Darba vai pakalpojuma izpildi apliecina darbu pieņemšanas-nodošanas akts. Tomēr praksē novērojams, ka šo dokumentu uzņēmumi nereti uzskata par formalitāti vai atsakās parakstīt vispār. Kādos gadījumos akts ir obligāts un nepieciešams dokuments? Un kā rīkoties, ja otra puse atsakās to parakstīt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 14. Jūn. 2023
Inflācijas straujais pieaugums pēdējā gada laikā aktualizēts presē gan Krievijas kara Ukrainā kontekstā, gan saistībā ar Covid-19 pandēmijas radīto krīzi. Inflācijas jautājums tieši jurisprudences aspektā nesen analizēts arī kādā tieslietā, kur darbinieks papildus darba devēja radītajiem zaudējumiem prettiesiskas atbrīvošanas dēļ, pieprasīja atlīdzināt arī inflācijas procentus.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 9. Jūn. 2023
Šī gada martā stājās spēkā grozījumi Ceļu satiksmes likumā, lai ierobežotu iespējamo krāpšanos darījumos ar transportlīdzekļiem pievienotās vērtības nodokļa jomā, tostarp uzlabotu fizisko personu pārbaudes un līdz minimumam samazinātu nelikumīgi iegūtu naudas līdzekļu apriti.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 7. Jūn. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma arhīvā glabājas vairāki darba līgumi papīra formātā. Vai var un drīkst tos pārvērst elektroniskā formātā un attiecīgi papīra līgumus iznīcināt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 26. Mai. 2023
Parasti līgums ir jāpilda pat tad, ja tas kļūst neizdevīgs vai, ja otra puse līgumu pārkāpj. Tāpēc tālredzīgi līgumslēdzēji mēdz jau laikus līgumā paredzēt iespēju no tā vienpusēji atkāpties. Kā piemērot šādas tiesības? Vai tās vienmēr būs samērīgas un praksē izmantojamas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 25. Mai. 2023
Šobrīd ir situācija, kad ne visus Eiropas Savienības (ES) valstu elektroniskos parakstus atpazīst Latvijas e-paraksta vai eIDAS sistēmas. Ja valdes loceklis ir no valsts, kuras elektronisko parakstu neatpazīst Latvijas sistēma vai eIDAS, piemēram, no Dānijas, vai Latvijā tiks uzskatīts, ka dokuments ir apstiprināts ar derīgu elektronisko parakstu un tam ir juridisks spēks?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 23. Mai. 2023
Komercnoslēpuma aizsardzība komersantam ir ļoti būtiska, jo no tā ir atkarīga viņa uzņēmuma vērtība un attīstības iespējas. Savukārt komercnoslēpuma nonākšana konkurenta rīcībā dod tam saimnieciskas priekšrocības un ir pretēja godīgām saimnieciskās darbības paražām. Kas jāņem vērā, lai pasargātu uzņēmumu no komercnoslēpumu nevēlamas izpaušanas un nonākšanas konkurentu rīcībā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 17. Mai. 2023
Senāts 2023.gada 25.janvāra spriedumā kādā lietā izskatīja kasācijas sūdzību par pirkuma maksas samazināšanu patērētāja iegādātai lietotai automašīnai slēptu defektu dēļ, kas raksturojami kā preces neatbilstība līgumam. Spriedumā atrodamas būtiskas atziņas, kas stiprina patērētāja pozīcijas iespējamos tiesiskajos strīdos ar preces pārdevēju. Tāpat nav noslēpums, ka minētais spriedums jau radījis rezonansi auto tirdzniecības nozarē un par tā efektu jau ir pausti dažādi viedokļi publiskajā telpā.
Raksta līdzautors: Kristers Ģirts Kronis, jurista palīgs
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 12. Mai. 2023
Ir saprotama komersanta vēlme noteikt, ka visa ar tā komercdarbību saistītā informācija ir komercnoslēpumus, taču, kritiski vērtējot, diez vai viss komersanta rīcībā esošās informācijas kopums atbildīs Komercnoslēpuma aizsardzības likumā ietvertajai definīcijai. Kas ir un kas nav komercnoslēpums? Izskatām, ko šajā sakarā vērtējusi tiesa.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 10. Mai. 2023
Lasītājs vaicā: Dokumentus uzņēmuma vārdā var parakstīt gan valdes loceklis, gan arī kāda cita persona, kura ir pilnvarota darboties uzņēmuma vārdā savas kompetences ietvaros. Ja valdes locekļa pilnvaras var pārbaudīt komercreģistrā, tad citi gadījumi vairs nav tik vienkārši un var radīt riskus. Kā pārliecināties, vai persona, kura parakstījusi dokumentus, ir juridiskas personas paraksttiesīga persona?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 8. Mai. 2023
Piemērotās transfertcenas Valsts ieņēmumu dienests var pārbaudīt par beidzamajiem pieciem gadiem. Pēdējā laikā ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs saistīto pušu darījumiem tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība un kopumā vērojams pieaugošs informācijas pieprasījumu un pārbaužu skaits. Pandēmija radīja būtisku ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi, un arī šobrīd tā turpinās, jo ir vērojamas darbinieku biežākas saslimšanas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 2. Mai. 2023
Pavisam ierasta prakse, slēdzot līgumu par kādas preces vai pakalpojuma iegādi, ir jau laicīgi vienoties par efektīvu saistību izpildes nodrošināšanas līdzekli, proti, vai pircējs/pakalpojuma saņēmējs maksās noteiktu naudas summu pirms faktiskās saistību izpildes.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 21. Apr. 2023
Lasītājs vaicā: Kādā veidā iespējams izslēgt sabiedrības dalībnieku no dalībnieku reģistra nodalījuma un konsekventi – arī no dalības pašā sabiedrībā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 20. Apr. 2023
Latvijā, tāpat kā daudzās citās valstīs, elektroniskais paraksts kļūst arvien biežāk izmantojamais rīks, lai parakstītu līgumus, tā grozījumus, apliecinājumus un citus dokumentus. Tas sniedz iespēju parakstīt dokumentus pat gadījumā, ja līgumslēdzēji atrodas dažādās valstīs, kā arī noteiktos gadījumos aizvieto nepieciešamību vērsties pie zvērināta notāra, lai apliecinātu parakstu īstumu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
16:34, 10. Apr. 2023
2021.gadā Datu valsts inspekcija veica preventīvas pārbaudes Latvijas e-komersantu tīmekļa vietnēs, lai konstatētu faktisko situāciju un problēmas sīkdatņu izmantošanā. Pārbaudes rezultātā 2022.gadā Datu valsts inspekcija izdeva ziņojumu “Par konstatēto, veicot preventīvo pārbaudi attiecībā uz sīkdatņu izmantošanas atbilstību lielāko Latvijas e-komersantu tīmekļa vietnēs.”
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 6. Apr. 2023