Galvojumi attiecas gan uz fiziskām, gan juridiskām personām, taču praksē galvojumus biežāk prasa tieši komersantu dalībniekiem – fiziskām personām. Aplūkosim būtiskākos jautājumus, kas par šo tēmu jāzina ikvienam galvotājam un galvojuma ņēmējam.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Mar. 2022
Mūsdienās arvien biežāk tiek dibinātas dažādas sabiedrības, jo cilvēki vēlas pievērsties uzņēmējdarbībai, realizējot savas ieceres un tiecoties sasniegt jaunus mērķus, kā arī būt paši sava darba laika noteicēji. Šajā rakstā pievērsīsimies dažādām praktiskām niansēm par valdes locekļa iecelšanu amatā sabiedrībā ar ierobežotu atbildību.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 22. Mar. 2022
Gan organizācijām, gan privātpersonām aizvien biežāk nākas kārtot dažādas dokumentu lietas starptautiski, līdz ar to rodas daudz neskaidrību, ko tādos gadījumos var un ko nevar kārtot elektroniski, kādam jābūt elektroniskajam dokumentam un elektroniskajam parakstam.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 11. Mar. 2022
Šoreiz pievērsīsimies tēmai par pasūtītāja aizsardzību situācijās, kad būvdarbu veicējam pasludināta maksātnespēja. Tiesu praksē rodama virkne aktuālu atziņu par šo jautājumu.
Raksta līdzautors: Edvīns Draba, vecākais jurists
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Feb. 2022
Teju ikvienam uzņēmumam ir bijis nepieciešams slēgt līgumus ar informācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzējiem. Dažkārt sadarbības laikā šie pakalpojumu sniedzēji neievēro būtiskus termiņus, palielina cenas projekta ietvaros vai sniedz neatbilstošas kvalitātes pakalpojumu. Aplūkosim, kādi nosacījumi jāiekļauj līgumā ar programmētājiem, lai mazinātu pasūtītāja riskus.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 14. Feb. 2022
Kolektīvā finansēšana ir salīdzinoši jauns finanšu instruments, kas beidzamajos gados piedzīvojis attīstību, taču vienlaikus ir izgaismojušās arī dažādas juridiskās nianses un neskaidrības vienota normatīvā regulējuma trūkuma dēļ. Lai situāciju mainītu un sakārtotu šo nozari, pagājušā gada nogalē tika pieņemta jauna regula, ar kuru tiek ieviestas vienotas prasības pūļa finansējuma pakalpojumu sniedzējiem visā Eiropas Savienībā, tostarp arī Latvijā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 8. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Pārbaudot pirms vairākiem gadiem parakstītu elektronisko dokumentu ar tolaik spēkā esošu drošu elektronisko parakstu, pie paraksta parādījās paziņojums, ka tas vairs nav spēkā. Vai drošais elektroniskais paraksts var zaudēt spēku? Cik ilgi ir spēkā elektroniski parakstīts dokuments un vai pienāk brīdis, kad tas zaudē juridisko spēku?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 2. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Vai Uzņēmumu reģistrā var iesniegt elektroniski parakstītus dokumentus ar dažādu valstu e-parakstiem? Piemēram, vienam valdes loceklim ir Latvijā izsniegts e-paraksts, otram – Igaunijas e-paraksts. Kas notiek gadījumā, ja, parakstot līgumu, ārzemju puse paraksta, piemēram, ar "DocuSign" parakstu un Latvijas puse – ar drošu elektronisko parakstu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 31. Jan. 2022
Būvdarbu kvalitāte var būtiski ietekmēt ikviena uzņēmuma vai privātpersonas dzīves kvalitāti, tādēļ noderīgi atgādināt, cik ilgs garantijas laiks jāpiešķir būvdarbiem, kā rīkoties, ja konstatēti defekti, un kas jāzina garantijas izpildes laikā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 28. Jan. 2022
Ja vēl pirms aptuveni pieciem gadiem Latvijas tiesu praksē bija diskusijas, vai atsevišķas tiesību normas aizsargā ne tikai fiziskās personas godu un cieņu, bet arī juridiskās personas reputāciju, tad šobrīd var apgalvot, ka par to šaubu nav – juridiskai personai ir tiesības prasīt savas reputācijas aizsardzību tiesā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 17. Jan. 2022
Pieaugot maksājumu kavējumu tendencei komercdarbībā, aizvien biežāk tiek jautāts – kā pasargāt uzņēmumu no ļaunprātīgiem nemaksātājiem, kas labprātīgi neveic savu saistību izpildi? Ko izvēlēties strīda risināšanai – šķīrējtiesu vai kādu citu Latvijas Republikas tiesu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
09:11, 13. Jan. 2022
Reklāma var būt izcils palīginstruments, lai veicinātu produktu un pakalpojumu popularitāti un pieprasījumu, taču cik daudz zinām par reklāmu tiesisko regulējumu? Kādas juridiskās nianses jāņem vērā, sagatavojot reklāmas saturu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 11. Jan. 2022
Daudzos uzņēmumos ierasta ir prakse, ka darbinieka prombūtnes laikā e-pastam tiek uzlikts automātiskais atbildētājs, lai klientus informētu par šo prombūtni un informētu arī, ar kuru kolēģi sazināties šīs prombūtnes laikā. Bet kā šādi paziņojumi izskatās no Vispārīgās datu regulas puses? Piemēram, ja darba devējs uzstāda automātisko paziņojumu, ka darbinieks ir īslaicīgā prombūtnē slimības dēļ – vai šāds paziņojums nav uzskatāms par personas datu aizsardzības pārkāpumu? Un vai prombūtnes laikā e-pastu drīkst automātiski pārsūtīt citam darbiniekam?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 4. Jan. 2022
Pretenzija – nepatīkams pārsteigums komersantam vai viens no rīkiem, ar ko aizsargāt savas tiesības? Jebkurš var nokļūt abās situācijās un kļūt gan par pretenzijas saņēmēju, gan iesniedzēju, līdz ar to noderīgi zināt, kā rīkoties, saņemot pretenziju, un kādos gadījumos savu interešu aizstāvēšanai var izmantot rakstisku pretenziju.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
14:29, 20. Dec. 2021
Maksas stāvvietas Rīgas un citu Latvijas pašvaldību teritorijās vairs nav retums. Arī daudzi autovadītāji jau saņēmuši paziņojumu par naudas sodu, kas nepatīkami pārsteidz neilgi pēc stāvvietas izmantošanas. Tomēr gan tiesu praksē, gan arī ikdienā ir situācijas, kad paziņojumu par piemērotu sodu neapmaksātas stāvvietas izmantošanas dēļ autovadītājs saņem vairākus gadus pēc pārkāpuma konstatēšanas brīža.
Raksta līdzautors: Reinis Sokolovs, SIA "ZAB Ellex Kļaviņš" zvērināts advokāts
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
09:40, 16. Dec. 2021