Saskaņā ar judikatūru pievienotās vērtības nodokļa aprēķināšanā nošķir pamatprasības un formālās prasības. Eiropas Savienības Tiesa vairākkārt skaidrojusi, ka priekšnodokļa atskaitīšana ir īstenojama tad, ja ir izpildītas pamatprasības, lai gan nodokļa maksātājs nav izpildījis noteiktas formālas prasības, piemēram, prasības attiecībā uz uzskaiti, rēķinu sagatavošanu un deklarāciju. Vai viena vai cita rekvizīta trūkums rēķinā ir jāuzskata par formālu prasību neizpildi vai tomēr tā ir pamatprasību neievērošana?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 12. Sep. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums Latvijā, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, pērk datorprogrammas (proti, maksā abonēšanas maksu) no Amerikas Savienotajās Valstīs reģistrēta uzņēmuma, kas izraksta ikmēneša rēķinus bez PVN. Kas šādā situācijā notiek ar PVN? Vai Latvijas uzņēmumam PVN ir jāaprēķina pašam un jāiemaksā valsts budžetā? Vai šāds darījums ir jāuzrāda PVN deklarācijā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 7. Sep. 2023
2023.gada 30.jūnijā stājās spēkā grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz izmaiņas nodokļu maksātāju reitinga sistēmā un nodokļu administrācijas pārbaudes procesa īstenošanā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 4. Sep. 2023
Atšķirībā no saimnieciskās darbības veicējiem, kuriem pamatlīdzekļu vērtība ir reglamentēta ar Ministru kabineta noteikumiem, un tā ir 1000 eiro, komercsabiedrības to var izraudzīties brīvi pēc sava prāta. Tomēr – kas jāņem vērā, nosakot summu, no kuras materiālās vērtības tiek kvalificētas par pamatlīdzekļiem? Kā pamatlīdzekļu vērtība var ietekmēt uzņēmuma vērtību, dividendes, finansiālos rādītājus un rezultātā arī naudas plūsmu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 30. Aug. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums nodarbojas ar tabakas un alkohola mazumtirdzniecību. Tiek rīkots divu dienu pasākums, kuru apmeklēs tikai aicināti klienti un sadarbības partneri. Pasākuma mērķis ir iepazīstināt ar jaunākajām precēm un veikt to degustāciju. Pasākuma rīkošanai tiek nomātas telpas, dažāda veida aprīkojums, pasūtīts ēdiens, pieaicināts pasākuma vadītājs. Pasākumā paredzēti konkursi un balvas. Dažiem viesiem tiek apmaksāta viesnīca. Vai šos izdevumus var tieši attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus vai tomēr tie ir reprezentācijas izdevumi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 29. Aug. 2023
Lai arī ar pievienotās vērtības nodokli apliekamie darījumi un nodokļa deklarācijas sagatavošana ir mūsu ikdiena, tomēr gadījumi, kad jāveic priekšnodokļa korekcija jau ir krietni retāki. Tāpēc atgādināšu, kādos gadījumos veicama priekšnodokļa korekcija.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 24. Aug. 2023
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 23. Aug. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmumam, kas ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, pieder privāta teritorija, ap kuru ir uzlikta sēta. To apsargā apsardzes kompānija, bet papildus - teritoriju apsargā arī suns, kuram tiek pirkta barība, veiktas pārbaudes pie veterinārārsta. Vai uzņēmums šādus izdevumus var definēt kā saimnieciskās darbības izdevumus un par tiem atskaitīt priekšnodokli?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 18. Aug. 2023
Rēķinu un citu grāmatvedības attaisnojuma dokumentu piegāde elektroniski kļūst par aizvien būtiskāku informācijas apmaiņas procesa sastāvdaļu. Kā zināms, Latvijā no 2025.gada plānots ieviest elektronisku rēķinu jeb e-rēķinu izmantošanu kā obligātu apritē starp komersantiem un komersantiem un valsts un pašvaldību iestādēm. Gatavojoties šīm izmaiņām, spēkā ir stājies jaunais Grāmatvedības likums un Grāmatvedības kārtošanas noteikumi.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
13:52, 10. Aug. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums iegādājas jaunu auto, kas tiek klasificēts kā reprezentatīvs auto. Cik ilgi šāds auto skaitās reprezentatīvs? Visu tā lietošanas laiku un arī tad, ja tā tirgus vērtība jau ir ievērojami kritusies?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 3. Aug. 2023
Nemateriālie ieguldījumi kā pamatlīdzekļu postenis praksē nav sastopami tik bieži. Grāmatvežiem par tiem nereti rodas jautājumi, it sevišķi tajos gadījumos, kad sabiedrība pirmo reizi sastopas ar attīstības izmaksām vai nemateriālo vērtību, kas radusies citas sabiedrības iegādes rezultātā. Nereti nemateriālo vērtību apzīmē ar angļu terminu goodwill, bet vecākā literatūrā tā tiek saukta arī par firmas cenu vai komercreputāciju. Kas tad īsti ir uzņēmuma nemateriālie ieguldījumi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 31. Jūl. 2023
Ja pirms Covid-19 pandēmijas attālinātais darbs galvenokārt tika izmantots informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarē, pēdējā laikā tas ir strauji ienācis arī citās nozarēs. Ārvalstu sabiedrības arvien biežāk izvēlas algot vietējos klientu menedžerus, konsultantus un citus speciālistus, nemaz neatverot filiāli vai biroju Latvijā. Līdzīga tendence vērojama arī Latvijas uzņēmumu vidū. Tāpēc aktuāls ir jautājums, vai uzņēmuma darbinieka “mājas birojs” mītnes valstī var tikt uzskatīts par uzņēmuma pastāvīgo pārstāvniecību ar visām no tā izrietošajām sekām?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 27. Jūl. 2023
Uzņēmējiem laba ziņa! No šī gada 1.jūnija ir paaugstināts reprezentatīvo automobiļu slieksnis – no 50 000 uz 75 000 eiro. Izskatīsim, kā šīs izmaiņas ietekmē nodokļus, un citas nianses saistībā ar reprezentatīvā automobiļa uzskaiti.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 19. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums saviem produktiem piemēro lojalitātes atlaidi. Tā tiek piešķirta klientiem pēc noteiktiem kritērijiem. Atlaide tiek piešķirta no kopējās summas, savukārt rēķinā jau tiek norādīta aprēķinātā gala summa, tai piemērots PVN un rēķina kopsumma. Proti, atlaides summa nekur netiek uzrādīta. Vai atlaides summa ir jānorāda rēķinā? Ja šī atlaide norādīta rēķinā, vai tā ir jāgrāmato?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 13. Jūl. 2023
Uzņēmuma peļņa 2022.gadā bija 80 555 eiro. Daļu no tās (44 121 eiro) veidoja no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras saņemtie granti par materiāliem, pamatlīdzekļiem un mārketinga pakalpojumiem, kā arī Nodarbinātības valsts aģentūras subsīdijas bezdarbnieku nodarbināšanai. Saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem minētie granti un subsīdijas netiek apliktas ar uzņēmumu ienākuma nodokli. Kādi nodokļi uzņēmumam ir jāmaksā gadījumā, ja uzņēmums nolemj dividendēs sadalīt visu peļņu, un kādi, ja sadalīšanai dividendēs atvēlēti 40 000 eiro?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
06:00, 6. Jūl. 2023