Lasītājs vaicā: Kurā brīdī sākas darba laiks, un kurā brīdī par to jāmaksā? Piemēram, uzņēmuma, kas nodarbojas ar klientu apkalpošanu, darba līgumā paredzēts, ka darba laiks sākas pulksten 8.00, bet darbiniekiem noteikts ierasties darbā 10–15 minūtes agrāk, lai paspētu sagatavoties darbam, padzert kafiju, apspriesties ar kolēģiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 24. Feb. 2023
Gan ar darba, gan uzņēmuma līgumu tiek regulēta zināma darba veikšana pret atlīdzību kādas personas labā. Ņemot vērā, ka praksē apzināti, kā arī neapzināti darba līgums tiek jaukts ar uzņēmuma līgumu vai otrādi, par uzņēmuma līgumu jārunā kontekstā ar darba līgumu, jo, lai gan minētie līgumi ir līdzīgi, starp tiem pastāv būtiskas atšķirības.
Raksta līdzautore: Līga Treilone, SIA "Leinonen" vecākā nodokļu konsultante
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 21. Feb. 2023
Lasītājs vaicā: Darbinieks tiek pieņemts darbā, paredzot, ka darbs tiks veikts attālināti ar iespēju brīvi izvēlēties savu darba vietu – dzīvesvietā vai jebkur citur. Vienu vai divas reizes nedēļā tiek organizētas sapulces biroja telpās vai arī attālināti – tiešsaistes platformā "Zoom" vai citā interneta platformā. Kādi darba drošības noteikumi jāpiemēro darbiniekam, ņemot vērā, ka nav noteikta darba vieta, kurā veikt risku izvērtējumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 15. Feb. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, kad darbinieka darba grafiks nav pilnībā vai lielākoties paredzams. Šāda darba laika organizācija varētu attiekties uz daudziem uzņēmumiem un darbiniekiem, kas vēlas efektīvāk izmantot darba laiku.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 14. Feb. 2023
Lasītājs vaicā: 2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos, amatos un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 6. Feb. 2023
Vai valdes loceklis var noslēgt līgumu ar sevi un noteikt tajā algas lielumu? Vai arī algu var noteikt tikai sabiedrības dalībnieki vai padome? 2022.gada 14.septembrī Latvijas Republikas Senāts pieņēmis spriedumu strīdā starp SIA “A” un tās bijušo valdes locekli personu B par valdes loceklim izmaksātās atlīdzības tiesiskumu. Lietas izskatīšanas gaitā tika vērtēts, kāda nozīme valdes locekļu atlīdzības jautājumos ir sabiedrības dalībnieku vai padomes lēmumam par izmaksājamās atlīdzības apmēru.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 31. Jan. 2023
Ir situācijas, kad darba attiecības nākas izbeigt ar darbiniekiem, kuru loma uzņēmumā ir bijusi nozīmīga un kuru pāriešana pie konkurenta varētu radīt uzņēmumam negatīvas sekas. Lai uzņēmums pasargātu sevi no šādām situācijām, likumā paredzēts ar darbinieku slēgt vienošanos par konkurences ierobežojumu. Kādos gadījumos var slēgt šādu vienošanos? Cik lielai jābūt atlīdzībai, un ar kādām sekām jārēķinās darba devējam?
Raksta līdzautore: Sintija Platā, juriste
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 23. Jan. 2023
Lasītājs vaicā: Tiek noslēgts darba līgums ar jaunu darbinieku, kurš pirmajā darba dienā atver darbnespējas lapu A, pēc nedēļas – darbnespējas lapu B, par to nepaziņojot darba devējam. Šajā periodā darbiniecei vajadzēja apmeklēt mācības, kas nepieciešamas darba iemaņu apguvei, bez apmācībām darbu nav iespējams veikt. Vai darba devējam ir pienākums izmaksāt slimības pabalstu, ja darbiniekam nav vidējās izpeļņas? Vai drīkst atlaist darbinieku pārbaudes laikā, pamatojoties uz to, ka tam nav nepieciešamo zināšanu darba pienākumu veikšanai?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 10. Jan. 2023
Lasītājs vaicā: Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks. Maiņas iekrīt gan darba dienās, gan brīvdienās. Kā pareizi būtu jāraksta iesniegums par tēva atvaļinājumu? Vai iesniegumā par tēva atvaļinājuma piešķiršanu jānorāda plānotās maiņas (kopā saskaitot 10) neatkarīgi no kalendāro dienu skaita?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 6. Jan. 2023
Vienas no nepatīkamākajām sekām uzņēmumam darba attiecību izbeigšanā var būt svarīgas informācijas zaudēšana vai nonākšana trešo personu rīcībā. Lai šādu risku mazinātu, uzņēmumam būtu jāparūpējas par pienācīgu procedūru izveidi un ievērošanu, tāpēc ieskicēsim būtiskākos praktiskos soļus, kādus uzņēmums var veikt, lai šos riskus mazinātu!
Raksta līdzautore: Anna Vladimirova-Krjukova, SIA "ZAB COBALT" vecākā speciāliste
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 5. Jan. 2023
Lasītājs vaicā: Darbā tiek pieņemts ārvalstnieks - Itālijas rezidents, kurš darbu veiks attālināti. Vai darba līgumā kā darba vietu var norādīt darbinieka dzīvesvietu? Un vai šādā gadījumā braucieni uz Latviju ārvalstniekam var tikt uzskatīti par komandējumiem un darba braucieniem un kompensējami atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam? Uzņēmums reģistrēts Latvijā, un tam nav pārstāvniecības citās valstīs.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 30. Dec. 2022
Lasītājs vaicā: Tiek plānota uzņēmuma reorganizācija. Sabiedrībai “A” tiks pievienota sabiedrība “B” un “C”. Kā jārīkojas ar “B” un “C” darbiniekiem, ja tie darbu turpina sabiedrībā “A”?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 29. Dec. 2022
Lasītājs vaicā: Darbinieks atrodas komandējumā sestdienā/svētdienā. Vai tas nozīmē, ka saskaņā ar Darba likuma noteikumiem viņš par šīm dienām saņems komandējuma naudu un arī brīvu dienu kādā citā nedēļas dienā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
13:48, 23. Dec. 2022
Lai gan Darba likumā noteikti konkrēti gadījumi, kad darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, tomēr likumā paredzēta iespēja izbeigt darba attiecības arī cita svarīga iemesla dēļ, kas neietilpst “klasiskajos” uzteikuma pamatos. To dēvē par uzteikumu izņēmuma gadījumā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 20. Dec. 2022
Lasītājs vaicā: Darbinieks tiešos darba pienākumus regulāri veic ar kļūdām, piemēram, aizmirst izdarīt, neizdara laikus, darbu izdara neatbilstošā kvalitātē, un citam darbiniekam tās ir jāpārlabo. Vai darbiniekam, kas regulāri kļūdās, var piemērot naudas sodu, piemēram, 10% apmērā no darba samaksas, bet otram darbiniekam, kas izlabo, piešķirt piemaksu? Kā no Darba likuma viedokļa darba devējam būtu jārīkojas ar šādu darbinieku?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 16. Dec. 2022