Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatīsim kādu tiesas spriedumu, kurš, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 5. Aug. 2022
Lasītājs vaicā: Lai uzņēmums piesaistītu un noturētu labus darbiniekus, kā viens no labumiem, ko darba devējs var piedāvāt, ir tēja, kafija vai dažādi augļi birojā. Vai šos var uzskatīt par saimnieciskās darbības, proti, personāla ilgtspējas izdevumiem? Vai tomēr šie jāuzskata par nesaistītiem ar saimniecisko darbību, kam attiecīgi jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis?
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Nodokļi
07:00, 28. Jūl. 2022
Lasītājs vaicā: Fiziska persona, kas var būt arī reģistrēts autoratlīdzības nodokļa maksātājs (bet ir gadījumi, kad nav), sagatavo lekcijas ierakstu, par ko ir noteikta samaksa, piemēram, 100 eiro. Šo lekciju var nopirkt kā ierakstu ilgstošu laika periodu, tāpēc līgumā gribētos ietvert arī papildu samaksu, piemēram, 10% apmērā lekcijas autoram no nopirkto lekciju summas, nosakot summu izvērtēšanu ik pēc trim mēnešiem. Tajā brīdī, kad tiek izmaksāta atlīdzība - 100 eiro -, tiek iesniegts attiecīgs pārskats Valsts ieņēmumu dienestā. Vai šie papildus 10% arī skaitās autoratlīdzība? Vai, izmaksājot procentus vēlākos periodos, arī ir jāsniedz kāds pārskats?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 25. Jūl. 2022
Lasītājs vaicā: Fiziska persona ir iegādājusies vieglo transportlīdzekli, kas maksā vairāk nekā 50 000 eiro. Pēc kāda laika to iznomā uzņēmumam tikai saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Vai uzņēmuma grāmatvedībā ir nepieciešams kāds novērtējums, lai zinātu, vai šis transportlīdzeklis skaitās kā reprezentatīvs automobilis?
Raksta līdzautore: Kristīne Skrastiņa, SIA "PricewaterhouseCoopers" Nodokļu nodaļas vecākā konsultante
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 12. Jūl. 2022
Ja pretendentam ir nodokļu parāds, atbilstoši likumam to izslēdz no dalības publiskajā iepirkumā. Tomēr, vai pieļaujams liegt pretendenta dalību iepirkuma konkursā, ja šāds nodokļu parāds radies nepareizi iesniegtas nodokļu deklarācijas dēļ? Atbildi nesenā spriedumā meklēja Senāts.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
13:49, 7. Jūl. 2022
Lasītājs vaicā: Vai ģimenes ārsts drīkst pieņemt sevi darbā, katru mēnesi saņemt algu un maksāt tai piemērojamos nodokļus? Vai alga ir saimnieciskās darbības izdevumi? Vai šādā gadījumā jāmaksā pašnodarbinātā sociālās iemaksas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 22. Jūn. 2022
Ārzemju partneru piesaiste auto tirdzniecībā Latvijas komersantiem var radīt neplānotus nodokļu riskus. Tā notika arī tiesu lietā par Latvijā reģistrētas automašīnas realizāciju Rumānijas pircējam, izmantojot Vācijas autosalona starpniecību.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 25. Mai. 2022
Lasītājs vaicā: Vai var atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli par kafijas automātu, ko uzņēmums iegādājies lietošanai birojā? Ja var, tad kādā apmērā – 100 vai 40 procentu? Vai kafijas automāta iegādes izmaksas var grāmatot kā uzņēmuma darbinieku ilgtspējas attīstības izmaksas, tādējādi priekšnodokli atskaitot pilnā apmērā? Vai priekšnodokļa atskaitīšanu ietekmē tas, vai birojā kafijas automātu lieto tikai darbinieki, vai to lieto arī klienti, uzņēmuma sadarbības partneri?
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Nodokļi
15:04, 8. Apr. 2022
No 2022. gada 1. februāra Latvijā tika ieviesta obligātā depozīta sistēma vienreiz un atkārtoti lietojamam iepakojumam. Ko tas nozīmē uzņēmējiem – kam jāslēdz līgums ar depozīta sistēmas operatoru, kam jāveic savākšana, kas par to visu maksā? Un kā tas ietekmē kopējo administratīvo, izmaksu un nodokļu slogu uzņēmumā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 31. Mar. 2022
Lasītājs vaicā: Latvijas sabiedrības klients – nerezidents –, apmaksājot rēķinu, no rēķina summas ieturēja savas rezidences valsts nodokli un atsūtīja sabiedrībai savas rezidences valsts izsniegtu sertifikātu par šī nodokļa samaksu. Tātad – sabiedrība saņēma mazāku summu, nekā bija norādīts rēķinā. Latvijas nodokļu maksātājs uzskata, ka atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam, aprēķinot nākotnē dividendes, sabiedrība varēs samazināt maksājamo nodokli par summu, kas ir vienāda ar ārvalstīs samaksāto nodokli. Bet ko darīt ar šo starpību ieturētā nodokļa apmērā? Vai, norakstot parāda atlikumu izdevumos, veidojas ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekama bāze?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 4. Mar. 2022
Lasītājs vaicā: Esmu privātpersona un savu vienīgo mazlietoto automašīnu vēlos pārdot par tirgus vērtību savai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, kurai esmu īpašnieks. Vai man kā privātpersonai jāmaksā kādi nodokļi? Vai man jāmaksā nodokļi kā firmai? Kā pareizi noformēt šāda veida darījumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
09:02, 17. Feb. 2022
Kā jau zināms, sabiedrības ar ierobežotu atbildību no 1. janvāra vairs nedrīkst izmantot mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu un tām jākļūst par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājām. Līdz ar to rodas daudz jautājumu par darbībām, kas jāveic, pārejot no viena nodokļu maksāšanas režīma uz citu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 10. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Latvijas rezidents ir Maltā reģistrēta uzņēmuma dalībnieks. Vai, saņemot dividendes no Maltā reģistrētā uzņēmuma, tās tiek apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli Latvijā? Ja tiek apliktas, tad kāda nodokļa likme jāpiemēro?
Raksta līdzautore: Irēna Arbidāne, Nodokļu nodaļas vecākā projektu vadītāja
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 3. Feb. 2022
Covid-19 ievērojami ietekmē ikdienas darba gaitas. Pandēmijas sākumā bija daudz neskaidrību un bija grūti iedomāties, ka vairums uzņēmumu spēs nodrošināt efektīvu darbu ārpus biroja telpām. Laiks un pieredze rāda, ka satraukumam nebija pamata. Saskaņā ar "EY" aptaujas datiem šobrīd 88% darbinieku arī pēc pandēmijas vēlas elastīgas darba iespējas, kas attiektos uz attālinātu darbu ne tikai no mājām, bet arī ārvalstīm.
Raksta līdzautors: Sergejs Batjuškovs, "EY" Nodokļu konsultāciju departamenta projektu vadītājs
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 15. Dec. 2021
Lasītājs vaicā: Uzņēmums strādā ar peļņu, bet dividendes nav aprēķinātas kopš 2013. gada. Vai uzņēmums var aprēķināt dividendes par visu iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu? Vai ir kādi ierobežojumi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 2. Dec. 2021