Lasītājs vaicā: Uzņēmums iegādājas daudzdzīvokļu ēku, kurā dzīvo īrnieki. Kā uzņēmumam rīkoties, ja tas nevēlas turpināt noslēgtos īres līgumus, jo ir citi plāni ēkas attīstībai? Vai uzņēmumam ir tiesības īres līgumus lauzt? Vai iespējams iegādāties īpašumu bez šiem noslēgtajiem īres līgumiem?
Komerctiesības
07:00, 19. Nov. 2024
Lasītājs vaicā: Daudziem uzņēmumiem pavisam ierasta situācija – uzņēmuma vadība nākamajā dienā pēc svētkiem ļauj darbiniekiem ierasties darbā vēlāk, piemēram, pēc Jāņiem 25.jūnijā visi ierodas darbā ap plkst. 12.00. Bet rodas jautājums – kā šādā situācijā uzskaitīt darbinieku darba laiku? Kā pilnu darba dienu? Vai nepieciešams noslēgt rakstisku vienošanos par šādu kārtību, vai pietiek ar mutisku vienošanos?
Atbild: Roberts Gusts un Ivo Maskalāns, SIA “ZAB COBALT”
Darba tiesības
07:00, 14. Nov. 2024
Sabiedrība var palielināt pamatkapitālu, izlaižot jaunas kapitāldaļas vai palielinot esošo kapitāldaļu vērtību. Kā izvēlēties piemērotāko pamatkapitāla palielināšanas veidu konkrētajā situācijā?
Raksta līdzautores: Annija Aleksandra Vītola, SIA “ZAB PricewaterhouseCoopers Legal” juriste un Tatjana Kļimoviča, SIA “ZAB PricewaterhouseCoopers Legal” nodokļu nodaļas vecākā konsultante
Komerctiesības
07:00, 13. Nov. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks strādā pašvaldības iestādē, viņam noteikts summētais darba laiks. Darba telpās ir izvietotas videonovērošanas kameras. Vadītājs regulāri pārskata videoarhīva ierakstus un pēc tam pārmet darbiniekiem privāto lietu kārtošanu darba laikā, draudot samazināt gada beigās paredzēto prēmiju vai pārcelt darbā uz citu nodaļu. Vai darbinieku drīkst pārcelt uz citu nodaļu, ja par to nav rakstiskas vienošanās un darba līgumā ir noteikta adrese, kurā veicami darba pienākumi? Papildus norādāms, ka amata aprakstā nekas nav minēts par pārcelšanas iespējām.
Darba tiesības
07:00, 12. Nov. 2024
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to kādā no spriedumiem atgādina Senāts.
Darba tiesības
07:00, 7. Nov. 2024
Ja dokuments ir sagatavots svešvalodā, iestādēm nereti nepieciešams arī tā tulkojums. Kam drīkst uzticēt dokumenta tulkošanu? Kādām niansēm būtu jāpievērš uzmanība, saņemot tulkojumu?
Komerctiesības
07:00, 6. Nov. 2024
Lasītājs vaicā: Uzņēmumam pieder zeme, kura tiek iznomāta. Rēķins par zemes nomu tiek izrakstīts reizi pusgadā. Citu ieņēmumu uzņēmumam nav. Uzņēmuma vienīgais darbinieks ir valdes loceklis, kuram alga tiek izmaksāta tikai tajos mēnešos, kad saņemta nauda par zemes nomu. Ko darīt ar darbinieku tajos mēnešos, kad nav darījumu un ieņēmumu?
Darba tiesības
07:00, 31. Okt. 2024
Mūsdienu pasaulē arvien vairāk pirkumu tiek izdarīti internetā. Tas ir ērti un ekonomiski izdevīgi, tomēr pirkumi internetā ir saistīti arī ar zināmu risku. Pirms darījuma veikšanas pircējs neredz konkrēto preci un nezina, vai piedāvātā prece patiesi atrodas internetveikala noliktavā. Līdz ar to juristiem, konsultējot klientus, nereti nākas sastapties ar šādiem jautājumiem – kā rīkoties, ja preces netiek piegādātas apsolītajā termiņā?
