Lasītājs vaicā: Vai apdrošināšanas stāžu veido tikai oficiāli nostrādātais laiks, par kuru ir veiktas sociālās iemaksas, vai arī periods, kurā audzināts bērns, proti, bērna kopšanas atvaļinājums?
Atbildes līdzautore: Vita Cinīte, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte
Darba tiesības
07:00, 20. Aug. 2024
Kā zināms, dažādu ikdienas darbu veikšanai uzņēmumos arvien vairāk izmanto mākslīgā intelekta sistēmas. Tāpat aizvien biežāk tiek ierosinātas lietas par autortiesību aizskārumu attiecībā uz mākslīgā intelekta radīto saturu. Apskatām, kādas ir attiecības starp oriģinālā satura autoru, mākslīgā intelekta sistēmu un tās lietotāju.
Komerctiesības
07:00, 16. Aug. 2024
Lasītājs vaicā: Vai darbiniekam ir pienākums informēt darba devēju par stāšanos laulībā, ja netiek mainīts uzvārds un laulība ir noslēgta ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laikā? Vai jāiesniedz darba devējam laulības apliecība?
Darba tiesības
07:00, 13. Aug. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Darba tiesības
07:00, 12. Aug. 2024
Lasītājs vaicā: Visiem uzņēmuma darbiniekiem noteikts vienāds darba laiks, tomēr viens darbinieks vēlas darbu sākt 30 minūtes agrāk, lai izvairītos no sastrēgumiem. Vai šādā gadījumā ir jāveic grozījumi darba līgumā, iekšējās darba kārtības noteikumos vai pietiek ar mutisku vienošanos? Vai darba devējs var noteikt, ka darbiniekam pusdienu pārtraukums ir 1 stundu, atkāpjoties no Darba likumā minētās pusstundas?
Darba tiesības
07:00, 7. Aug. 2024
Lasītājs vaicā: Darba devējam radušās aizdomas, ka darbiniekam ir nepamatoti izsniegta slimības lapa. Vai darba devējs drīkst prasīt slimības lapas anulēšanu? Kādas ir darba devēja tiesības?
Darba tiesības
07:00, 1. Aug. 2024
Izstrādājot datorprogrammas, katrai no iesaistītajām pusēm ir savas intereses. Pasūtītājs vēlas sev neierobežotas tiesības, lai datorprogrammu pilnvērtīgi varētu izmantot tālāk savā saimnieciskajā darbībā, savukārt programmatūras izstrādātājs ir ieinteresēts saglabāt autortiesības sev un izstrādāto produktu piedāvāt pēc iespējas plašākam lietotāju lokam. Kā līgumā sabalansēt abu pušu intereses?
Raksta līdzautore: Agnese Gerharde, SIA “ZAB COBALT” zvērināta advokāta palīdze
Komerctiesības
07:00, 30. Jūl. 2024
Vasarā pusaudžu nodarbināšana ir aktuāls jautājums, īpaši pašiem pusaudžiem, jo tā ir laba iespēja nopelnīt naudu un gūt darba pieredzi. Savukārt, darba devējiem pirms pusaudža nodarbināšanas jāņem vērā vairāki aspekti. Apskatām tos!
Darba tiesības
07:00, 24. Jūl. 2024
Veicot uzņēmējdarbību, ikvienai fiziskai vai juridiskai personai var rasties situācijas, kad darījumu partneris nepilda apņemtās saistības un nepieciešams vērsties tiesā vai šķīrējtiesā ar prasību par saistību piespiedu izpildi. Gatavojot prasības pieteikumu patstāvīgi vai ar pārstāvi – advokātu vai juristu –, nereti rodas jautājumi, ko nozīmē termini “judikatūra” un “tiesu prakse”, uz kuru ir jāatsaucas prasības pieteikumā līdztekus izklāstītajiem faktiskajiem apstākļiem. Skaidrojam.
Komerctiesības
07:00, 23. Jūl. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks laiku pa laikam darbā uzvedas destruktīvi, publiski izsakās par paškaitējuma iespējām, kā arī nereti emocionāli uzbrūk savam vadītājam, izgāžot savas dusmas un emocijas. Kā darba devējam rīkoties šādā situācijā? Vai, konstatējot šādu uzvedību, darba devējs drīkst darbinieku atstādināt vai nepielaist pie darba? Vai darba devējam ir tiesības nosūtīt darbinieku pie ārsta veikt izmeklējumus, ja ir aizdomas, ka darbinieka psihoemocionālās veselības stāvoklis nav stabils?
Darba tiesības
07:00, 19. Jūl. 2024
Noslēdzot pirkuma līgumu, puses paļaujas, ka tiks nodrošināta pienācīga saistību izpilde atbilstoši līgumam. Proti, pārdevējam ir pienākums piegādāt līguma noteikumiem atbilstošas preces, savukārt pircējam – pienākums samaksāt pielīgto atlīdzību. Ja kāda no pusēm neizpilda līgumā paredzētās saistības, otra puse var izmantot likumā un līgumā paredzētos līdzekļus pārkāpuma un tā seku novēršanai. Kā tiek veikta zaudējumu atlīdzināšana gadījumos, kad līgumslēdzēji reģistrēti Latvijā, un kā – ja ārvalstīs?
Komerctiesības
07:00, 17. Jūl. 2024
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm?
Raksta līdzautors: Imants Kreičmanis, jurista palīgs
Darba tiesības
07:00, 16. Jūl. 2024
Lasītājs vaicā: Ja darbinieks 3 gadu laikā nav ne reizi izmantojis sev pienākošos papildatvaļinājumu par bērnu, vai tas tiek dzēsts un to vairs nav iespējams izmantot vēlākā periodā? Vai, izbeidzot darba attiecības, drīkst lūgt kompensāciju par neizmantoto papildatvaļinājumu?
Darba tiesības
07:00, 9. Jūl. 2024
Lasītājs vaicā: Ilggadēji darījumu partneri vēlas darījumu noslēgt mutiski, nenoformējot to rakstiski, jo uzticas viens otram. Vai darījumu drīkst noslēgt mutiski? Kādos gadījumos tas ir atļauts?
Komerctiesības
10:00, 8. Jūl. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks izbeidz darba attiecības kalendārā mēneša pēdējā datumā, piemēram, 2024.gada 31.janvārī. Kāds periods jāņem vērā, aprēķinot vidējo izpeļņu? Vai mainās vidējās izpeļņas aprēķins, ja darbinieks bija izņēmis neizmantotās atvaļinājuma dienas Ziemassvētku laikā?
Darba tiesības
07:00, 5. Jūl. 2024