Nesen tika diskutēts par to, vai lielveikalu tīkliem jāpublisko informācija par preču iepirkuma cenām. Lielveikalu tīklu vadītāji norādīja, ka cenas, par kādām tiek iepirktas preces no ražotājiem, ir komercnoslēpums. Vai uzņēmumi, aizbildinoties ar komercnoslēpumu, pārkāpj patērētāja tiesības? Kā ir patiesībā – vai preces iepirkuma cena ir komercnoslēpums?
Līdzautore: Elizabete Reina Mežule, Konkurences padomes Juridiskā departamenta juriste
Komerctiesības
07:00, 9. Jan. 2024
Kā var uzvarēt strīdā, ja nav pietiekamu finanšu līdzekļu? Pirmajā brīdī vienīgā pareizā atbilde šķiet – nestrīdēties, piekāpties –, jo strīda risināšana tiesā prasa zināmus līdzekļus. Tomēr pastāv vairāki strīdu risināšanas aspekti, kas obligāti nepieprasa bezierunu piekāpšanos un ļauj nonākt pie pozitīva risinājuma. Rīcības modeļi, kas var noderēt ikvienam, kurš nonācis civiltiesiskā konflikta situācijā un kuram nepietiek finanšu resursu juridiskai aizstāvībai.
Komerctiesības
07:00, 4. Jan. 2024
Brīdī, kad pirms vairākiem gadiem noslēgta un joprojām spēkā esoša līguma oriģināls ir pazudis un saglabājusies vienīgi tā kopija, starp līgumslēdzēju pusēm rodas strīds, ko vēlas nodot risināt tiesai. Vai iespējams pierādīt līguma slēgšanu, ja nav pieejams dokumenta oriģināls?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 27. Dec. 2023
Nereti strīdus situācijas starp darījuma partneriem var novest pie tiesvedības. Tas, kāds būs tiesas spriedums, galvenokārt atkarīgs no strīdā iesaistīto pušu – prasītāja un atbildētāja – spējas pamatot savus argumentus ar pierādījumiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 7. Dec. 2023
Nereti strīdā iesaistītās puses mēdz draudēt ar tiesu darbiem, taču praksē ne visas strīdu situācijas ir nepieciešams un iespējams atrisināt tiesas ceļā. Bieži vien situāciju var risināt pārrunu ceļā vai pirmstiesas procesā. Kurš no strīdu risināšanas veidiem ir piemērotākais konkrētajā situācijā? Kādos gadījumos tiesvedība ir “pēdējais salmiņš”?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 29. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Kādi rekvizīti un kontaktinformācija ir obligāti jānorāda uzņēmuma mājas lapā, lai uzņēmumu varētu identificēt un ar to varētu sazināties? Konkrētāk – vai e-pasta adresi norādīt ir obligāti? Piemēram, mājas lapā saziņa ir iespējama tikai ar virtuālajiem asistentiem, bet e-pasts vispār nav norādīts. Vai šādi ir juridiski korekti?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Darba devējs katru mēnesi izmaksā darbiniekam motivācijas prēmiju. Vai darba devējam katru mēnesi jāsagatavo rīkojums par ikmēneša prēmijas piešķiršanu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 22. Nov. 2023
Kas būtu jāņem vērā, ja vēlaties iegādāties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidenta? Vai to iespējams realizēt tikpat vienkārši kā iegādājoties īpašumu no jebkura cita īpašnieka Latvijā? Acīmredzot – nē. Īsumā par riskiem, iegādājoties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidentiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 6. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums rīko pasākumu saviem klientiem, kas notiek brīvā dabā. Vai šis skaitās publisks pasākums Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likuma izpratnē, līdz ar to jāreģistrē pašvaldībā un jāievēro visas likumā noteiktās pasākuma rīkošanas prasības? Kur ir robeža starp publisku un privātu pasākumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 31. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Administratīvā pārkāpuma procesā ir stājies spēkā lēmums par soda piemērošanu. Pagājis aptuveni viens mēnesis no minētā lēmuma pieņemšanas dienas. Vai sodītai personai ir tiesības iepazīties ar lietas materiāliem, tos pieprasot? Šādas tiesības ir paredzētas pie administratīvās atbildības saucamai personai?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Okt. 2023
Vai sabiedrībai obligāti ir jānorāda juridiskā adrese un vai tajā ir jābūt sasniedzamai? Kādas sekas var iestāties, ja kapitālsabiedrība nav sasniedzama juridiskajā adresē?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 12. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Kas jāņem vērā, organizējot konkursu, piemēram, sociālajos tīklos? Vai uz konkursiem attiecas tie paši ierobežojumi, kas uz loterijām? Vai par izsniegtajām balvām uzņēmumam jāmaksā kādi nodokļi?
Raksta līdzautors: Edgars Riņķis, SIA "ZAB PricewaterhouseCoopers Legal" jurists
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 5. Okt. 2023
Datorprogrammu iegāde un lietošana mūsdienās ir kļuvusi par neatņemamu darbību uzņēmumā, tomēr zem šķietami vienkārša darījuma slēpjas tiesisks regulējums, kas nosaka licences pircēju (ņēmēju), programmatūras lietotāju un izstrādātāju tiesības un pienākumus.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 28. Sep. 2023
Vai skaņu ierakstus drīkst tiesā izmantot kā pierādījumus? Vai vienmēr ir jāsaskaņo ar otru pusi, ka ieraksts tiks veikts? Un kā pierādīt, ka ieraksts ir autentisks?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 26. Sep. 2023
Nevienam nav nekāds jaunums, ka dokumentu noformēšanas ieradumi, un to ietekmējošie noteikumi netiek līdzi elektronisko dokumentu un e-parakstu attīstībai. Šī situācija mēdz radīt neskaidrības un problēmas, kuras apskatīsim šajā rakstā, sākumā pētot reglamentējuma analīzi/teorētisko pamatojumu, pēc tam – piedāvājot ieteikumus praktiskai rīcībai gadījumos, kad dokumentā nepieciešami vairāki elektroniskie paraksti.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 18. Sep. 2023