Mākoņgrāmatvedība kļuvusi par nozīmīgu tendenci finanšu un biznesa pasaulē, piedāvājot efektīvus risinājumus finanšu informācijas pārvaldībai un virkni ievērojamu priekšrocību, tai skaitā piekļuvi reāllaika finanšu datiem un iespēju tos viegli integrēt ar citām biznesa sistēmām. Tomēr tai piemīt arī riski, piemēram, datu drošības jautājumi un atkarība no interneta savienojuma, kas prasa pareizu pārvaldību. Kādas ir mākoņgrāmatvedības sniegtās priekšrocības, kādi risiki var rasties un kā tos mazināt?
Vadība
07:00, 16. Feb. 2024
Lasītājs vaicā: Uzņēmums – sabiedrība ar ierobežotu atbildību –, kura nodarbojas ar ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu, vēlas paplašināt iespējas baudīt viņu gatavoto ēdienu. Tiek izskatīta iespēja pievienoties "Wolt" vai "Bolt Food" platformai. Vai tirdzniecība šajās platformās jāreģistrē kā struktūrvienība? Vai tad, ja uzņēmums plāno izmantot abu platformu pakalpojumus, ir jāreģistrē divas struktūrvienības?
Vadība
07:00, 13. Feb. 2024
Nestrādājot tehnoloģiju vidē, bet saskaroties ar nepieciešamību pēc kāda tehnoloģiska risinājuma izveides, nereti pirmajā brīdī var rasties apjukums. Neskaidrība par to, kas nepieciešams, lai izstrādātu konkrēto risinājumu, cik tas izmaksās un kur vispār atrast cilvēku, kas to spētu realizēt. Pēc kādiem kritērijiem izvēlēties programmētāju?
Raksta līdzautore: Ginta Jāne, AS “If P&C Insurance”, globālo tehnoloģiju mācību un attīstības jomas vadītāja
Vadība
07:00, 8. Feb. 2024
Komunikācijas pārslodzi mēdz aktualizēt speciālisti, kuri ikdienā strādā ar iekšējās komunikācijas jautājumiem un kādā brīdī nonāk pie secinājuma, ka darbinieki vairs nelasa, neklausās vai neskatās korporatīvajos kanālos pieejamo informāciju. Kāpēc organizācijās veidojas iekšējās komunikācijas pārslodze, kādas pazīmes par to liecina, un kādi praktiski soļi var palīdzēt to mazināt?
Raksta līdzautore: Elīna Harčenko, komunikācijas konsultante
Darbinieki
07:00, 2. Feb. 2024
Kas ir NACE kods un par kuriem darbības veidiem tas jānorāda? Vai jāpaziņo par papildu saimnieciskās darbības veidu? Vai obligāti ir jāziņo, ja pamatdarbības veids tiek mainīts? Un kāda sekas, ja uzņēmums nepaziņo kādu no darbības veidiem? Skaidrojam!
Vadība
07:00, 1. Feb. 2024
Procesu vadība varētu būt viena no pretrunīgākajām tēmām uzņēmumu un organizāciju vadībā. Vieni to slavē kā efektivitātes rīku, citi peļ kā birokrātijas avotu. Kādas ir procesu vadības pieejas? Kura no tām būtu atbilstošākā uzņēmumā?
Tekstu lasa: Māris Millers
Vadība
07:00, 25. Jan. 2024
Lasītājs vaicā: Ārpakalpojuma grāmatvedis, aizpildot klienta izpētes lapas, uzņēmumam pieprasa informāciju par sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašniekiem, kuri neatbilst “patiesā labuma guvēja” statusam. Viņiem pieder 5% kapitāldaļu un nav izšķirošas ietekmes uzņēmumā.
Vai un kādos gadījumos šādus datus drīkst pieprasīt? Vai uzņēmumam dati būtu jādod, ja tos lūdz grāmatvedis? Kādas sekas var būt, ja dati netiek nesniedz, norādot, ka nav pamata tos pieprasīt? Vai arī – ja grāmatvedis uzskata, ka nepieciešama informācija par kādu personu, viņš var vaicāt jebko un uzņēmējam jāsniedz šī informācija?
