Lasītājs vaicā: Daudziem uzņēmumiem pavisam ierasta situācija – uzņēmuma vadība nākamajā dienā pēc svētkiem ļauj darbiniekiem ierasties darbā vēlāk, piemēram, pēc Jāņiem 25.jūnijā visi ierodas darbā ap plkst. 12.00. Bet rodas jautājums – kā šādā situācijā uzskaitīt darbinieku darba laiku? Kā pilnu darba dienu? Vai nepieciešams noslēgt rakstisku vienošanos par šādu kārtību, vai pietiek ar mutisku vienošanos?
Atbild: Roberts Gusts un Ivo Maskalāns, SIA “ZAB COBALT”
Darba tiesības
07:00, 14. Nov. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks strādā pašvaldības iestādē, viņam noteikts summētais darba laiks. Darba telpās ir izvietotas videonovērošanas kameras. Vadītājs regulāri pārskata videoarhīva ierakstus un pēc tam pārmet darbiniekiem privāto lietu kārtošanu darba laikā, draudot samazināt gada beigās paredzēto prēmiju vai pārcelt darbā uz citu nodaļu. Vai darbinieku drīkst pārcelt uz citu nodaļu, ja par to nav rakstiskas vienošanās un darba līgumā ir noteikta adrese, kurā veicami darba pienākumi? Papildus norādāms, ka amata aprakstā nekas nav minēts par pārcelšanas iespējām.
Darba tiesības
07:00, 12. Nov. 2024
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to kādā no spriedumiem atgādina Senāts.
Darba tiesības
07:00, 7. Nov. 2024
Lasītājs vaicā: Uzņēmumam pieder zeme, kura tiek iznomāta. Rēķins par zemes nomu tiek izrakstīts reizi pusgadā. Citu ieņēmumu uzņēmumam nav. Uzņēmuma vienīgais darbinieks ir valdes loceklis, kuram alga tiek izmaksāta tikai tajos mēnešos, kad saņemta nauda par zemes nomu. Ko darīt ar darbinieku tajos mēnešos, kad nav darījumu un ieņēmumu?
Darba tiesības
07:00, 31. Okt. 2024
Lasītājs vaicā: Vai darbiniekam ir tiesības katram savam darba devējam iesniegt pierādījumus, ka ārstniecības iestādē ir nodotas asinis, un saņemt atlīdzību un apmaksātu atpūtas dienu? Ko nozīmē “saņem atlīdzību”? Vai tas ir domāts par laiku, kamēr nodod asinis? Un ko nozīmē “apmaksāta atpūtas diena”? Tā ir diena, kad tiek nodotas asinis, vai vēl kāda cita brīvā diena?
Darba tiesības
07:00, 23. Okt. 2024
Darbinieks piekrīt ieturējumu veikšanai. Varētu domāt, ka lielākā darba devēja problēma atrisināta, jo nav jāvelta cilvēkresursu, laika un finanšu līdzekļi, vēršoties tiesā. Pirmais svarīgais solis ir veiksmīgi pārvarēts, taču līdz galarezultātam vēl ir vairāki nosacījumi, kas darba devējam jāievēro.
Darba tiesības
07:00, 15. Okt. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks paziņo darba devējam, ka viņš meklēs citu, interesantāku darbu, bet neiedod rakstisku atlūgumu, jo pagaidām vēl nav atradis jaunu darbu. Uzskatām, ka faktiski šis ir darba ņēmēja uzteikums, tomēr Darba likumā ir noteikts, ka uzteikumam jābūt noformētam rakstveidā.
Vai uz šādu situāciju ir attiecināms kāds Darba likumā noteiktais darba devēja uzteikuma pamats? Faktiski darba devējs ir zaudējis uzticēšanos darbinieka rīcības dēļ, vairs nevar uzticēt darbiniekam attīstīt atbildīgus projektus, jo zina, ka šis nav ilgtermiņā, bet no otras puses – nevar pieņemt citu darbinieku, kurš vēlētos strādāt ar pilnu atdevi, jo vieta netiek atbrīvota.
Darba tiesības
07:00, 8. Okt. 2024
Latvijā ar darba veicējiem visbiežāk tiek noslēgts darba līgums vai uzņēmuma līgums. Tomēr šie divi līgumu veidi nodrošina atšķirīgu personas tiesisko stāvokli un sociālo aizsardzību. Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Darba tiesības
07:00, 4. Okt. 2024
Vai pašnodarbinātajām personām pienākas slimības pabalsts? Vai slimības lapas laikā drīkst kādas izmaksas iekļaut izdevumos?
Darba tiesības
07:00, 19. Sep. 2024
Laikā, kad sociālie tīkli, nenoliedzami, tiek lietoti ļoti plaši, rodas jautājums – kur beidzas vārda brīvība, bet sākas visatļautība? Skaidrojam!
Darba tiesības
07:00, 12. Sep. 2024
Lasītājs vaicā: Ko norādīt par darbinieka pārkāpumu un atlaišanas iemeslu, ja darba devējs nav drošs par precīzu pārkāpuma pantu? Vai darba devējs drīkst kļūdīties, piemērojot uzteikuma iemeslu?
Darba tiesības
07:00, 3. Sep. 2024
Nereti starp darba devēju un darbinieku rodas no darba tiesiskajām attiecībām izrietošas vai ar tām saistītas domstarpības, kuru atrisināšana var būt sarežģīta un laikietilpīga. Pamatprincips paredz, ka radies strīds vispirms ir jāmēģina risināt savstarpēju pārrunu ceļā, tomēr ne vienmēr tas izdodas. Kādi ir darba strīdu veidi un vai darbinieks ir tiesīgs ikvienā gadījumā piesaistīt advokātu strīda atrisināšanai?
Raksta līdzautore: Linda Gulbe-Štorha, SIA “ZAB PricewaterhouseCoopers Legal” juriste
Darba tiesības
07:00, 28. Aug. 2024
Lasītājs vaicā: Vai apdrošināšanas stāžu veido tikai oficiāli nostrādātais laiks, par kuru ir veiktas sociālās iemaksas, vai arī periods, kurā audzināts bērns, proti, bērna kopšanas atvaļinājums?
Atbildes līdzautore: Vita Cinīte, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte
Darba tiesības
07:00, 20. Aug. 2024
Lasītājs vaicā: Vai darbiniekam ir pienākums informēt darba devēju par stāšanos laulībā, ja netiek mainīts uzvārds un laulība ir noslēgta ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laikā? Vai jāiesniedz darba devējam laulības apliecība?
Darba tiesības
07:00, 13. Aug. 2024