Lasītājs vaicā: Uzņēmums vēlas informāciju par vakancēm ievietot sociālajos tīklos, piemēram, vietnē "Facebook". Paziņojumā paredzēts iekļaut informāciju par vakanci, prasībām kandidātiem, galvenajiem pienākumiem. Vai šādā gadījumā tas ir darba sludinājums? Un vai tajā obligāti jānorāda arī piedāvātā darba alga? Ir uzskats, ka sociālajos tīklos publicētie vakanču paziņojumi nav darba sludinājumi, bet ir informācija un reklāma. Kur publicēts vakances paziņojums jau ir darba sludinājums, uz ko attiecināmas Darba likuma prasības?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 21. Jūl. 2022
Slēdzot līgumus ar darījuma partneriem, vienmēr lūgts tajā norādīt aktuālo juridisko vai deklarēto adresi. Tāpat līgumā nereti iekļauts punkts, ka tad, ja norādīto adresi maina, līguma pusei par to jāinformē darījuma partneris. Jautājums par sadarbības partnera adresi kļūst aktuāls, kad pārkāpti līguma nosacījumi, proti, kad kavēta saistību izpilde. Šajā gadījumā rodas situācijas, kad, sūtot atgādinājumus par saistību izpildi, līguma puse norādītajā adresē nav sasniedzama.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 13. Jūl. 2022
Lai pilnveidotu vekseļa regulējumu, nodrošinot fizisku personu tiesību aizsardzību vekseļa izdošanas un izpildes procesā, pieņemti grozījumi Vekseļu likumā. Kas jāņem vērā komersantiem? Apskatīsim būtiskākās izmaiņas!
Raksta līdzautore: Elizabete Madara Titova, SIA "ZAB Kronbergs Čukste Levin" juriste
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
09:04, 5. Jūl. 2022
Kādos gadījumos iestādes drīkst uzņēmumiem pieprasīt informāciju par to klientiem? Vai šādi dati vienmēr jāsniedz? Un vai klientu ziņu apstrāde nepārkāpj datu aizsardzības principus? Atšķirīgi viedokļi bija Valsts ieņēmumu dienestam un sludinājumu portālam Ss.lv. Kuram pievienojās tiesa?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 30. Jūn. 2022
Nekustamā īpašuma iegādes procesā uzņēmumiem jāņem vērā vairākas nianses, tostarp kārtīgi jāiepazīstas ar nekustamā īpašuma dokumentāciju, jānoformē dokumenti pie notāra un jāsagatavo līgums. Aplūkosim svarīgāko!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 20. Jūn. 2022
Kopīpašnieku strīdi nekad nav bijis retums, un tie atspoguļo kopīpašuma izbeigšanas noteikumu nepilnības, ko apstiprinājusi arī tiesu prakse. Vai Civillikumā noteiktie jaunie kopīpašuma izbeigšanas veidi tos atrisinās? Aplūkosim un skaidrosim izmaiņas!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 7. Jūn. 2022
Pandēmija, cerams, kļuvusi par pagātni, bet daudzi no tās laikā gūtajiem paradumiem ir uz palikšanu. Viens no tiem – fiziski taustāmu preču vai pakalpojumu vietā, ja vien iespējams, arvien vairāk izmantojam digitālu saturu un digitālus pakalpojumus. Tādēļ šo produktu ražotājiem un pārdevējiem jārēķinās, ka strauji augošo biznesa nozari uzraudzīs arvien vairāk.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
16:56, 31. Mai. 2022
Notikumi Ukrainā aktuālizē jautājumu, vai var izbeigt līgumu, ja tā izpilde vairs nav ekonomiski pamatota izejmateriālu sadārdzinājuma vai apgrūtinātās izejvielu pieejamības dēļ. Vai šādos apstākļos puses var prasīt pārskatīt līgumā noteikto cenu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Mai. 2022
Vai viss, kas pieejams internetā, ir arī brīvi izmantojams? Šo jautājumu februārī pieņemtā spriedumā analizējis Senāts, izskatot situāciju, kad valsts iestāde savā reklāmas kampaņā bez personas piekrišanas atveidoja kāda raidījuma vadītāja balsi un izteiksmes stilu, kā arī izmantoja video fragmentu no internetā brīvi pieejama raidījuma.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 17. Mai. 2022
Lasītājs vaicā: Darba devējs organizē komandu saliedēšanas pasākumu saviem darbiniekiem. Divu dienu pasākums notiek viesu namā, un tajā sporta spēļu aktivitātes saplānot un organizēt uzaicināts ārpakalpojuma sniedzējs. Pasākuma laikā viens no darbiniekiem neveiksmīgi pakrīt un gūst traumu. Kurš ir atbildīgs par šādu negadījumu – darba devējs, aktivitāšu organizators vai viesu nams?
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Komerctiesības
09:16, 13. Mai. 2022
Vairumam vārdi “preču zīme” asociējas ar tādiem jēdzieniem kā nosaukums vai logo, bet tikai retais nodomā, ka runa ir par mantu, kam var būt nozīmīga loma biznesa attīstībā. Piemērs, kas apliecina, ka preču zīme ir biznesam svarīgs aktīvs, ir Latvijas, iespējams, slavenākās preču zīmes “Dzintars” gadījums.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
09:18, 9. Mai. 2022
Kā rīkoties publiskā iepirkuma pasūtītājam, ja tam zināma informācija, kas liek apšaubīt pretendenta spējas vai godprātību izpildīt paredzamās saistības? Līdz šim šādās situācijās nebija juridiskas iespējas atteikties slēgt līgumu ar konkrēto pretendentu, bet šo nepilnību paredzēts novērst - Publisko iepirkumu likumā ir sagatavoti grozījumi, kas stāsies spēkā no 2023. gada 1. janvāra.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 20. Apr. 2022
Arbitrāža jeb šķīrējtiesvedība sen ir populārs alternatīvs civiltiesisko strīdu izšķiršanas veids visā pasaulē. Gan Amerikas Savienotajās Valstīs, gan Eiropas Savienības valstīs vairāk nekā puse visu prasību, kas izriet no komersantu savstarpējām attiecībām, tiek izskatītas šķīrējtiesās.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 13. Apr. 2022
2022. gads atnesis nozīmīgas pārmaiņas tirgotājiem, īpaši tiem, kuru darbība saistīta ar e-komerciju.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 5. Apr. 2022
2021. gada 1. augustā stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, nosakot, ka turpmāk, reģistŗējot juridisko adresi, vairs nav nepieciešama nekustamā īpašuma īpašnieka piekrišana. To aizstāj pieteikuma iesniedzēja, piemēram, kapitālsabiedrības valdes, apliecinājums par to, ka komersantam ir tiesības reģistrēt juridisko adresi konkrētajā adresē un ka komersants attiecīgajā adresē ir arī sasniedzams.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 29. Mar. 2022