura daudzveidībā, lai piedāvātu ko tādu, ko nepiedāvā neviens konkurents. Bet vai saliedēšanas pasākums sasniedz savu mērķi – vai komanda pēc tā atgriežas birojā saliedētāka un tās sniegums ir jūtami uzlabojies? Aplūkosim ieteikumus, kā sasniegt šo mērķi!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 29. Jūl. 2022
Jau sen runā par to, ka cilvēkiem jāizvēlas darbs, kurā viņi var izmantot savas stiprās puses un kurā tikai nedaudz jāsatiekas ar vājajām kompetencēm, jo tad ir vieglāk sasniegt izvirzītos mērķus un izveidot tā saukto darba pienākumu plūsmu, kad tie rit uz priekšu bez lielas piepūles.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 11. Jūl. 2022
Vēl nesen bija cilvēki, kas lepni teica: "Es neesmu bijis atvaļinājumā jau piecus gadus!" Tomēr tas nav veselīgi un ar to nav jālepojas. Un vispār tā teikt vairs nav "trendīgi"!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 29. Jūn. 2022
Strīdi un tiesvedības jebkurā uzņēmumā vai organizācijā parasti saistīti ar stresu, laika un finanšu zaudējumiem, kā arī darbības traucējumiem. Īpaši sāpīgi strīdi mēdz būt starp darba devēju un darbinieku, jo ir iesaistīta arī emocionālā puse. Šādos gadījumos labākais risinājums bieži vien ir mediācija.
Tekstu lasa: Dārta Spridzāne
Darbinieki
07:00, 29. Apr. 2022