Kā zināms, dažādu ikdienas darbu veikšanai uzņēmumos arvien vairāk izmanto mākslīgā intelekta sistēmas. Tāpat aizvien biežāk tiek ierosinātas lietas par autortiesību aizskārumu attiecībā uz mākslīgā intelekta radīto saturu. Apskatām, kādas ir attiecības starp oriģinālā satura autoru, mākslīgā intelekta sistēmu un tās lietotāju.
Komerctiesības
07:00, 16. Aug. 2024
Izstrādājot datorprogrammas, katrai no iesaistītajām pusēm ir savas intereses. Pasūtītājs vēlas sev neierobežotas tiesības, lai datorprogrammu pilnvērtīgi varētu izmantot tālāk savā saimnieciskajā darbībā, savukārt programmatūras izstrādātājs ir ieinteresēts saglabāt autortiesības sev un izstrādāto produktu piedāvāt pēc iespējas plašākam lietotāju lokam. Kā līgumā sabalansēt abu pušu intereses?
Raksta līdzautore: Agnese Gerharde, SIA “ZAB COBALT” zvērināta advokāta palīdze
Komerctiesības
07:00, 30. Jūl. 2024
Veicot uzņēmējdarbību, ikvienai fiziskai vai juridiskai personai var rasties situācijas, kad darījumu partneris nepilda apņemtās saistības un nepieciešams vērsties tiesā vai šķīrējtiesā ar prasību par saistību piespiedu izpildi. Gatavojot prasības pieteikumu patstāvīgi vai ar pārstāvi – advokātu vai juristu –, nereti rodas jautājumi, ko nozīmē termini “judikatūra” un “tiesu prakse”, uz kuru ir jāatsaucas prasības pieteikumā līdztekus izklāstītajiem faktiskajiem apstākļiem. Skaidrojam.
Komerctiesības
07:00, 23. Jūl. 2024
Noslēdzot pirkuma līgumu, puses paļaujas, ka tiks nodrošināta pienācīga saistību izpilde atbilstoši līgumam. Proti, pārdevējam ir pienākums piegādāt līguma noteikumiem atbilstošas preces, savukārt pircējam – pienākums samaksāt pielīgto atlīdzību. Ja kāda no pusēm neizpilda līgumā paredzētās saistības, otra puse var izmantot likumā un līgumā paredzētos līdzekļus pārkāpuma un tā seku novēršanai. Kā tiek veikta zaudējumu atlīdzināšana gadījumos, kad līgumslēdzēji reģistrēti Latvijā, un kā – ja ārvalstīs?
Komerctiesības
07:00, 17. Jūl. 2024
Lasītājs vaicā: Ilggadēji darījumu partneri vēlas darījumu noslēgt mutiski, nenoformējot to rakstiski, jo uzticas viens otram. Vai darījumu drīkst noslēgt mutiski? Kādos gadījumos tas ir atļauts?
Komerctiesības
10:00, 8. Jūl. 2024
Uzņēmums, kurš iegādājies cita uzņēmuma kapitāldaļu kontrolpaketi, bieži vien neaizdomājas par aspektiem, kas varētu ietekmēt darījuma rezultātu. To ļoti labi pierāda veiktie pētījumi par uzņēmumu iegādes un apvienošanās darījumu rezultātiem – dati liecina, ka liela daļa no šāda veida darījumiem nav veiksmīgi. Kādi aspekti jāapsver pirms cita uzņēmuma kapitāldaļu iegādes?
Komerctiesības
07:00, 3. Jūl. 2024
Lasītājs vaicā: eDoc formāta pakotnē var ievietot vairākus dokumentus, ko nepieciešams parakstīt ar vienu elektronisko parakstu. Vai dokumentus, kas parakstīti pakotnē ar vienu e-parakstu, iespējams lietot kā atsevišķus dokumentus?
Komerctiesības
07:00, 25. Jūn. 2024
Konkurences padome 2021.gada jūlijā nāca klajā ar vienu no pēdējo gadu skandalozākajiem paziņojumiem – tika atklāts kartelis, kas ilgstoši pastāvējis starp vadošajiem būvniecības uzņēmumiem. Izskatām svarīgākās atziņas, kas tirgus dalībniekiem būtu jāņem vērā savā darbībā.
Raksta līdzautore: Baiba Kūle, SIA “TGS Baltic zvērinātu advokātu birojs” jurista palīdze
Komerctiesības
07:00, 18. Jūn. 2024
Pirms kāda laika rezonansi sociālajos tīklos raisīja kādas žurnālistes ieraksts par līguma punktu, kurā noteikts, ka pasūtītājam kategoriski aizliegts celt neslavu sociālajos tīklos, interneta vidē vai citādi graut izplatītāja reputāciju. Par to piemērojams naudas sods minimālās mēnešalgas apmērā. Vai šādu punktu drīkst iekļaut līgumā?
Komerctiesības
07:00, 11. Jūn. 2024
2023.gada 19.decembrī Francijas Konkurences iestāde pieņēma lēmumu, ar kuru sodīja uzņēmumu “Rolex France SAS” par to, ka tas vairāk nekā 10 gadus bija aizliedzis mazumtirgotājiem pārdot “Rolex” pulksteņus gan tiešsaistē, gan ar pasta starpniecību. “Rolex” norādīja, ka tādā veidā tiek apkarota šo pulksteņu viltošana un paralēlā tirdzniecība. Apskatām šo situāciju sīkāk.
Komerctiesības
07:00, 23. Mai. 2024
Pēdējā laikā ir vērojama uzņēmumiem pozitīva tendence strīdos ar Valsts ieņēmumu dienestuuzņēmuma pārejas lietās. Konkrētajā lietu kategorijā tiesas biežāk sākušas skatīties uz VID argumentiem kritiskāk.
Komerctiesības
09:30, 13. Mai. 2024
Lasītājs vaicā: Šobrīd tiek mainīta virkne ielu nosaukumu Latgales priekšpilsētā. Kas jādara uzņēmumiem, kuru juridiskā adrese atrodas uz kādas no ielām, kurām tiek mainīts nosaukums? Vai par šīm izmaiņām jāziņo Uzņēmumu reģistram? Vai ir jāinformē sadarbības partneri par juridiskās adreses nosaukuma maiņu?
Komerctiesības
10:00, 7. Mai. 2024
Šobrīd praksē bieži var sastapties ar grāmatvežiem-apakšuzņēmējiem. Tā ir inovatīva sadarbības forma starp individuālo grāmatvedi un ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzēju. Kuram šādā sadarbības modelī jānodrošina ārpakalpojuma licence un jāizpilda tā sauktā Naudas atmazgāšanas likuma prasības?
Komerctiesības
07:00, 24. Apr. 2024
Valsts ieņēmumu dienests var uzsākt nodokļu parāda piedziņas procesu bezstrīda kārtībā, ja uzņēmums laicīgi nenorēķinās par nodokļu saistībām. Bet vai drīkst pieprasīt samaksāt parādu, kas radies nevis pašam uzņēmumam, bet tā sadarbības partnerim, ar kuru debitors jau norēķinājies? Atbilde meklējama spriedumā kādā no Senāta izskatītajām lietām.
Raksta līdzautore: Nataļja Golubeva
Komerctiesības
07:00, 11. Apr. 2024
Lasītājs vaicā: Ņemot vērā, ka šobrīd datoru ar interneta pieslēgumu varam brīvi izmantot jebkurā publiskā vietā, jebkurā valstī, rodas jautājums – vai datora interneta protokola jeb IP adrese ir personas dati?
Komerctiesības
07:00, 5. Apr. 2024