Komerctiesības
07:00, 29. Okt. 2024
Slēdzot darījumus, ir savlaicīgi jāapzinās riski, un jau līgumā jāparedz nodrošinājums gadījumiem, kad ar līgumu noteiktās saistības no darījuma partnera puses netiks pildītas. Protams, veicot uzņēmējdarbību, ikviens vēlas ticēt sadarbības partnera vai klienta godaprātam, tomēr praksē ir piemēri, kad pat ilgstošs labas sadarbības partneris kādu apstākļu dēļ pēkšņi nespēj vai nevēlas pildīt uzņemtās saistības. Kā rīkoties, lai savlaicīgi nodrošinātos un atgūtu ar līgumu pielīgto uzdevumu izpildi vai naudas atmaksu?
Komerctiesības
07:00, 25. Okt. 2024
Lasītājs vaicā: Vai darbiniekam ir tiesības katram savam darba devējam iesniegt pierādījumus, ka ārstniecības iestādē ir nodotas asinis, un saņemt atlīdzību un apmaksātu atpūtas dienu? Ko nozīmē “saņem atlīdzību”? Vai tas ir domāts par laiku, kamēr nodod asinis? Un ko nozīmē “apmaksāta atpūtas diena”? Tā ir diena, kad tiek nodotas asinis, vai vēl kāda cita brīvā diena?
Darba tiesības
07:00, 23. Okt. 2024
Personai ārvalstī ar tiesas spriedumu piemērots sods – autovadītāja tiesību izmantošanas aizliegums uz noteiktu laiku. Vai šāds aizliegums ir saistošs arī Latvijā? Kā potenciālais darba devējs var zināt, vai darbiniekam / potenciālajam darbiniekam ir šāds sods?
Komerctiesības
07:00, 22. Okt. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmuma valdes loceklis ir no citas Latvijas pilsētas. Vai uzņēmums drīkst apmaksāt īres dzīvokli valdes loceklim?
Komerctiesības
07:00, 16. Okt. 2024
Darbinieks piekrīt ieturējumu veikšanai. Varētu domāt, ka lielākā darba devēja problēma atrisināta, jo nav jāvelta cilvēkresursu, laika un finanšu līdzekļi, vēršoties tiesā. Pirmais svarīgais solis ir veiksmīgi pārvarēts, taču līdz galarezultātam vēl ir vairāki nosacījumi, kas darba devējam jāievēro.
Darba tiesības
07:00, 15. Okt. 2024
Neskaidrības ir par Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL) un direktīvā 2019/771 par atsevišķiem preču pārdošanas līgumu aspektiem noteikto 2 gadu garantijas periodu, tostarp arī digitālajiem produktiem un precēm. Piemēram, klients iemaksā naudu savā pakalpojumu kontā, lai saņemtu kādus kredītpunktus, kurus uzkrājot, var iegādāties kādus labumus attiecīgajā uzņēmumā. Vai šādi iemaksātajai naudai un saņemtajiem bonusiem ir jāievēro 2 gadu garantija? Vai uzņēmums var savā akcijas piedāvājumā noteikt, ka šādi kredītpunkti izmantojami līdz konkrētam datumam, tādējādi termiņš sanāk īsāks par 2 gadiem?
Līdzīgs jautājums ir par dāvanu kartēm – tās parasti izsniedz ar nosacījumu, ka dāvanu karte jāatprečo 6–12 mēnešu laikā, ja to neizdara, tad nauda zūd. Vai šādi dāvanu kartē iemaksātajai naudai nav piemērojams 2 gadu derīguma termiņš? Kur novilkt robežu – kuriem pakalpojumiem ir un kuriem nav 2 gadu garantija?
Raksta līdzautore: Patrīcija Utināne, SIA ‘’Sorainen ZAB’’ praktikante
Komerctiesības
07:00, 9. Okt. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks paziņo darba devējam, ka viņš meklēs citu, interesantāku darbu, bet neiedod rakstisku atlūgumu, jo pagaidām vēl nav atradis jaunu darbu. Uzskatām, ka faktiski šis ir darba ņēmēja uzteikums, tomēr Darba likumā ir noteikts, ka uzteikumam jābūt noformētam rakstveidā.
Vai uz šādu situāciju ir attiecināms kāds Darba likumā noteiktais darba devēja uzteikuma pamats? Faktiski darba devējs ir zaudējis uzticēšanos darbinieka rīcības dēļ, vairs nevar uzticēt darbiniekam attīstīt atbildīgus projektus, jo zina, ka šis nav ilgtermiņā, bet no otras puses – nevar pieņemt citu darbinieku, kurš vēlētos strādāt ar pilnu atdevi, jo vieta netiek atbrīvota.
Darba tiesības
07:00, 8. Okt. 2024