2023.gada 1.jūnijā stājās spēkā Komerclikuma grozījumi, nosakot, ka sabiedrības dalībnieki dividendes varēs sadalīt ne tikai ievērojot proporcionalitātes principu, bet arī neproporcionāli piederošo daļu nominālvērtību summai, ja statūtos šāda sadales kārtība ir atrunāta.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 11. Aug. 2023
Lasītājs vaicā: Darba devējs darbiniekiem nodrošina visus nepieciešamos darba apstākļus darba veikšanai klātienē. Ja darbinieks pēc savas iniciatīvas vēlas strādāt attālināti, vai darba devējs ir tiesīgs piemērot darba algas samazinājumu par dienu, kad darbs tiek veikts attālināti? Ja tas ir iespējams, kādi dokumenti darba devējam ir jāsagatavo, lai iepazīstinātu darbinieku un piemērotu darba algas samazinājumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
16:26, 8. Aug. 2023
Augstākās tiesas Senāts 2023.gada 23.martā pieņēmis spriedumu lietā, kur analizējis starp fizisko personu (Latvijas pilsoni) un apdrošinātāju noslēgto ceļojuma apdrošināšanas līgumu, konkrēti tajā ietverto noteikumu par termiņu apdrošināšanas prasījuma un to pamatojošo dokumentu iesniegšanu. Senāta ieskatā, “prasību iesniegt šādu informāciju 30 dienu laikā pēc apdrošināšanas perioda beigām objektīvi var būt neiespējami izpildīt ne vien apdrošinātajam, bet arī cietušajai trešajai personai.” Izskatām Senāta atziņas!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 7. Aug. 2023
Personāla lietvedība vai dokumentēšana aizņem ievērojamu daļu no katra personāla speciālista darba laika. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc mūs mēdz apsaukāt par “kadru daļu”, “rakstāmmašīnām” vai citādi. Dokumentu noformēšana, lietu kārtošana un dažādu rīkojumu un kārtību izstrāde ir bijusi, ir un arī būs nepieciešama darba tiesisko attiecību vadībā. Jautājums tikai – ko darām aiz ieraduma, jo tā ir pieņemts, un, kas no tā, ko darām, tiešām ir nepieciešams?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 2. Aug. 2023
Lasītājs vaicā: Vai darbiniekiem ir jāizmaksā komandējuma nauda, ja visi uzņēmuma darbinieki brauc uz saliedēšanas pasākumu ārpus Latvijas, kur gan viesnīcu, gan ēdināšanu ir apmaksājis darba devējs?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 1. Aug. 2023
Personāla vadība un disciplīnas nodrošināšana ir nozīmīgi aspekti jebkura uzņēmuma darbībā. Gadījumos, kad darbinieks veicis pārkāpumu, ir svarīgi nodrošināt pienācīgu dokumentāciju, kas apliecina notikušo un ar to saistītos veiktos pasākumus. Paskaidrojums uzrakstīts, sods saņemts, bet cik ilgi šādi paskaidrojumi jāglabā personas lietā un kādam nolūkam?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 28. Jūl. 2023
Atbilstoši Eiropas Savienības tiesību aktiem dalībvalstīm ir noteikts pienākums nodrošināt, ka autoriem un izpildītājiem, kas ir licencējuši vai nodevuši savas ekskluzīvās tiesības uz savu darbu vai blakustiesību objektu izmantošanu citai personai, ir tiesības saņemt pienācīgu un samērīgu atlīdzību. Kas ir “taisnīga atlīdzība”?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 26. Jūl. 2023
Rakstā analizēsim īpašos likuma noteikumus, kas jāņem vērā darba devējam, kurš vēlas izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, kuram ir noteikta invaliditāte.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 25. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Izpildītājmākslinieks (mūziķis) ir uzaicināts uzstāties mūsu uzņēmuma organizētā pasākumā, ko apmeklēs gan uzņēmuma darbinieki, gan sadarbības partneri. Viena repertuāra daļa ir šī mākslinieka oriģināldziesmas, bet otra – citu autoru dziesmas. Mākslinieks par šo darbu saņem honorāru. Jautājums rodas par autortiesībām – vai un par ko tieši ir jāmaksā Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūrai/Latvijas Autoru apvienībai (AKKA/LAA) šādā situācijā? Vai ir jāsaņem atļauja, ja mēs maksājam māksliniekam honorāru? No kā ir atkarīgs šāda veida maksājums AKKA/LAA – izpildītajiem darbiem, stundām, pasākuma dalībnieku skaita, ieejas maksas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 21. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Vēlos saprast, uz kā pamta var veikt atalgojuma izmaksu sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašniekam – valdes priekšsēdētājam – vienīgajam valdes loceklim. Saprotu, ka uz šo amatpersonu neattiecas Darba likuma normas, bet to reglamentē Komerclikums. Tātad SIA valdes priekšsēdētājs ar lēmumu nosaka sev atalgojumu, kas grāmatvedībā tiek aprēķināts kā darba samaksa ar visiem algai piemērojamajiem nodokļiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 20. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Saskaņā ar Darba likumu gan darba devējam, gan darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu trīs dienas iepriekš. Vai “trīs dienas iepriekš” nozīmē, ka, ja darbinieks uzsāk darbu 2023.gada 29.februārī un pārbaudes laiks beidzas 2023.gada 26.maijā, pēdējā diena pārbaudes laikā, kad darba devējs var atbrīvot darbinieku no darba pienākumu pildīšanas, ir 23.maijs?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 18. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Mūsu uzņēmuma darbības veids ir pasākumu, tostarp, apmācību un semināru organizēšana. Mēs meklējam aktuālas tēmas, autori domā saturu un akcentus būtiskākajiem jautājumiem, kas ir mūsu uzņēmuma konkurences priekšrocība. Tāpat mēs nosakām semināra cenu un izvietojam reklāmu par pasākumu. Pēc pasākuma reklāmas parādīšanās plašākai publikai, cits uzņēmums, kas arī nodarbojas ar semināru organizēšanu, nokopē mūsu izstrādāto saturu un sagatavo identisku semināru. Vienīgā atšķirība – tas notiek pāris dienas ātrāk un par zemāku cenu. Vai to var uzskatīt par negodīgu komercpraksi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 17. Jūl. 2023
Pēdējo gadu judikatūrā novērots, ka tiesas nolēmumu pamatošanai nereti atsaucas uz satura izvēles brīvības principu, kas paredz līgumslēdzējiem tiesības izvēlēties līguma saturu un nodibināt sev tādas tiesības un pienākumus, kādus līdzēji vēlas, taču līguma satura izvēles brīvība sniedzas tiktāl, ciktāl to neierobežo likuma imperatīvās normas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 12. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Darbiniekam – biroja vadītājam – ir izsniegta pilnvara parakstīt saņemto preču pavadzīmes, izņemt pasta sūtījumus u.tml. Ar darbinieku tiek pārtrauktas darba attiecības un pilnvara tiek anulēta. Cik ilgi jāsaglabā izsniegtā un anulētā pilnvara? Vai jāņem vērā Grāmatvedības likumā noteiktais glabāšanas termiņš dokumentiem, lai pierādītu, ka dokumentu parakstījusi tobrīd pilnvarotā persona?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 11. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums veic jaunu darbinieku atlasi, kuras laikā vairākiem kandidātiem tiek nosūtīts atteikums. Vai darba devējam ir pienākums paskaidrot atteikuma iemeslu potenciālajam kandidātam?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 7. Jūl. 2023