Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 15. Dec. 2022
Šoreiz izskatīsim Senāta lēmumu, kurā tika vērtēts, vai pēc tam, kad Valsts ieņēmumu dienests ir veicis iedzīvotāju ienākuma nodokļa auditu, privātpersonai ir iespējams pieprasīt nodokļu pārmaksas atmaksu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 13. Dec. 2022
Lasītājs vaicā: Tiek saņemti informācijas tehnoloģiju ārpakalpojumi. Vai pakalpojuma pasūtītājam vienmēr ir jāsagatavo pieņemšanas-nodošanas akts izpildītājam par paveikto darbu? Kādi normatīvie akti šo regulē?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
09:31, 7. Dec. 2022
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 6. Dec. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Šie jautājumi jo īpaši aktuāli kļūst laikā, kad uzņēmumiem ir jāveic inventarizācija pirms gada pārskata sagatavošanas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
16:22, 30. Nov. 2022
Lasītājs vaicā: Krājumi ir preces, kas iepirktas un tiek turētas tālākpārdošanai, ieskaitot, preces, kuras mazumtirgotājs iepircis un tur tālākpārdošanai, vai zeme un cits īpašums, kuru tur tālākpārdošanai. Vai krājums ir arī nekustamais īpašums, kas nopirkts pārdošanai un tiek glabāts ilgāk nekā divpadsmit mēnešus?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 24. Nov. 2022
Lasītājs vaicā: 2021.gadā uzņēmums "A" iegādājās uzņēmuma "B" kapitāla daļas, kuru vērtība sastāda 40% no "B" pamatkapitāla. Šogad "A" samaksāja par pamatlīdzekļiem un iekārtām, lai "B" varētu sekmīgi strādāt. Vai "A" var iegādāties pamatlīdzekļus asociētam uzņēmumam? Un kā iegrāmatot šo darījumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
10:21, 21. Nov. 2022
Elektromobiļi ienāk mūsu ikdienā un vairs jau nav uzskatāmi par ko īpašu un nezināmu. Tos iegādājas, protams, arī uzņēmumi, kas vēlas domāt “zaļi” un ieviest savā saimniecībā jaunumus, ko mums piedāvā inovatīvās tehnoloģijas. Līdz ar to, protams, rodas jautājumi, kā elektromobiļus uzskaitīt grāmatvedībā, kā attiecināt uz izmaksām to ekspluatācijas izmaksas, vai atšķiras to uzskaite un tamlīdzīgi.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
11:37, 7. Nov. 2022
Lasītājs vaicā: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību nomā vieglo automašīnu no fiziskas personas, kas pieteikusi Valsts ieņēmumu dienestā nereģistrējamu saimniecisko darbību. Sabiedrība no nomas maksas ietur un maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli. Automašīna nav reģistrēta nomnieka turējumā Ceļu satiksmes drošības direkcijā. Automašīna tiek izmantota tikai un vienīgi savas saimnieciskās darbības vajadzībām.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 3. Nov. 2022
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma darbinieks plāno pārvākties uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti. Viņš savus darba pienākums var pildīt attālināti, tādēļ uzņēmums nevēlas pārtraukt darba attiecības. Darbinieks plāno pats maksāt visus nodokļus – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokli –, lai būtu sociāli apdrošināts konkrētajā Eiropas Savienības dalībvalstī, un lūdz mainīt līguma nosacījumus tā, lai uzņēmums darba algu pārskaitītu, neieturot nodokļus. Uz kādu dokumentu pamata uzņēmums var neieturēt nodokļus no darba algas un pārskaitīt visu summu darbiniekam? Kādas atskaites un pārskati jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 25. Okt. 2022
Viens no nodokļiem, kas jebkurai fiziskai personai jāpārzina pavisam labi, ir kapitāla pieauguma nodoklis, jo, neizprotot sīkākās nianses, var nākties samaksāt būtisku nodokļa summu, kā tas ir sanācis mūsu lasītājam. Konkrēti situācija ir par nekustamā īpašuma pārdošanu, ja tas īpašumā ir bijis 60 mēnešus.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 24. Okt. 2022
Lasītājs vaicā: Kā aprūpētāja atvaļinājuma izmantošana ietekmē vidējo izpeļņu? Vai tas vidējās izpeļņas kontekstā uztverams tāpat kā bezalgas atvaļinājums? Atbilstoši Darba likumam laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, neieskaita atvaļinājuma laiku bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā. Tā kā aprūpētāja atvaļinājums ir tikai piecas dienas gadā, vai tas jāieskaita šajā laikā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
10:15, 18. Okt. 2022
Šoreiz uzmanību vērsīšu uz kādu Senāta spriedumu, kurā ir daudziem uzņēmumiem aktuālas atziņas šābrīža realitātē, kad tiek kavētas avansā samaksātās preces piegādes un netiek piegādāta identiska prece tai, par kādu ir vienošanās, veicot pasūtījumu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 4. Okt. 2022
Lasītājs vaicā: Vai redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) kompensācija tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli? Kuri normatīvie akti to regulē?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 30. Sep. 2022
Dzīvojot digitālajā laikmetā un tiecoties vienkāršot saziņu starp uzņēmēju un viņa klientu, visbiežāk tieši rēķinu izrakstīšanas procedūra rada visvairāk sarežģījumu un vislielāko administratīvo slogu. No otras puses, pašiem esot pircēju lomā, mūs uztrauc, vai preces garantija būs spēkā, ja rēķins saņemts kā pielikums e-pasta vēstulē bez paraksta. Kā noformēt rēķinu par pirkumu internetveikalā? Kādas prasības jāizpilda?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 27. Sep. 2022