Darbam jābūt drošai vietai, kur ik dienu dodas darba devēji un darba ņēmēji, lai strādātu klātienē vai attālināti. Tomēr diemžēl dažkārt notiek nelaimes gadījumi, gūstot traumas darbā. Šādā gadījumā jāsakārto ne tikai sakāpinātās emocijas, bet arī virkne dokumentu un formalitāšu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 21. Dec. 2021
Pretenzija – nepatīkams pārsteigums komersantam vai viens no rīkiem, ar ko aizsargāt savas tiesības? Jebkurš var nokļūt abās situācijās un kļūt gan par pretenzijas saņēmēju, gan iesniedzēju, līdz ar to noderīgi zināt, kā rīkoties, saņemot pretenziju, un kādos gadījumos savu interešu aizstāvēšanai var izmantot rakstisku pretenziju.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
14:29, 20. Dec. 2021
Maksas stāvvietas Rīgas un citu Latvijas pašvaldību teritorijās vairs nav retums. Arī daudzi autovadītāji jau saņēmuši paziņojumu par naudas sodu, kas nepatīkami pārsteidz neilgi pēc stāvvietas izmantošanas. Tomēr gan tiesu praksē, gan arī ikdienā ir situācijas, kad paziņojumu par piemērotu sodu neapmaksātas stāvvietas izmantošanas dēļ autovadītājs saņem vairākus gadus pēc pārkāpuma konstatēšanas brīža.
Raksta līdzautors: Reinis Sokolovs, SIA "ZAB Ellex Kļaviņš" zvērināts advokāts
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
09:40, 16. Dec. 2021
Laikā, kad darba tirgū joprojām palielinās darbinieku deficīts, darba devēji gatavi izmantot dažādus instrumentus, lai savai organizācijai piesaistītu darbiniekus, tādēļ arvien biežāk dzirdam arī par darbinieku pārvilināšanu. Vai tā rīkoties ir atļauts? Kā tas notiek, un kādi juridiskie aspekti jāņem vērā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 10. Dec. 2021
Lasītājs vaicā: Kopš 2019. gada beigām Latvijā būvniecības nozarē ir spēkā ģenerālvienošanās. Taču cik plaša ir šī būvniecības nozare, uz kuru ģenerālvienošanās attiecas? Kas likuma izpratnē ir un kas nav būvnieks?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 9. Dec. 2021
Ikdienā teju ikviens redz dažādas reklāmas – tiešās un netiešās, tādas, kas atbilst normatīvajiem aktiem, un arī tādas, kas rada ne tikai uzraugošo iestāžu interesi, bet arī sabiedrības neizpratni. Noskaidrojam, kam jāuzņemas atbildība par neatbilstošu reklāmas saturu!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 7. Dec. 2021
Lasītājs vaicā: Par darbinieka aizvietošanu parasti sagatavo atsevišķu vienošanos. Bet kā noteikt beigu termiņu saslimuša darbinieka aizvietotājam, ja nevar zināt, kad aizvietojamais darbinieks būs vesels un atsāks strādāt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 3. Dec. 2021
Reklāmai ir milzu nozīme, konkurējot uzņēmumiem savā starpā. Un šajā cīņā nereti reklāmas tiesiskuma aspekti saduras ar konkurences tiesību jautājumiem. Šādos gadījumos var runāt par negodīgu konkurenci, kas dod tiesības vērsties pret konkurentu, lai gūtu atlīdzinājumu un novērstu negodīgās prakses turpināšanu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 30. Nov. 2021
Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos, 2021. gada oktobrī Ministru kabinets izsludināja ārkārtējo situāciju. Rīkojums par ārkārtējo situāciju darba attiecības ietekmēs visu ārkārtējās situācijas laiku – tātad vismaz līdz 2022. gada 11. janvārim. Tiesa, tas rada vairākus riskus darba devējam. Aplūkosim būtiskākos!
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Darba tiesības
07:00, 25. Nov. 2021
2021. gada 12. jūlijā spēkā stājās grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Šajos grozījumos iekļautas vairākas būtiskas izmaiņas, tajā skaitā attiecībā uz klientu izpētes rīku ieviešanu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Nov. 2021
Lasītājs vaicā: Vai potenciālais darbinieks, kas pretendē uz atbildīgu amatu uzņēmumā, var oficiāli iegūt informāciju par uzņēmumam piemērotajiem administratīvajiem sodiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 17. Nov. 2021
Lasītājs vaicā: Kā rīkoties, ja darbinieks, kura darba pienākumu veikšanai normatīvajos aktos ir noteikta obligāta vakcinācija, atsakās to veikt? Skaidrs, ka pielaist pie darba viņu nedrīkst. Darba likumā noteiks, ka darbinieku atsevišķos gadījumos drīkst atstādināt; cits variants - nosūtīt darbinieka izraisītā dīkstāvē, abos gadījumos neizmaksājot darba samaksu. Kā atšķiras dīkstāve un atstādināšana? Kuru no šiem variantiem un kādos gadījumos būtu pareizi piemērot?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 16. Nov. 2021
Darbinieka pilnvarošana darba vai citu saistītu jautājumu risināšanai var būt uzticības izrādīšana darbiniekam konkrētu jautājumu risināšanai, kā arī pilnvaru darbiniekam var izdot kā dokumentu, kurā ietvertas darbību un kompetences robežas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
11:18, 15. Nov. 2021
Lai gan par datu aizsardzību un atbilstošiem piesardzības pasākumiem rakstīts un runāts daudz, tomēr pārkāpumu un kļūdu šajā jomā netrūkst. Tas, kas sākotnēji šķiet nebūtisks, vēlāk var uzņēmumam radīt lielus zaudējumus. Kas aktuāls datu aizsardzības jomā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 11. Nov. 2021
Situācijas, kad kāds no darbiniekiem kāda iemesla dēļ neierodas darbā, nav nekas ārkārtējs – darbinieks var doties komandējumā vai uz apmācībām. Tāpat prombūtne var būt arī neplānota, piemēram, ja darbinieks saslimst. Tomēr tādēļ darbi neapstājas. Kā juridiski pareizi noformēt prombūtnē esoša darbinieka aizvietošanu? Vai aizvietotājam par šo darbu jāmaksā papildus?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 9. Nov. 2021