Lasītājs vaicā: Darbiniekam – biroja vadītājam – ir izsniegta pilnvara parakstīt saņemto preču pavadzīmes, izņemt pasta sūtījumus u.tml. Ar darbinieku tiek pārtrauktas darba attiecības un pilnvara tiek anulēta. Cik ilgi jāsaglabā izsniegtā un anulētā pilnvara? Vai jāņem vērā Grāmatvedības likumā noteiktais glabāšanas termiņš dokumentiem, lai pierādītu, ka dokumentu parakstījusi tobrīd pilnvarotā persona?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 11. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums veic jaunu darbinieku atlasi, kuras laikā vairākiem kandidātiem tiek nosūtīts atteikums. Vai darba devējam ir pienākums paskaidrot atteikuma iemeslu potenciālajam kandidātam?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 7. Jūl. 2023
Fiziskas personas goda un cieņas aizsardzības iespēja, visticamāk, nav jaunums. Turpretī, saistībā ar juridiskām personām šajā jautājumā nereti rodas pārpratumi. Darba devēja kā juridiskas personas reputācijas aizsardzība daudziem uzņēmumiem rada neizpratni – ne vienmēr ir skaidrs, kādus pienākumus var uzlikt darbiniekiem tās aizsardzībai. Šajā rakstā tuvāk apskatīsim reputācijas jēdzienu un apzināsim ieteikumus darba devējiem, kas ļautu nodrošināties pret iespējamu reputācijas kaitējumu darbinieka rīcības rezultātā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 30. Jūn. 2023
Lasītājs vaicā: Darbinieks strādā attālināti ārzemēs pēc paša iniciatīvas un darba devējs pieļauj šādu darba modeli. Vai darba devējam ir jākompensē attālinātā darba izdevumi šādā situācijā? Vai arī izdevumi (t.sk. apdrošināšana) jāsedz darbiniekam?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 27. Jūn. 2023
2023.gada 5.aprīlī spēkā stājās apjomīgi grozījumi Autortiesību likumā. Izmaiņas attiecas gan uz darba attiecību ietvaros veikto darbu izmantošanu, gan datorprogrammu autoru tiesību ierobežošanu, gan autordarbu izmantošanu digitālajā vidē. Tāpat noteiktas autora tiesības rīkoties ar savu darbu un pieprasīt taisnīgu atlīdzību, darbu izmantotāju pienākums sniegt informāciju par darbu izmantošanas veidiem un gūtajiem ieņēmumiem un citas svarīgas izmaiņas. Izskatām tās!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 12. Jūn. 2023
Lasītājs vaicā: Komercsaidrībām ir tiesības pašām veidot savu lietu nomenklatūru, tostarp, ar retiem izņēmumiem, arī noteikt dokumentu glabāšanas laiku. Jautājums par autoratlīdzības līgumiem. Uzņēmuma līgumiem atbilstoši Civillikuma prasībām nav noteikti obligātais glabāšanas laiks, bet kā ir ar autoratlīdzības līgumiem? Vai tie, tāpat kā darba līgumi, jāglabā nenoteiktu laiku, vai arī uzņēmuma vadītājam ir jāizvērtē to glabāšanas laiks?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 8. Jūn. 2023
Vienlīdzīgu tiesību principa pārkāpumi visā pasaulē, tostarp Latvijā, šobrīd ir aktuāla problēma, tomēr tiesu prakse mobinga un bosinga jautājumos vēl tikai veidojas un nostiprinās. Izskatīsim vienu no jaunākajiem Senāta spriedumiem, kurā tiesa analizēja vienlīdzības principu darba tiesiskajās attiecībās.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 2. Jūn. 2023
Vai darbiniekam ir jāparaksta visi rīkojumi? Vai ir kādi rīkojumi, ar kuriem darbinieku drīkst neiepazīstināt? Piemēram, darbinieks uzraksta iesniegumu par atvaļinājuma piešķiršanu, ņemot vērā iepriekš saskaņoto atvaļinājumu grafiku un darba devējs sastāda rīkojumu. Vai tiešām ir nepieciešams vēlreiz iepazīstināt darbinieku ar tā saturu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 31. Mai. 2023
Eiropas Cilvēktiesību tiesas Lielā palāta 2023.gada 14.februārī pasludināja nozīmīgu spriedumu lietā “Halets pret Luksemburgu”, konstatējot Rafaēla Haleta - viena no trauksmes cēlējiem, kurš atmaskoja starptautisku uzņēmumu un Luksemburgas nodokļu iestāžu nodokļu praksi, pārkāpumu tiesībās uz vārda brīvību. Plašāk sabiedrībā šī lieta zināma kā Luxleaks jeb Luxembourg leaks skandāls.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 18. Mai. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma personālvadības sistēmā ir izsekojama informācija par darbinieku piemaksām, algu maiņām u.c. darbībām saistībā ar darbinieku darba laiku un samaksu. Vai šādā gadījumā ir nepieciešams papildus sagatavot arī rīkojumus par darba samaksas izmaiņām?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 11. Mai. 2023
Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz četru kalendāra nedēļu ilgu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kuru var dalīt tikai ar darbinieka piekrišanu un izņēmuma gadījumos divas kalendārās nedēļas pārcelt uz nākamo gadu. Bet cik daudz atvaļinājumus drīkst uzkrāt? Vai atvaļinājumu uzkrāt vispār ir likumīgi? Un kā aprēķināt uzkrātā atvaļinājuma naudu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 2. Mai. 2023
Eiropas Savienības institūcijas no 2021.gada strādā pie jaunas direktīvas izstrādes un saskaņošanas, lai ar darba samaksas pārredzamības un izpildes mehānismu palīdzību nostiprinātu principu par vienādu darba samaksu vīriešiem un sievietēm par tādu pašu vai vienādi vērtīgu darbu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 2. Mai. 2023
Lasītājs vaicā: Darba līgumā ir iekļauts punkts, ka darba devējs drīkst ierakstīt un klausīties darbinieka privātās telefona sarunas arī ārpus darba laika. Vai šādu punktu vispār drīkst iekļaut darba līgumā un vai tas vispār ir spēkā esošs, pat ja darbinieks šādu līgumu no savas puses ir parakstījis?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 18. Apr. 2023
Mācību atvaļinājums nav pats populārākais Darba likumā noteiktais iespējamais atvaļinājuma veids, un darba devēji šo normu nelabprāt ievēro. Šeit rodas jautājums – kāpēc tā notiek? Mācību atvaļinājums pēc šī brīža Darba likuma redakcijas nav obligāti jāapmaksā, bet tā piešķiršana var būt brīva izvēle vai obligāta pie konkrētiem nosacījumiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 13. Apr. 2023
Kāda ir aizsargājamā darbinieka informācija uzņēmuma iekšienē? Piemēram, vai kopīgajās mapēs drīkst ievietot informāciju par katra darbinieka izmantoto un uzkrāto atvaļinājumu? Vai šie dati ir aizsargājami kā fiziskās personas dati?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 4. Apr. 2023