Vadība
07:00, 10. Jan. 2024
Lasītājs vaicā: Mans mazais uzņēmums ir saņēmis piedāvājumu piedalīties Ziemassvētku un Jaunā gada tirdziņos, bet man ir dilemma – vai nepieciešams kases aparāts? Produktu klāstā ir pašu ražotas un iepirktas preces (gan tādas, kuras tiek uzlabotas un pārdotas, gan tādas, kuras tiek vienkārši pārdotas). Tirdziņi šobrīd paredzēti trīs (kopumā sešas dienas). Vai dienu skaitā, ko pavadu tirdziņos, jāievēro kāds regulējums? Vai nepieciešams kases aparāts? Varbūt der tikai kvīts? Kādas atskaites man būs jāiesniedz? Kādi likumi, normatīvie akti šo regulē?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Vadība
07:00, 29. Dec. 2023
Gada nogale daudzos uzņēmumos ir laiks, kad tiek nosprausti mērķi nākamajam gadam. Pieejas un tradīcijas katrā organizācijā var būt atšķirīgas – vieni šo procesu sauc par stratēģijas pārskatu, daži – par biznesa plānošanu, citi – par budžeta veidošanu. Kam pievērst uzmanību, nosakot mērķus un veidojot uzņēmuma mērījumu sistēmu nākamajam periodam? Arī tad, ja uzņēmumā jau ir sava labi atstrādāta sistēma, šis špikeris varētu atgādināt par kādu svarīgu niansi vai neparastu aspektu.
Tekstu lasa: Māris Millers
Vadība
07:00, 27. Dec. 2023
90.gados Latviju pāršalca demogrāfiskā krīze, kad būtiski samazinājās dzimstība. Darba tirgus sāka izjust šīs krīzes sekas 2010.gadā, jaunajiem speciālistiem, kuri dzimuši pēc 1990.gada, uzsākot savas darba gaitas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Vadība
06:00, 27. Dec. 2023
Reģistrējot uzņēmumu, nepieciešams reģistrēt arī tā juridisko adresi. Kas jāzina? Kā rīkoties, ja uzņēmums vēlas reģistrēt juridisko adresi sev nepiederošā īpašumā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Vadība
07:00, 15. Dec. 2023
Vadības sapulces jeb vadības grupas sanāksmes ir pierasta lieta gandrīz katrā uzņēmumā. Tās nepieciešamas, lai komanda varētu pārrunāt aktualitātes un plānot nākamos darbus. Taču sapulču efektivitāte dažādos uzņēmumos mēdz būt ļoti atšķirīga. Viena no problēmām, kas sapulces padara neefektīvas, ir mutvārdu formāts – cilvēki sanāca, pasēdēja, parunājās un izklīda – katrs ar savu izpratni par nolemto un darāmo. Kā vienkāršiem līdzekļiem padarīt sapulces efektīvākas?
Tekstu lasa: Māris Millers
Vadība
07:00, 11. Dec. 2023
Izdegšana nav modīgs vārds vai pagaidu noguruma stāvoklis, bet nopietna problēma, kas ir ienākusi mūsdienu darba vidē. Šī problēma ietekmē visus, sākot no vadītājiem līdz zemāka līmeņa darbiniekiem un pašnodarbinātajiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 5. Dec. 2023
Ir grūti iedomāties, ka vēl pirms 10 gadiem tās bija vien 2 stundas dienā, kas tika pavadītas, izmantojot internetu. Šodienas iespējas savu laiku pavadīt digitālajā pasaulē ir nozīmīgi paplašinājušās. Pirms gada, kā vēsta “Digital 2023” apkopotie dati, darbspējīga vecuma interneta lietotāji tiešsaistē pavadīja vidēji 7 stundas dienā, tomēr jaunākie pētījumi liecina, ka pavadītais laiks šogad ir samazinājies līdz 6 stundām un 37 minūtēm dienā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darbinieki
07:00, 1. Dec. 2023
Mūsdienās tas, kas tiek uzskatīts par daudzveidīgu, var būt arī ļoti atšķirīgs. Dažādība, vienlīdzība un iekļaušana ir trīs cieši saistītas vērtības, kuras stingri jāievēro organizācijām, lai godīgi novērtētu darbinieku nopelnus un atbalstītu atšķirīgas indivīdu grupas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Vadība
07:00, 21. Nov. 2023