Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības. Viedokļi dalās.
Grāmatvedība
07:00, 17. Jan. 2024
Praksē daudzi uzņēmumi iegrāmato saņemtos vai izrakstītos priekšapmaksas rēķinus pirms samaksas veikšanas vai saņemšanas, lai grāmatvedībā nodrošinātu vienotu dokumentu plūsmu. No kontroles viedokļa tas ir atbalstāmi, tomēr, ir svarīgi atcerēties par šādu priekšapmaksas rēķinu esamību gada pārskata sagatavošanas brīdī un veikt korekcijas, uzņēmuma bilancē neuzrādot avansa rēķinus, par kuriem nav veikta vai saņemta apmaksa.
Grāmatvedība
07:00, 15. Jan. 2024
Pārskata gada beigās uzņēmuma vadība izvērtē pamatlīdzekļus. Ja tiek konstatēts, ka kāds no tiem vairs nekalpo, kā plānots, piemēram, pamatlīdzeklis ir nolietojies un nepieciešams iegādāties jaunu, kas spētu nodrošināt nepieciešamo ražošanas potenciālu, pamatlīdzeklis var būt cietis plūdos vai nozagts, tad nepieciešams to izslēgt no pamatlīdzekļu saraksta. Kā izslēgt pamatlīdzekli no grāmatvedības reģistriem, kad to drīkst darīt, un kā to darīt atbilstoši finanšu uzskaites principiem?
Grāmatvedība
10:41, 8. Jan. 2024
Pamatlīdzekļiem ir būtiska ietekme uz uzņēmuma vērtības noteikšanu un tā finanšu rādītājiem, tāpēc to korekta uzskaite ir nozīmīga. Par pamatlīdzekli var uzskaitīt gan atsevišķu lietu, gan lietu kopumu jeb pamatlīdzekļu komplektu. Ja par pamatlīdzekli kā atsevišķu lietu lielu neskaidrību nav, tad par pamatlīdzekļu komplektiem grāmatvežu domas dalās, jo normatīvajos aktos precīzas atbildes nav. Kas var un kas nevar būt pamatlīdzekļu komplekts?
Grāmatvedība
07:00, 5. Jan. 2024
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Ko tad uzņēmums var darīt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 2. Jan. 2024
Lasītājs vaicā: No uzņēmuma bankas kartes tiek nozagta nauda 200 eiro apmērā. Banka ir informēta par šo gadījumu, bet atsakās naudu atgriezt, jo atbildīgā persona ievadījusi Smart-ID pirmo maksājumu apstiprinājuma kodu. Vai pazaudēto naudu var atzīt kā izdevumus, kas saistīti ar saimniecisko darbību?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
06:00, 2. Jan. 2024
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins vai pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 14. Dec. 2023
Kredītrēķins finanšu uzskaitē ir ierasts dokuments. Tomēr ne vienmēr ir saprotams, kā un vai tas jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā. Pētām, kā saņemtais kredītrēķins jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un kura taksācijas perioda deklarācijā jāveic korekcijas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 8. Dec. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmumam, kuram pieder trīs degvielas uzpildes stacijas, ir skaidrās naudas ieņēmumi no kases aparātiem uzpildes stacijās. Skaidrās naudas izdevumus veido algu un to avansu izmaksas, kā arī divas reizes mēnesī nauda tiek nodota inkasatoriem, lai to iemaksātu bankā. Uzņēmums grāmatvedību kārto grāmatvedības sistēmā. Vai nepieciešams izdrukāt no sistēmas kases ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnālu, lai tas būtu papīra formā? Vai nepieciešams izdrukāt katru kases ieņēmumu/izdevumu orderi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 28. Nov. 2023
Kā veikt grāmatvedībā esošo nodokļu atlikumu salīdzināšanu ar pieejamo nodokļu atlikumu? Kādi ir iespējamie risinājumi nodokļu salīdzināšanai?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 23. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums pieņēma darbā ārzemnieku, kam tika noformēta darba vīza brīdi, kad viņš vēl nebija ieradies Latvijā. Lai noformētu vīzai nepieciešamos dokumentus, darba devējs devās uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi. Dokumentu noformēšanas procesā bija jāiesniedz arī dzīves vietas īres līgums, kas radīja darba devējam netiešu pienākumu nodrošināt darbinieku ar dzīves vietu. Vai izdevumi par dzīves vietu uzskatāmi par nesaimnieciskiem izdevumiem, kas apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 17. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Kreditori (apakšuzņēmēji, pakalpojumu veicēji, nesaistītas personas) nepieprasa parādus. Kā norakstīt šādus parādus un kādas būs nodokļu sekas? Piemēram:
2011.gadā apakšuzņēmējs izrakstīja rēķinu, kura apmaksa netika veikta, jo netika izpildītas visas līgumā noteiktās saistības. 2022.gadā apakšuzņēmējs likvidēts, likvidators nepieprasīja parāda atmaksu;
2015.gadā apakšuzņēmēju rēķinos tika veikti naudas ieturējumi, kurus varēja pieprasīt pēc garantijas perioda iesniegšanas vai pabeigšanas, bet pieprasījums netika veikts. Kopš 2015.gada netika veikta arī savstarpējo norēķinu salīdzināšana, lai arī pēc Uzņēmuma reģistra datiem uzņēmumi ir aktīvi.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 7. Nov. 2023
Precizējot nodokļu deklarācijas Valsts ieņēmuma dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā, nereti uzņēmumiem veidojas valsts budžetā iemaksāto nodokļu pārmaksa. Ja tā netiek atprasīta vai novirzīta uz citu nodokļu maksājumiem, tā pēc trīs gadiem dzēšas, jo iestājas noilgums. Uzņēmumam šī summa vairs nav atgūstama, un tā jānoraksta operāciju kontā “citi izdevumi”, kas rada zaudējumus peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Kā izvairīties no zaudējumiem, kad VID dzēš nodokļu pārmaksu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 1. Nov. 2023
Pēc pamatlīdzekļa pieņemšanas uzskaitē var pienākt brīdis, kad sabiedrības vadība, finansisti vai tehniskie speciālisti nonāk pie secinājuma, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība vairs neatbilst grāmatvedības uzskaitē esošajai vērtībai. Šādā brīdī pamatlīdzeklis būtu jāpārvērtē un uzskaitē jānorāda patiesā vērtība, lai gada pārskata lietotājiem sniegtu skaidru un patiesu priekšstatu. Tomēr tas radīs papildu darbu, aprēķinus vadībai vai finansistiem, turklāt arī finanšu pārskatā būs jāsniedz skaidrojumi par situāciju vai izmaiņām un to ietekmi. Apskatām, kā normatīvie akti regulē vērtības izmaiņas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 23. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Vai autoskolas instruktors, kas ir pašnodarbinātā persona, izdevumos drīkst norakstīt degvielas izdevumus 100% apmērā? Vai ir nepieciešamas ceļazīmes vai maršruta lapas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 18. Okt. 2023