Jau vairākus gadus grāmatvedībā dokumentus saņemam gan papīra, gan elektroniskā formā. Katrā uzņēmumā ir noteikta dokumentu aprites kārtība. Kad gads noslēdzies, gada pārskats sagatavots un iesniegts, tad kārtējo reizi domājam par arhīvu.
Grāmatvedība
07:00, 15. Nov. 2024
Kravu transportēšana starp dažādām valstīm var notikt pa sauszemi, gaisu, ūdeni un dzelzceļu. Atbilstoši precei, kura tiek pārvadāta, jāskatās specifiskais regulējums konkrētā valstī. Pat gadījumos, kad tikai jāšķērso kāda valsts, dažkārt nepieciešams kravas pavaddokuments vai arī speciāla atzīme tajā, kas ļauj kravu transportēt caur konkrētu valsti.
Grāmatvedība
07:00, 11. Nov. 2024
Kuros gadījumos attaisnojuma dokumentos jābūt uzņēmuma rekvizītiem uz rēķina vai čeka, kuros – obligāti jāpievieno čekam bez pilnīgiem rekvizītiem kvīts ar visiem rekvizītiem, bet kuros – uz čeka iztrūkstošos rekvizītus var ierakstīt ar roku pārdevējs vai arī pats uzņēmums?
Grāmatvedība
07:00, 4. Nov. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Grāmatvedība
07:00, 28. Okt. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Grāmatvedība
07:00, 21. Okt. 2024
Kad tiek saņemta samaksa, nepieciešams to apliecināt ar dokumentu – čeku vai kvīti. Ja par čeku viss ir skaidrs, tad par kvītīm un to veidiem var rasties jautājumi. Kādas ir galvenās atšķirības un kā pielietot katru kvīšu veidu?
Grāmatvedība
07:00, 7. Okt. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks dodas biznesa vakariņās ar partneriem – vai tie ir reprezentācijas izdevumi? Vai tāda ceļojuma, darba brauciena, kas notiek kopā ar sadarbības partneriem, izdevumi uzskatāmi par reprezentācijas izdevumiem?
Grāmatvedība
07:00, 25. Sep. 2024
Kādā laika periodā ir jānomaina rekvizīti rēķinos, ja mainās juridiskā adrese? Kādas sekas var iestāties, ja uzņēmums neizsniedz korektu rēķinu?
Grāmatvedība
07:00, 17. Sep. 2024
Lasītājs vaicā: Ministru kabineta noteikumos “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” ir noteiktas viesnīcu izdevumu normas, kuras budžeta iestādes nedrīkst pārsniegt. Vai arī komerciestādēm, pārsniedzot viesnīcas izdevumu normas, par pārsnieguma daļu jāmaksā algas nodokļi?
Grāmatvedība
07:00, 10. Sep. 2024
Lasītājs vaicā: Vai pašnodarbinātajam jāiesniedz ziņojums, ja nav ienākumu, jo peļņa ir nosegusi izmaksas, kas radās, uzsākot saimniecisko darbību?
Grāmatvedība
07:00, 4. Sep. 2024
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” teikts: algota darba ienākumam pielīdzina arī izsniegto skaidrās vai bezskaidrās naudas avansu, ko darbiniekam, valdes loceklim, padomes loceklim, īpašniekam piešķir komercsabiedrības, ja par to vai tā daļu nav veikts norēķins 90 dienu laikā no skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa izsniegšanas dienas. Vai avansu nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu? Kāds ir juridiskais pamatojums?
Grāmatvedība
10:00, 2. Sep. 2024
Lasītājs vaicā: Darba devējs sedz 200 eiro darbinieka telefona iegādei. Ja darbinieks vēlas iegādāties labāku telefonu, kas maksā vairāk nekā 200 eiro, tad darbinieks var piemaksāt starpību. Vai šādā gadījumā uzņēmumam un darbiniekam rodas kādi riski? Vai darbinieka piemaksu apliek ar pievienotās vērtības nodokli?
Grāmatvedība
07:00, 26. Aug. 2024
Noliktavas darba organizēšanas veids norāda uz uzņēmuma procesu izpratni, piemēram, izmaksu pozīciju noteikšanu, krājumu uzskaiti un krājumu pārvaldību, kurā ietilpst arī iepirkumu un pārdošanas process. Kas jāņem vērā, organizējot noliktavas darbu?
Grāmatvedība
07:00, 19. Aug. 2024
Izdzirdot vārdu savienojumu “finanšu modelēšana”, daudziem pirmā vizuālā asociācija ir speciālists ar vismaz maģistra grādu finansēs, kurš ar saspringtu sejas izteiksmi jau vairākas stundas skatās datora ekrānā un, pielietojot sarežģītas formulas un ik pa laikam izdvešot dīvainas frāzes, apstrādā milzīgus datu apjomus. Vai tiešām finanšu modelēšana ir tik sarežģīts process? Skaidrojam.
Grāmatvedība
07:00, 14. Aug. 2024