Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Grāmatvedība
07:00, 22. Jan. 2024
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības. Viedokļi dalās.
Grāmatvedība
07:00, 17. Jan. 2024
Praksē daudzi uzņēmumi iegrāmato saņemtos vai izrakstītos priekšapmaksas rēķinus pirms samaksas veikšanas vai saņemšanas, lai grāmatvedībā nodrošinātu vienotu dokumentu plūsmu. No kontroles viedokļa tas ir atbalstāmi, tomēr, ir svarīgi atcerēties par šādu priekšapmaksas rēķinu esamību gada pārskata sagatavošanas brīdī un veikt korekcijas, uzņēmuma bilancē neuzrādot avansa rēķinus, par kuriem nav veikta vai saņemta apmaksa.
Grāmatvedība
07:00, 15. Jan. 2024
Pārskata gada beigās uzņēmuma vadība izvērtē pamatlīdzekļus. Ja tiek konstatēts, ka kāds no tiem vairs nekalpo, kā plānots, piemēram, pamatlīdzeklis ir nolietojies un nepieciešams iegādāties jaunu, kas spētu nodrošināt nepieciešamo ražošanas potenciālu, pamatlīdzeklis var būt cietis plūdos vai nozagts, tad nepieciešams to izslēgt no pamatlīdzekļu saraksta. Kā izslēgt pamatlīdzekli no grāmatvedības reģistriem, kad to drīkst darīt, un kā to darīt atbilstoši finanšu uzskaites principiem?
Grāmatvedība
10:41, 8. Jan. 2024
Pamatlīdzekļiem ir būtiska ietekme uz uzņēmuma vērtības noteikšanu un tā finanšu rādītājiem, tāpēc to korekta uzskaite ir nozīmīga. Par pamatlīdzekli var uzskaitīt gan atsevišķu lietu, gan lietu kopumu jeb pamatlīdzekļu komplektu. Ja par pamatlīdzekli kā atsevišķu lietu lielu neskaidrību nav, tad par pamatlīdzekļu komplektiem grāmatvežu domas dalās, jo normatīvajos aktos precīzas atbildes nav. Kas var un kas nevar būt pamatlīdzekļu komplekts?
Grāmatvedība
07:00, 5. Jan. 2024
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Ko tad uzņēmums var darīt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 2. Jan. 2024
Lasītājs vaicā: No uzņēmuma bankas kartes tiek nozagta nauda 200 eiro apmērā. Banka ir informēta par šo gadījumu, bet atsakās naudu atgriezt, jo atbildīgā persona ievadījusi Smart-ID pirmo maksājumu apstiprinājuma kodu. Vai pazaudēto naudu var atzīt kā izdevumus, kas saistīti ar saimniecisko darbību?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
06:00, 2. Jan. 2024
Par tūrisma pakalpojumu sniedzēju var kļūt jebkurš uzņēmums, ne tikai tūrisma operators, piemēram, noorganizējot sava uzņēmuma kolektīvam kādu pasākumu. Tādēļ ir svarīgi saprast, kas ir “tūrisma pakalpojums” un kā pareizi darījumam piemērot pievienotās vērtības nodokli.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
06:00, 27. Dec. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins vai pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 14. Dec. 2023
2023.gada 9.oktobrī Senāts pieņēma spriedumu, ar kuru tika mainīta kārtība, kā turpmāk Valsts ieņēmumu dienests un tiesa skatīs lietas par nodokļu maksātāju tiesībām atgūt pārmaksāto pievienotās vērtības nodokli.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 12. Dec. 2023
Kredītrēķins finanšu uzskaitē ir ierasts dokuments. Tomēr ne vienmēr ir saprotams, kā un vai tas jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā. Pētām, kā saņemtais kredītrēķins jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un kura taksācijas perioda deklarācijā jāveic korekcijas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 8. Dec. 2023
Lasītājs vaicā: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis par personīgās mantas pārdošanu juridiskai personai? Kā noformēt šādu pārdošanas darījumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Raksta līdzautors: Aleksandrs Afanasjevs, SIA “PricewaterhouseCoopers” Nodokļu nodaļas konsultants
Nodokļi
07:00, 6. Dec. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmumam, kuram pieder trīs degvielas uzpildes stacijas, ir skaidrās naudas ieņēmumi no kases aparātiem uzpildes stacijās. Skaidrās naudas izdevumus veido algu un to avansu izmaksas, kā arī divas reizes mēnesī nauda tiek nodota inkasatoriem, lai to iemaksātu bankā. Uzņēmums grāmatvedību kārto grāmatvedības sistēmā. Vai nepieciešams izdrukāt no sistēmas kases ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnālu, lai tas būtu papīra formā? Vai nepieciešams izdrukāt katru kases ieņēmumu/izdevumu orderi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 28. Nov. 2023
Ir situācijas, kad VID uzskata valdes locekļus par darba ņēmējiem uzņēmumos, savukārt uzņēmēji skaidro VID, ka valdes locekļi pilda valdes locekļiem piešķirtās funkcijas un nav pamata aprēķināt algas nodokļus par domājamo (precīzāk - VID izdomāto) algu. Kā atšķirt, vai valdes loceklis pilda darba pienākumus, kam paredzēta atlīdzība, vai tomēr funkcijas, kas neparedz atalgojuma saņemšanu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 27. Nov. 2023
Kā veikt grāmatvedībā esošo nodokļu atlikumu salīdzināšanu ar pieejamo nodokļu atlikumu? Kādi ir iespējamie risinājumi nodokļu salīdzināšanai?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 23. Nov. 2023