Lasītājs vaicā: Darba devējs pārtraucis darba attiecības ar darbinieku, kurš pārbaudes laikā nav spējis tikt galā ar saviem darba pienākumiem. Tikmēr darbinieks apgalvo, ka darba devējs ir maldinājis par veicamajiem pienākumiem, jo sludinājumā un intervijā norādītie pienākumi ir atšķīrušies no tiem, kas faktiski bija jāveic. Cik precīzi sludinājumā jānorāda potenciālā darbinieka darba pienākumi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 27. Dec. 2023
Lasītājs vaicā: Darbinieks ar darba devēju noslēdz vienošanos, ka darba attiecības pārtrauks pēc diviem mēnešiem, nevis viena, kā tas noteikts Darba likumā. Vai norādītais darba attiecību izbeigšanas termiņš var būt garāka par vienu mēnesi? Kā rīkoties, ja viena no iesaistītajām pusēm maina domas nedēļu pirms darba attiecību izbeigšanas datuma?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 13. Dec. 2023
2022.gadā publiski izskanēja ziņa, ka Beļģijas politiķis Kristofs De Beukelairs kļuvis par pirmo Eiropas amatpersonu, kurš algu saņem kriptovalūtā. Šobrīd Latvijā nav iespējams noslēgt darba līgumu, kurā darba samaksa norādīta kriptovalūtā. Kāds tam ir iemesls un vai nākotnē kas varētu mainīties?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 4. Dec. 2023
Iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas strādāt paralēli vairākās darbavietās ir dažādi, taču tas nenozīmē, ka tā vienmēr ir darbinieka “privātā darīšana”. Pirms uzņemties blakus darbus, darbiniekam dažkārt pat jāsaņem darba devēja piekrišana.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 30. Nov. 2023
Augusta sākumā Latvijas Republikas Augstākā tiesa vērsās Eiropas Savienības Tiesā ar jautājumiem par personas tiesībām uz mantisku kompensāciju gadījumos, kad tās dati ir apstrādāti pretēji Vispārīgās datu aizsardzības regulas noteikumiem. Kamēr atbildes nav sniegtas, analizējam, kāda ir līdzšinējā tiesu prakse kompensāciju piešķiršanā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 16. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Kā rīkoties, ja darbinieks atsakās pieņemt rājienu, brīdinājumu? Kā viņu ar to iepazīstināt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 14. Nov. 2023
Arhīvu likumā ir noteikti personāla dokumenti ar arhīvisko vērtību, proti, dokumenti, kuri jāglabā uzņēmuma arhīvā ilgstoši. Šādu dokumentu nav daudz, bet situācijās, kad darba devēja un darbinieka strīds nonāk līdz tiesai, var rasties nepieciešamība arī pēc citiem dokumentiem un pierādījumiem. Kādi dokumenti jāsaglabā un jāsaskaņo ar darbinieku? Vai tas noteikti jādara papīra formātā vai arī to iespējams darīt e-vidē?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 8. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Biedrība darbiniekam iegādājas veselības apdrošināšanas polisi uz gadu, sākot no 2023.gada 1.februāra. Noslēgtajā darba līgumā nebija nekas minēts par apdrošināšanas pienākumu. Darbinieks uzrakstīja atlūgumu ar 2023.gada 31.augustu, norādot, ka minētā polise nav izmantota. Biedrība vēlas no darbinieka atgūt apdrošināšanas prēmijas starpību par neizmantoto laika periodu atbilstoši apdrošinātāja aprēķiniem. Vai biedrībai ir tiesības pieprasīt atmaksāt šo starpību?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 3. Nov. 2023
Daudzi uzņēmumi mūsdienās izvēlas slēgt uzņēmuma, nevis darba līgumu, kas, protams, atšķiras. Kāda ir uzņēmuma līguma būtība? Kādas ir uzņēmuma tiesības un pienākumi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 30. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Darbinieks pēc paša vēlēšanās dodas divu mēnešu garā bezalgas atvaļinājumā. Tā laikā darbinieks saslimst un tiek atvērta darbnespējas lapa “A”, vēlāk arī darbnespējas lapa “B”. Vai bezalgas atvaļinājums beidzas, atverot slimības lapu? Vai darba devējam jāapmaksā slimības lapa "A"?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 26. Okt. 2023
Katrā uzņēmumā papildus darba līgumam tiek izstrādāti arī dažādi iekšējās darba kārtības noteikumi. Tie darbiniekiem ir tikpat saistoši, kā darba līgums, un, tos pārkāpjot, iestājas sekas atbilstoši Darba likumam – sākot no rājiena, līdz pat, smagākos gadījumos, atbrīvošanai no darba. Vai ir kādas obligātas prasības, kas jāiekļauj šādos noteikumos? Ko var uzskatīt par iekšējās kārtības noteikumiem – kādu vienu dokumentu vai arī var skatīties plašāk?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 17. Okt. 2023
Vai darba devējam ir jākompensē darbinieka ceļa izdevumi un ceļā pavadītais laiks gadījumā, ja darbiniekam tiek noteikta cita darba vieta? Šāda situācija ir analizēta kādā Senāta par darba un atpūtas laiku civildienesta ierēdnim, kura darba vieta pārcelta rotācijas kārtībā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 9. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Darba līgumā tiek norādīts, ka pēc konkrēta nostrādātā laika posma uzņēmums darbiniekiem nodrošina apdrošināšanas polisi. Šogad uzņēmums vēlas mainīt apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēju, bet tā rezultātā process ir ieildzis, un darbinieki uz kādu laiku var palikt bez apdrošināšanas polises. Vai darba devējam ir jebkādā veidā jāatlīdzina vai citā veidā, piedāvājot kādu papildu bonusu, jāatlīdzina periods, kurā darbiniekiem nav nodrošināta apdrošināšanas polise?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 4. Okt. 2023
Līgumu slēgšana, izmantojot elektroniskās platformas, gluži tāpat kā tehnoloģiju lietošana citās dzīves jomās, kļūst arvien populārāka. Nesen publiski izskanējusi informācija par kādu Kanādas tiesas spriedumu, kurā atzīts, ka lietotnē “Whatsapp” izmantotā emocijzīme thumbs up jeb “īkšķis uz augšu” konkrētajā situācijā atzīstama par līguma akceptu. Līdzīgi arī Rīgas apgabaltiesas Civillietu kolēģija atzinusi, ka šī pati emocijzīme uzskatāma par vienošanās apstiprinājumu. Līdz ar to rodas jautājums – kā un kurā brīdī elektroniskajā sarakstē paustās ziņas var rezultēties juridiskās saistībās?
Raksta līdzautore: Linda Sarāne - Reneslāce, SIA “Sorainen ZAB”, zvērināta advokāte
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 3. Okt. 2023
Vai darbinieks drīkst publiski negatīvi izteikties par darba devēju vai saviem kolēģiem, un kādas varētu būt šādas rīcības sekas. Izskatīsim tiesu atziņas!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 27. Sep. 2023