Lasītājs vaicā: Uzņēmuma restorānos kases grāmatas, tostarp ieņēmumu un izdevumu orderus, restorāna vadītāji - kasieri sagatavo "Excel" failā. Vienīgās kases operācijas ir ieņēmumi no kases aparāta un naudas nodošana inkasentam vai iemaksāšana uzņēmuma kontā, retu reizi – saimnieciskās darbības avansa norēķinu naudas vai avansu izsniegšana restorāna darbiniekiem. Grāmatvedības programmā kases grāmata vai ieņēmumu un izdevumu orderi netiek vadīti, bet tikai grāmatojumi un summas no "Excel" failā sagatavotās kases grāmatas. Tomēr, lai izpildītu noteikumus par parakstiem kases grāmatā, restorāna vadītāji,kasieri visu izdrukā, paraksta un nogādā grāmatvedībā. Lai ietaupītu laiku un resursus, sākot ar 2022. gadu, uzņēmums vēlas pārtraukt kases grāmatas, kā arī vēlams ieņēmumu un izdevumu orderu drukāšanu un parakstīšanu, jo saskaņā ar jaunajiem noteikumiem nav prasību par atbildīgā grāmatveža vai vadītāja parakstiem uz tiem. Jaunais Grāmatvedības likums nosaka: uzņēmums ir tiesīgs iekšējā attaisnojuma dokumentā, ja tas sagatavots elektroniskā formā, parakstu aizstāt ar elektronisku apliecinājumu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 9. Mar. 2022
Lasītājs vaicā: Latvijas sabiedrības klients – nerezidents –, apmaksājot rēķinu, no rēķina summas ieturēja savas rezidences valsts nodokli un atsūtīja sabiedrībai savas rezidences valsts izsniegtu sertifikātu par šī nodokļa samaksu. Tātad – sabiedrība saņēma mazāku summu, nekā bija norādīts rēķinā. Latvijas nodokļu maksātājs uzskata, ka atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam, aprēķinot nākotnē dividendes, sabiedrība varēs samazināt maksājamo nodokli par summu, kas ir vienāda ar ārvalstīs samaksāto nodokli. Bet ko darīt ar šo starpību ieturētā nodokļa apmērā? Vai, norakstot parāda atlikumu izdevumos, veidojas ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekama bāze?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 4. Mar. 2022
Lasītājs vaicā: Ja uzņēmumam ir divas struktūrvienības, vai vienu no struktūrvienībām ir iespējams pārdot? Kāda ir procedūra?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 2. Mar. 2022
Lasītājs vaicā: Esmu privātpersona un savu vienīgo mazlietoto automašīnu vēlos pārdot par tirgus vērtību savai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, kurai esmu īpašnieks. Vai man kā privātpersonai jāmaksā kādi nodokļi? Vai man jāmaksā nodokļi kā firmai? Kā pareizi noformēt šāda veida darījumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
09:02, 17. Feb. 2022
Kā jau zināms, sabiedrības ar ierobežotu atbildību no 1. janvāra vairs nedrīkst izmantot mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu un tām jākļūst par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājām. Līdz ar to rodas daudz jautājumu par darbībām, kas jāveic, pārejot no viena nodokļu maksāšanas režīma uz citu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 10. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Latvijas rezidents ir Maltā reģistrēta uzņēmuma dalībnieks. Vai, saņemot dividendes no Maltā reģistrētā uzņēmuma, tās tiek apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli Latvijā? Ja tiek apliktas, tad kāda nodokļa likme jāpiemēro?
