Lai arī likumā paredzēts, ka darbiniekiem par pārkāpumiem var izteikt rājienu vai rakstveida pazīmi, praksē šo iespēju izmanto arvien retāk, taču tas joprojām ir risinājums smagāku pārkāpumu gadījumā, kad nepieciešams disciplinēt darbinieku.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
09:23, 28. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Darbinieks pieņem lēmumu uzteikt darbu, taču uzteikumā nenorāda, ka vēlas pārtraukt darba attiecības pēc paša vēlēšanās konkrētā datumā atbilstoši Darba likumam, nostrādājot vienu mēnesi, bet gan, ka vēlas pārtraukt darba attiecības uz vienošanās pamata. Vai šo uzteikuma iesniegšanas datumu var uzskatīt par pirmo dienu, no kuras darba devējs rēķina viena mēneša termiņu, pēc kura darba attiecības pārtrauc, pamatojoties uz darbinieka uzteikumu, situācijā, kad nav panākta abpusēja vienošanās?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 25. Feb. 2022
Daļa nodarbināto, kuri nevēlas vakcinēties, šobrīd ir atstādināti vai nosūtīti dīkstāvē. Tikmēr darba devēju ikdienas darbi turpinās un, iespējams, pietrūkst darbaspēka. Cik ilgi darba devējam gaidīt un cerēt, ka darbinieki tomēr izlems vakcinēties un atgriezties darbā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 23. Feb. 2022
Vienpusējai darba tiesisko attiecību izbeigšanai no darba devēja puses Darba likumā noteikta samērā strikta procedūra un prasības. Savukārt darbinieka uzteikuma gadījumā viņš var saņemt bezdarbnieka pabalstu tikai divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas un iesnieguma par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu iesniegšanas, kas ir būtisks mīnuss. Tādēļ praksē darba tiesiskās attiecības nereti izbeidz, darba devējam un darbiniekam savstarpēji vienojoties. Šādā gadījumā bezdarbnieka pabalstu piešķir uzreiz no pieprasījuma iesniegšanas dienas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 16. Feb. 2022
Darbinieku atstādināšanas jautājumi, šķiet, tieši beidzamajā laikā kļuvuši tik aktuāli kā nekad. Teju katrā vidējā un lielā uzņēmumā ir kāds atstādināts darbinieks, tādēļ apkopojam praktiskas atziņas, brīdinājumus un padomus darba devējiem un vispārnoderīgu informāciju par darbinieku atstādināšanu saistībā ar Covid-19, cik vien precīzi tas iespējams tik nestabilos laikos.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 11. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 7. Feb. 2022
Darba samaksas jautājums ir būtisks ikviena uzņēmuma ikdienā, jo tas veido ne tikai ievērojamu izdevumu pozīciju, bet nereti nosaka arī paša uzņēmuma konkurētspēju, piesaistot un noturot kvalificētākus un pieredzējušākus darbiniekus. Aplūkosim aktuālos samaksas noteikšanas un konfidencialitātes jautājumus!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 24. Jan. 2022
Praksē nereti rodas jautājums par tiesisko attiecību starp komercsabiedrību un tās valdes locekli noformēšanu, kā arī citas neskaidrības saistībā ar personas iecelšanu un nodarbināšanu SIA vai akciju sabiedrības valdes locekļa vai valdes priekšsēdētāja amatā, tostarp arī par izmaksājamo atlīdzību un nodokļiem. Šie jautājumi regulēti vairāku likumu kopumā – Komerclikumā, Civillikumā un nodokļu likumos.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 19. Jan. 2022
Beidzamā laikā aktuāls kļuvis jautājums, vai noteiktos apstākļos darbinieks ir tiesīgs atteikties informēt darba devēju par sertifikāta esamību, kā arī atteikties uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu, piemēram, aizbildinoties ar personas datu aizsardzības interesēm?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 18. Jan. 2022
Iespēja savienot privāto dzīvi ar darbu ir viena no šī brīža darba tirgus tendencēm. Reaģējot uz darbinieku pieprasījumu, uzņēmumi arvien vairāk piedāvā darbiniekiem lielāku rīcības brīvību darba laika izvēlē jeb elastīgo darba laiku.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
09:08, 14. Jan. 2022
Darba attiecībās neiztikt bez termiņiem – ir noteikts periods, kurā personas var realizēt savas tiesības dažādās no darba attiecībām izrietošajās situācijās. Līdz ar to būtiski saprast, no kura brīža sākas termiņš, cik ilgs tas ir, kad tas beidzas, kādas sekas rodas, beidzoties noteiktajam termiņam, un vai nokavēto termiņu var atjaunot.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 6. Jan. 2022
Darbam jābūt drošai vietai, kur ik dienu dodas darba devēji un darba ņēmēji, lai strādātu klātienē vai attālināti. Tomēr diemžēl dažkārt notiek nelaimes gadījumi, gūstot traumas darbā. Šādā gadījumā jāsakārto ne tikai sakāpinātās emocijas, bet arī virkne dokumentu un formalitāšu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 21. Dec. 2021
Laikā, kad darba tirgū joprojām palielinās darbinieku deficīts, darba devēji gatavi izmantot dažādus instrumentus, lai savai organizācijai piesaistītu darbiniekus, tādēļ arvien biežāk dzirdam arī par darbinieku pārvilināšanu. Vai tā rīkoties ir atļauts? Kā tas notiek, un kādi juridiskie aspekti jāņem vērā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 10. Dec. 2021
Lasītājs vaicā: Par darbinieka aizvietošanu parasti sagatavo atsevišķu vienošanos. Bet kā noteikt beigu termiņu saslimuša darbinieka aizvietotājam, ja nevar zināt, kad aizvietojamais darbinieks būs vesels un atsāks strādāt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 3. Dec. 2021
Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos, 2021. gada oktobrī Ministru kabinets izsludināja ārkārtējo situāciju. Rīkojums par ārkārtējo situāciju darba attiecības ietekmēs visu ārkārtējās situācijas laiku – tātad vismaz līdz 2022. gada 11. janvārim. Tiesa, tas rada vairākus riskus darba devējam. Aplūkosim būtiskākos!
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Darba tiesības
07:00, 25. Nov. 2021