Darbinieka atlaišana ir svarīga darba attiecību sastāvdaļa, jo abām no šī ne visai pusēm jāzina un jāsaprot, kā rīkoties, lai iegūtu iespējami lielāku labumu patīkamā procesa un samazinātu potenciālās domstarpības. Aplūkosim, kādi var būt atlaišanas iemesli, kā jānotiek šim procesam un par ko darbinieks jāinformē atlaišanas gadījumā!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 21. Jūn. 2022
Lasītājs vaicā: Darbinieks strādā attālināti. Darba vietas iekārtošanai viņš iegādājies datorkrēslu par 150 eiro, un darba devējs piekritis kompensēt šos izdevumus. Pēc neilga laika darbinieks krēslu salauzis un ir jāpērk vietā jauns. Vai darba devējs var atprasīt samaksāto kompensāciju? Vai darbiniekam var prasīt aizstāt sabojāto krēslu par saviem līdzekļiem? Vai salauztais krēsls uzskatāms par darba devējam nodarītiem zaudējumiem? Un vai šo summu drīkst ieturēt no darba algas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
09:21, 13. Jūn. 2022
Lasītājs vaicā: Atbilstoši Darba likumam darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, ja darbinieks darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus. Vai darbinieku var atlaist uzreiz pēc sešiem slimošanas mēnešiem? Vai tomēr šādā gadījumā jāsagaida Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas rezultāti un apstiprinājums? Kā darbiniekam jāpaziņo par šādu uzteikumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 9. Jūn. 2022
Darba līgumā ir jānorāda vieta, kur darbiniekam jāveic savu pienākumi, taču praksē var būt nepieciešams to mainīt. Vai darba devējs drīkst darba vietu mainīt vienpusēji, un kā to pareizi noformēt? Skaidrojam galvenos darba vietas pārcelšanas juridiskos aspektus!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 1. Jūn. 2022
Lasītājs vaicā: Vai darba devējs var samazināt algu, ja darbinieks nepienācīgi pilda savus darba pienākumus? Par kādu darba noteikumu pārkāpumu darbinieku var sodīt ar algas samazinājumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 27. Mai. 2022
Uzņēmums noslēdzis konsultāciju līgumu ar Latvijas pilsoni, kurš dzīvo Šveicē un ir nerezidents. Šai personai ir īpašums arī Latvijā, taču tās deklarētā dzīvesvieta ir Šveicē. Uzņēmums ar šo personu vēlas noslēgt darba līgumu, lai piemērotu visas no tā izrietošās tiesības. Kā to darīt?
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Darba tiesības
09:54, 20. Mai. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Pavisam nesen Senāts izskatījis lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
11:53, 18. Mai. 2022
Aplūkosim Eiropas Savienības Tiesas atziņas spriedumā, kurā analizēts, vai apstāklis, ka darbinieks ir slimojis, var ietekmēt viņa atlīdzības apmēru atvaļinājuma laikā!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 11. Mai. 2022
Aplūkosim Eiropas Savienības Tiesas (EST) atziņas spriedumā, kurā tiesa meklēja atbildes uz jautājumu, vai kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu darbiniekam pienākas neatkarīgi no tā, uz kāda pamata izbeigtas darba attiecības!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 5. Mai. 2022
Lasītājs vaicā: No 2021. gada vidus ir spēkā autoratlīdzību reforma, līdz ar to mainīta gan nodokļu piemērošana, gan arī precizēts, kas ir autordarbi. Par kādiem pakalpojuumiem atbilstoši jaunajiem noteikumiem drīkst maksāt autoratlīdzību? Vai autoratlīdzību var maksāt, piemēram, par programmēšanas pakalpojumiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 2. Mai. 2022
Lasītājs vaicā: Darbinieks ārkārtējās situācijas laikā atteicās vakcinēties, tādēļ uzņēmums uzteica darba līgumu, pamatojoties uz Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma noteikumiem. Šobrīd vakcinācijas sertifikāti vairs nav nepieciešami, un bijušais darbinieks norādījis, ka vēlas atkal strādāt savā darbavietā. Vai uzņēmumam ir pienākums viņu atkal nodarbināt? Vai darbinieks var tiesiski vērsties pret uzņēmumu ar prasību par atjaunošanu darbā, jo vairs nav piemērojama atlaišanu pamatojošā norma? Ja uzņēmums nolemj atkal algot darbinieku, vai jāslēdz jauns līgums un jānosaka pārbaudes laiks?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 27. Apr. 2022
Agrāk, sākot strādāt vai izbeidzot darba attiecības, visu informāciju un piezīmes reģistrēja darba grāmatiņā, kas darba devējam ļāva novērtēt, kādēļ darbinieks meklē jaunu darbu vai kāpēc atlaists no iepriekšējā. Vai šādu informāciju darba devējs var uzzināt arī šobrīd?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 19. Apr. 2022
Lasītājs vaicā: Ražošanas uzņēmums nosūta darbinieku uz citu Eiropas Savienības valsti veikt garantijas remontu jau uzstādītai iekārtai. Vai tā ir darbinieka nosūtīšana?
Ja ražošanas uzņēmums nosūta darbinieku uz citu Eiropas Savienības valsti veikt iekārtas uzstādīšanu, vai tā ir darbinieka nosūtīšana? Šādi darbi nav regulāri, tie ir īslaicīgi un parasti ilgst līdz divām nedēļām.
Vai šādā gadījumā darba devējam obligāti jāmaina darba samaksa par šo periodu? Vai darbiniekam papildus jāmaksā darba samaksa, kāda ir salīdzināmam darbiniekam valstī, uz kuru tas nosūtīts?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 4. Apr. 2022
Darba devēji parasti novērtē darbinieku iniciatīvu paaugstināt kvalifikāciju vai iegūt papildu izglītību. Bieži darba devēji sedz izmaksas arī par mācībām, kas nav tieši saistītas ar darbinieka veicamo darbu. Tomēr, kad darba attiecības beidzas, uzņēmums nereti konstatē, ka darbinieka apmācībās investēti būtiski naudas līdzekļi. Vai darba devējs no darbinieka var atprasīt apmācību izdevumus, izbeidzot darba attiecības?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 30. Mar. 2022
Likumā noteikts, ka, izbeidzot darba attiecības, darbiniekam piešķirams laiks jauna darba meklēšanai. Ko tas nozīmē praksē? Kādi aspekti jāņem vērā, un vai šāds laiks jāpiešķir obligāti?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
15:22, 23. Mar. 2022