Raksta līdzautore: Irēna Arbidāne, Nodokļu nodaļas vecākā projektu vadītāja
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 3. Feb. 2022
2022. gada 1. janvārī stājās spēkā jauns Grāmatvedības likums. Tas izstrādāts, lai pilnveidotu grāmatvedības regulējumu un nodrošinātu tā atbilstību pašreizējai juridiskajai tehnikai un elektroniskajām iespējām. Izmaiņas ir piedzīvojuši arī attaisnojuma dokumenti.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
08:57, 25. Jan. 2022
Lasītājs vaicā: Darba likumā noteikts, ka darba devējam precīzi jāuzskaita darbinieka faktiski nostrādātais laiks. Kā to izdarīt attālinātā darba gadījumā, kad darbinieks strādā mājās? Kurš to dara – grāmatvedis, pats darbinieks vai viņa tiešais vadītājs?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 29. Dec. 2021
Lasītājs vaicā: Darbiniekam darba līgumā tiek noteikts nepilnais darba laiks – divas stundas dienā, piecas dienas nedēļā, un darba alga noteikta 300 eiro. 2021. gada janvārī ir 20 darba dienas, tātad darbinieks nostrādās 40 stundas un par to saņems 300 eiro. Bet kā ir gadījumā, ja darbiniekam būs jāstrādā vairāk, piemēram, 45 stundas - vai šīs piecas stundas ir virsstundas, par kurām jāmaksā dubultā? Valsts darba inspekcijas eksperti uzskata, ka tās neesot virsstundas, bet darba tiesību jurists uzskata, ka tās esot virsstundas. Kā tad īsti ir?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 22. Dec. 2021
Covid-19 ievērojami ietekmē ikdienas darba gaitas. Pandēmijas sākumā bija daudz neskaidrību un bija grūti iedomāties, ka vairums uzņēmumu spēs nodrošināt efektīvu darbu ārpus biroja telpām. Laiks un pieredze rāda, ka satraukumam nebija pamata. Saskaņā ar "EY" aptaujas datiem šobrīd 88% darbinieku arī pēc pandēmijas vēlas elastīgas darba iespējas, kas attiektos uz attālinātu darbu ne tikai no mājām, bet arī ārvalstīm.
Raksta līdzautors: Sergejs Batjuškovs, "EY" Nodokļu konsultāciju departamenta projektu vadītājs
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 15. Dec. 2021
Lasītājs vaicā: 2021. gadā konstatējām, ka savlaicīgi izdevumos nebija iekļauts 2019. gada iepirkuma rēķins. Iepriekšējie periodi ir noslēgti un bilances nodotas. Vai drīkst rēķinu iekļaut izdevumos 2021. gadā, nelabojot iepriekšējos periodus? Kā rīkoties šajā gadījumā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 14. Dec. 2021
Vai pastāv ierobežojumi veikt skaidras naudas darījumu? Kādi tie ir? Kuri darījumi jādeklarē Valsts ieņēmumu dienestam un par kuriem jāziņo arī Finanšu izlūkošanas dienestam? Izskatīsim šo un citus svarīgus jautājumus, kas attiecas uz skaidras naudas lietošanas ierobežojumiem.
Raksta līdzautors: Kristers Zālītis, “WALLESS” zvērinātu advokātu birojs, jurists
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 8. Dec. 2021
Lasītājs vaicā: Uzņēmums strādā ar peļņu, bet dividendes nav aprēķinātas kopš 2013. gada. Vai uzņēmums var aprēķināt dividendes par visu iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu? Vai ir kādi ierobežojumi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 2. Dec. 2021
Tuvojoties gada beigām, visos uzņēmumos grāmatveži pamazām sāk pievērsties gada pārskata sagatavošanas procesam. Un sākas tas ar inventarizāciju.
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Grāmatvedība
07:00, 26. Nov. 2021
Lasītājs vaicā: Uzņēmums ir iegādājies elektroautomobili izmantošanai saimnieciskajā darbība, tā neatbilst reprezentatīvās automašīnas statusam. Elektroautomobili izmanto uzņēmuma īpašnieks – darbinieks. Lai netērētu laiku, elektromobilis tiek uzlādēts uzņēmuma īpašnieka privātmājā, jo uzlādēšana ilgst 8–10 stundas. Vai par šo automobili ir jāmaksā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis? Kā jāaizpilda ceļazīme – vai nepieciešams atšifrēt maršrutus? Un kā norakstīt elektromobiļa uzlādēšanai iztērēto elektroenerģiju, ja elektroenerģijas patēriņa norma ir zināma?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 22. Nov. 2021