Lasītājs vaicā: Darbiniekam ir summētais darba laiks un viņš strādā diennakti, bet pēc tam ir trīs brīvdienas. Kādas ir tiesības darba devējam noteikt to, ka darbiniekam ir jāapmeklē kursi visās viņa plānotajās brīvdienās (no plkst. 9.00 līdz 17.00)?
Darba tiesības
07:00, 20. Feb. 2024
Lasītājs vaicā: Darba devējs pieņēmis lēmumu pārtraukt darba attiecības ar darbinieku, kurš ilgstoši atrodas uz slimības lapas. Vai un kādos gadījumos darba devējs var uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz darbinieka ilgstošu prombūtni slimības dēļ?
Darba tiesības
07:00, 14. Feb. 2024
Lasītājs vaicā: Informācijas tehnoloģiju uzņēmums, laužot darba līgumu, norādījis, ka darbinieks nedrīkst strādāt informācijas tehnoloģiju jomā trīs gadus no līguma laušanas brīža, par ko bijušajam darbiniekam apsolīta atlīdzība mēnešalgas apmērā katru mēnesi šo trīs gadu garumā. Pēc diviem gadiem darba devējs sapratis, ka viņam nav būtiski, ka šis cilvēks nestrādā informācijas tehnoloģiju jomā, jo iepriekšējais projekts, kurā darbinieks bija piedalījies, ir noslēdzies. Vai var neizmaksāt sarunāto kompensāciju un uzskatīt, ka konkurences ierobežojums ir anulēts? Kā rīkoties darba devējam šādā situācijā?
Darba tiesības
13:35, 9. Feb. 2024
Vai darba devējs var iestrādāt darba līgumā punktu par obligātām virsstundām un norīkot darbam citā pilsētā bez darbinieka piekrišanas?
Darba tiesības
07:00, 7. Feb. 2024
Lasītājs vaicā: Kā rīkoties, ja darbinieka slimības laikā tiek izsniegts rīkojums par došanos ikgadējā atvaļinājumā no konkrēta datuma, kad darbiniekam plānots atgriezties darbā pēc slimības, bet slimības laiks pagarinās un darbinieks neierodas darbā iepriekš noteiktajā laikā? Konkrētajam darbiniekam ir uzkrājies ilgāk par gadu neizmantots atvaļinājums, tāpēc darba devējs uzskata par pienākumu šādu rīkojumu izdot. Vai rīkojums ir saistošs darbiniekam, kurš rīkojuma laikā atrodas uz slimības lapas? Vai atvaļinājums automātiski pagarinās? Vai darba devējam jāizdod cits rīkojums?
Darba tiesības
07:00, 31. Jan. 2024
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu? Mēģinām rast atbildi!
Darba tiesības
07:00, 23. Jan. 2024
Darbinieks un darba devējs var vienoties, ka darbiniekam piemaksu par virsstundu darbu aizstāj ar apmaksātu atpūtu citā laikā atbilstoši nostrādāto virsstundu skaitam. Kādi nosacījumi jāievēro, aizstājot samaksu ar brīvdienām?
Darba tiesības
10:23, 19. Jan. 2024
Lasītājs vaicā: Darba līgumā kā līguma noslēgšanas datums ir norādīts 8.decembris, taču darba devējs un darbinieks līgumu parakstījuši tikai 10.decembrī. Kad stājās spēkā darba līgums – līgumā norādītajā datumā vai dienā, kad tas parakstīts?
Darba tiesības
07:00, 12. Jan. 2024
Darbinieku nostrādātā darba laika uzskaite jau sen bijis darba devēja pienākums, taču praksē šim jautājumam darba devēji nereti pieiet formāli, darba laika uzskaites tabelēs atzīmējot darbinieku nostrādātās stundas pēc savas izpratnes. Šāda pieeja praksē var radīt dažādas strīdus situācijas.
Darba tiesības
07:00, 3. Jan. 2024
Lasītājs vaicā: Darba likumā ir teikts, ka neizmantoto atvaļinājumu drīkst pārcelt tikai uz vienu gadu. Kas notiek situācijā, kad darbinieks dodas bērna kopšanas atvaļinājumā un viņam paliek neizmantots ikgadējais atvaļinājums?
Piemēram, darbinieks uzņēmumā strādā divus gadus. Pirmajā darba gadā tika izmantotas divas atvaļinājuma nedēļas un pārējās divas – pārceltas uz nākamo gadu. Otrajā darba gadā darbinieks izmanto vēl divas atvaļinājuma nedēļās un paziņo, ka pēc diviem mēnešiem dosies bērna kopšanas atvaļinājumā. Ņemot vērā, ka šis atvaļinājums ir ilgāks par vienu gadu, kas notiek ar neizmantoto ikgadējo atvaļinājumu? Vai šī neizmantotā daļa obligāti jāizmanto līdz bērna kopšanas atvaļinājumam?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 2. Jan. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks ir saņēmis aizdevumu 5000 eiro apmērā. Personisku apstākļu dēļ darbinieks lūdz šo aizdevumu, kura atlikusī summa ir 4500 eiro, ieturēt no ikmēneša darba algas. Vai uzņēmums drīkst uz rakstiska iesnieguma pamata veikt šādu ieturējumu? Vai šādam ieturējumam ir kādi summas ierobežojumi?
Darba tiesības
07:00, 2. Jan. 2024
Lasītājs vaicā: Darba devējs pārtraucis darba attiecības ar darbinieku, kurš pārbaudes laikā nav spējis tikt galā ar saviem darba pienākumiem. Tikmēr darbinieks apgalvo, ka darba devējs ir maldinājis par veicamajiem pienākumiem, jo sludinājumā un intervijā norādītie pienākumi ir atšķīrušies no tiem, kas faktiski bija jāveic. Cik precīzi sludinājumā jānorāda potenciālā darbinieka darba pienākumi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 27. Dec. 2023
Lasītājs vaicā: Darbinieks ar darba devēju noslēdz vienošanos, ka darba attiecības pārtrauks pēc diviem mēnešiem, nevis viena, kā tas noteikts Darba likumā. Vai norādītais darba attiecību izbeigšanas termiņš var būt garāka par vienu mēnesi? Kā rīkoties, ja viena no iesaistītajām pusēm maina domas nedēļu pirms darba attiecību izbeigšanas datuma?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 13. Dec. 2023
2022.gadā publiski izskanēja ziņa, ka Beļģijas politiķis Kristofs De Beukelairs kļuvis par pirmo Eiropas amatpersonu, kurš algu saņem kriptovalūtā. Šobrīd Latvijā nav iespējams noslēgt darba līgumu, kurā darba samaksa norādīta kriptovalūtā. Kāds tam ir iemesls un vai nākotnē kas varētu mainīties?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 4. Dec. 2023
Iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas strādāt paralēli vairākās darbavietās ir dažādi, taču tas nenozīmē, ka tā vienmēr ir darbinieka “privātā darīšana”. Pirms uzņemties blakus darbus, darbiniekam dažkārt pat jāsaņem darba devēja piekrišana.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 30. Nov. 2023