Lasītājs vaicā: Uzņēmumam, kuram pieder trīs degvielas uzpildes stacijas, ir skaidrās naudas ieņēmumi no kases aparātiem uzpildes stacijās. Skaidrās naudas izdevumus veido algu un to avansu izmaksas, kā arī divas reizes mēnesī nauda tiek nodota inkasatoriem, lai to iemaksātu bankā. Uzņēmums grāmatvedību kārto grāmatvedības sistēmā. Vai nepieciešams izdrukāt no sistēmas kases ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnālu, lai tas būtu papīra formā? Vai nepieciešams izdrukāt katru kases ieņēmumu/izdevumu orderi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 28. Nov. 2023
Kā veikt grāmatvedībā esošo nodokļu atlikumu salīdzināšanu ar pieejamo nodokļu atlikumu? Kādi ir iespējamie risinājumi nodokļu salīdzināšanai?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 23. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums pieņēma darbā ārzemnieku, kam tika noformēta darba vīza brīdi, kad viņš vēl nebija ieradies Latvijā. Lai noformētu vīzai nepieciešamos dokumentus, darba devējs devās uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi. Dokumentu noformēšanas procesā bija jāiesniedz arī dzīves vietas īres līgums, kas radīja darba devējam netiešu pienākumu nodrošināt darbinieku ar dzīves vietu. Vai izdevumi par dzīves vietu uzskatāmi par nesaimnieciskiem izdevumiem, kas apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 17. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Kreditori (apakšuzņēmēji, pakalpojumu veicēji, nesaistītas personas) nepieprasa parādus. Kā norakstīt šādus parādus un kādas būs nodokļu sekas? Piemēram:
2011.gadā apakšuzņēmējs izrakstīja rēķinu, kura apmaksa netika veikta, jo netika izpildītas visas līgumā noteiktās saistības. 2022.gadā apakšuzņēmējs likvidēts, likvidators nepieprasīja parāda atmaksu;
2015.gadā apakšuzņēmēju rēķinos tika veikti naudas ieturējumi, kurus varēja pieprasīt pēc garantijas perioda iesniegšanas vai pabeigšanas, bet pieprasījums netika veikts. Kopš 2015.gada netika veikta arī savstarpējo norēķinu salīdzināšana, lai arī pēc Uzņēmuma reģistra datiem uzņēmumi ir aktīvi.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 7. Nov. 2023
Precizējot nodokļu deklarācijas Valsts ieņēmuma dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā, nereti uzņēmumiem veidojas valsts budžetā iemaksāto nodokļu pārmaksa. Ja tā netiek atprasīta vai novirzīta uz citu nodokļu maksājumiem, tā pēc trīs gadiem dzēšas, jo iestājas noilgums. Uzņēmumam šī summa vairs nav atgūstama, un tā jānoraksta operāciju kontā “citi izdevumi”, kas rada zaudējumus peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Kā izvairīties no zaudējumiem, kad VID dzēš nodokļu pārmaksu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 1. Nov. 2023
Pēc pamatlīdzekļa pieņemšanas uzskaitē var pienākt brīdis, kad sabiedrības vadība, finansisti vai tehniskie speciālisti nonāk pie secinājuma, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība vairs neatbilst grāmatvedības uzskaitē esošajai vērtībai. Šādā brīdī pamatlīdzeklis būtu jāpārvērtē un uzskaitē jānorāda patiesā vērtība, lai gada pārskata lietotājiem sniegtu skaidru un patiesu priekšstatu. Tomēr tas radīs papildu darbu, aprēķinus vadībai vai finansistiem, turklāt arī finanšu pārskatā būs jāsniedz skaidrojumi par situāciju vai izmaiņām un to ietekmi. Apskatām, kā normatīvie akti regulē vērtības izmaiņas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 23. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Vai autoskolas instruktors, kas ir pašnodarbinātā persona, izdevumos drīkst norakstīt degvielas izdevumus 100% apmērā? Vai ir nepieciešamas ceļazīmes vai maršruta lapas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 18. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Darbiniekam piešķirts atvaļinājums, kurā iekrīt 1.septembris, kas darbiniekam ir kā apmaksāta papildu brīvdiena saskaņā ar uzņēmuma iekšējās kārtības noteikumiem. Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa atvaļinājumam? Vai visā atvaļinājuma laikā vidējā izpeļņa būs vienāda, vai tomēr tā veidosies no diviem periodiem – līdz 1.septembrim (periods februāris – jūlijs), no 2.septembra (periods marts – augusts)?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 11. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Diemžēl likumos nav teikts, kā rīkoties situācijā, kad nav attaisnojuma dokumenta - rēķins vai kases čeks ir pazaudēts vai arī nav izsniegts. Piemēram, darbinieks vietnē Booking.com rezervējis viesnīcu komandējumam Itālijā, izmantojot uzņēmuma bankas karti. Rēķina nav, un nav iespējams to dabūt. Kā pareizi grāmatot šādus izdevumus? Vai jāraksta kāda grāmatvedības izziņa? Vai jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis, ja nav iespējams dabūt attaisnojamo dokumentu un par darījumu liecina tikai apmaksa bankā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 2. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Vai uzņēmums drīkst darbiniekam kompensēt elektrības izmaksas, kas saistītas ar elektroauto izmantošanu, pēc līdzīga principa kā kompensējot degvielas izmaksas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
15:42, 29. Sep. 2023
Lasītājs vaica: Darbiniekam tiek piešķirts vienu nedēļu ilgs atvaļinājums, kas sākas 2023.gada 10.jūlijā. Vai atvaļinājums ir jāpagarina par vienu dienu, ņemot vērā, ka 10.jūlijs ir brīvdiena saistībā ar Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku noslēguma dienu? Un vai par 10.jūliju jāmaksā atvaļinājuma nauda?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 20. Sep. 2023
Saskaņā ar judikatūru pievienotās vērtības nodokļa aprēķināšanā nošķir pamatprasības un formālās prasības. Eiropas Savienības Tiesa vairākkārt skaidrojusi, ka priekšnodokļa atskaitīšana ir īstenojama tad, ja ir izpildītas pamatprasības, lai gan nodokļa maksātājs nav izpildījis noteiktas formālas prasības, piemēram, prasības attiecībā uz uzskaiti, rēķinu sagatavošanu un deklarāciju. Vai viena vai cita rekvizīta trūkums rēķinā ir jāuzskata par formālu prasību neizpildi vai tomēr tā ir pamatprasību neievērošana?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 12. Sep. 2023
Atšķirībā no saimnieciskās darbības veicējiem, kuriem pamatlīdzekļu vērtība ir reglamentēta ar Ministru kabineta noteikumiem, un tā ir 1000 eiro, komercsabiedrības to var izraudzīties brīvi pēc sava prāta. Tomēr – kas jāņem vērā, nosakot summu, no kuras materiālās vērtības tiek kvalificētas par pamatlīdzekļiem? Kā pamatlīdzekļu vērtība var ietekmēt uzņēmuma vērtību, dividendes, finansiālos rādītājus un rezultātā arī naudas plūsmu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 30. Aug. 2023
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 23. Aug. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmumam, kas ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, pieder privāta teritorija, ap kuru ir uzlikta sēta. To apsargā apsardzes kompānija, bet papildus - teritoriju apsargā arī suns, kuram tiek pirkta barība, veiktas pārbaudes pie veterinārārsta. Vai uzņēmums šādus izdevumus var definēt kā saimnieciskās darbības izdevumus un par tiem atskaitīt priekšnodokli?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 18. Aug. 2023