Lasītājs vaicā: Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, vēlas iegādāties motorolleri, lai darbinieki varētu brīvi pārvietoties pilsētā, veicot darba pienākumus. Vai uzņēmums drīkst norakstīt degvielas izdevumus, pamatojoties uz odometra radītāju, un vai ir nepieciešams sagatavot ceļazīmes, ņemot vērā, ka degvielas patēriņš ir niecīgs un pēc nelieliem pārbraucieniem to ir grūti noteikt? Vai, iegādājoties motorolleri, kā arī degvielu, uzņēmums drīkst atskaitīt PVN priekšnodokli pilnā apmērā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 24. Jan. 2023
Pievienotās vērtības nodokļa sistēma pastāvīgi tiek pārskatīta un uzlabota. Apskatīsim svarīgākās jau ieviestās un plānotās reformas, kuras noteikti ietekmēs arī Latvijas uzņēmumus un prasīs ātru reaģēšanu un ieviešanu uzņēmumos.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 17. Jan. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma pamatkapitāls tiek palielināts par iepriekšējo periodu nesadalīto peļņu, kura gūta līdz 2017.gada 31.decembrim, un kapitāla daļas plānots pārdot. Vai pareizi saprotu, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis būs jāsamaksā tad, kad tiks saņemta atlīdzība no kapitāla daļu atsavināšanas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 12. Jan. 2023
Domājams, ka teju katrs uzņēmums Latvijā ir atbalstījis Ukrainu, ziedojot finanšu līdzekļus vai visdažādākās preces – pašu ražotas vai iepirktas, darbinieku izgatavotas. Tomēr mēneša beigās pienāk brīdis, kad jāsaprot, kā šiem ziedojumiem piemērot nodokļus? Tāpat jādomā – vai tad, ja pēc trīs gadiem atnāks Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu kontrole, varēsim pierādīt, ka veiktās darbības bija atbalsts Ukrainai un ukraiņiem? Vai satraukumā un steigā būsim apkopojuši pietiekami daudz pierādījumu, lai varētu pamatot tiesības uz īpašo atvieglojumu piemērošanu?
Raksta līdzautore: Kristīne Erele, SIA “Sorainen ZAB” vecākā nodokļu menedžere
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 27. Dec. 2022
Šoreiz izskatīsim Senāta lēmumu, kurā tika vērtēts, vai pēc tam, kad Valsts ieņēmumu dienests ir veicis iedzīvotāju ienākuma nodokļa auditu, privātpersonai ir iespējams pieprasīt nodokļu pārmaksas atmaksu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 13. Dec. 2022
Lasītājs vaicā: 2021.gadā uzņēmums "A" iegādājās uzņēmuma "B" kapitāla daļas, kuru vērtība sastāda 40% no "B" pamatkapitāla. Šogad "A" samaksāja par pamatlīdzekļiem un iekārtām, lai "B" varētu sekmīgi strādāt. Vai "A" var iegādāties pamatlīdzekļus asociētam uzņēmumam? Un kā iegrāmatot šo darījumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
10:21, 21. Nov. 2022
Lasītājs vaicā: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību nomā vieglo automašīnu no fiziskas personas, kas pieteikusi Valsts ieņēmumu dienestā nereģistrējamu saimniecisko darbību. Sabiedrība no nomas maksas ietur un maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli. Automašīna nav reģistrēta nomnieka turējumā Ceļu satiksmes drošības direkcijā. Automašīna tiek izmantota tikai un vienīgi savas saimnieciskās darbības vajadzībām.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 3. Nov. 2022
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma darbinieks plāno pārvākties uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti. Viņš savus darba pienākums var pildīt attālināti, tādēļ uzņēmums nevēlas pārtraukt darba attiecības. Darbinieks plāno pats maksāt visus nodokļus – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokli –, lai būtu sociāli apdrošināts konkrētajā Eiropas Savienības dalībvalstī, un lūdz mainīt līguma nosacījumus tā, lai uzņēmums darba algu pārskaitītu, neieturot nodokļus. Uz kādu dokumentu pamata uzņēmums var neieturēt nodokļus no darba algas un pārskaitīt visu summu darbiniekam? Kādas atskaites un pārskati jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 25. Okt. 2022
Viens no nodokļiem, kas jebkurai fiziskai personai jāpārzina pavisam labi, ir kapitāla pieauguma nodoklis, jo, neizprotot sīkākās nianses, var nākties samaksāt būtisku nodokļa summu, kā tas ir sanācis mūsu lasītājam. Konkrēti situācija ir par nekustamā īpašuma pārdošanu, ja tas īpašumā ir bijis 60 mēnešus.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 24. Okt. 2022
Šoreiz uzmanību vērsīšu uz kādu Senāta spriedumu, kurā ir daudziem uzņēmumiem aktuālas atziņas šābrīža realitātē, kad tiek kavētas avansā samaksātās preces piegādes un netiek piegādāta identiska prece tai, par kādu ir vienošanās, veicot pasūtījumu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 4. Okt. 2022
Lasītājs vaicā: Vai redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) kompensācija tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli? Kuri normatīvie akti to regulē?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 30. Sep. 2022
Lasītājs vaicā: Darbinieks iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu darba devējam un izvēlējies darba vietā piemērot 23% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, nevis 20%. Vai šādā gadījumā, aprēķinot algu, drīkst piemērot neapliekamo minimumu? Tehniski VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā tas ir iespējams.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
10:00, 23. Sep. 2022
Vaicā lasītājs: Uzņēmums vēlas patapināt reprezentatīvu automašīnu no valdes locekļa. Kādi nodokļi uzņēmumam būtu jāmaksā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 20. Sep. 2022
Pieaugošā aktivitāte fondu biržā beidzamajos gados arī Latvijas uzņēmumiem liek aizdomāties par šādas iespējas izmantošanu ar mērķi investēt finanšu līdzekļus vērtspapīros, kas ļauj attīstīt un paplašināt savu uzņēmējdarbību. Apskatīsim šo iespēju no grāmatvedības un nodokļu puses!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 5. Sep. 2022
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis veica naudas iemaksas uzņēmuma kontā, izmantojot bankas norēķinu karti. Iemaksas tika veiktas gandrīz ik mēnesi gada garumā. Iemaksu mērķis - saimnieciskās darbības nodrošināšana, jo pandēmijas laikā uzņēmums strādāja ar zaudējumiem. Šīs iemaksas tika uzskaitītas kā īpašnieka aizdevums. Uzņēmuma darbības joma – frizētavas pakalpojumi.
Noslēdzoties pārskata gadam, īpašnieks nolēma šo aizdevumu novirzīt uzņēmuma zaudējumu segšanai. Tika saņemts īpašnieka iesniegums, kur, pamatojoties uz Civillikumu, īpašnieks paziņoja par savu atteikšanos no naudas parāda. Un lūdz novirzīt visu summu ieņēmumos un pārskata periodu zaudējumu segšanai. Jautājumi: Vai, iekļaujot šo summu ieņēmumos, veidojas nodokļa saistības? Skaidras naudas iemaksa kontā ar uzņēmuma norēķinu karti – vai tas ir uzskatāms par darījumu ar skaidru naudu? Kādas sekas? Darījumu kopējā summa pārsniedz 15 000 eiro. Vai uzņēmumam veidojas kāds deklarāciju iesniegšanas pienākums saistībā ar saņemto aizdevumu?
Raksta līdzautore: Tatjana Kļimoviča, SIA "PricewaterhouseCoopers" nodokļu konsultante
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
10:24, 29. Aug. 2022