Vai tas, ka valdes loceklis balso “pret”, ietekmē viņa turpmāko amata pildīšanas gaitu? Vai balsošana “pret” atbrīvo valdes locekli no atbildības par pieņemto lēmumu, ja uzņēmumā ir vairāki valdes locekļi?
Komerctiesības
07:00, 21. Feb. 2024
Nereti nācies dzirdēt par valdes locekļa lojalitātes pienākumu, lai gan Komerclikums šādu jēdzienu neparedz. Tādēļ var rasties pamatots jautājums, kas ir valdes locekļa lojalitātes pienākuma pamatā, vai ir iespējama atbildība par šī pienākuma pārkāpumu un kādas ir aktuālās tendences?
Raksta līdzautore: Anete Gregersone, SIA “ZAB Eversheds Sutherland Bitāns”, jurista palīdze
Komerctiesības
07:00, 15. Feb. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks darba auto novietojis stāvēšanai neatļautā vietā un par to saņēmis sodu. Kuram jāsedz šie izdevumi – darbiniekam vai darba devējam? Vai šos izdevumus var piedzīt no darbinieka? Kas notiks, ja ne darba devējs, ne darbinieks šo sodu neapmaksās?
Komerctiesības
07:00, 30. Jan. 2024
Lasītājs vaicā: Vai darbinieks darba transportlīdzekli – piegādes furgonu – drīkst turēt pie savas daudzdzīvokļu mājas? Iela, kur viņš plāno novietot šo furgonu, ir dzīvojamā zona. Uzņēmums ar darbinieku par šādu kārtību vienojas, ņemot vērā agrās un reizēm arī vēlās piegādes. Vai tas ir likumīgi? Kā ir ar ceļu satiksmes prasībām? Vai policija drīkst sodīt uzņēmumu (furgona īpašnieku), ja tas novietots ilgstošai stāvēšanai dzīvojamās zonas teritorijā? Kāda šajā situācijā ir uzņēmuma atbildība?
Raksta līdzautore: Diāna Adamoviča, ZAB “SORAINEN”, juriste
Komerctiesības
07:00, 24. Jan. 2024
Lai veiktu sadarbību ar piegādātājiem, nepieciešams noslēgt piegādes līgumu, tomēr tā forma un saturs mēdz atšķirties. Nepieciešams apzināties katras konkrētās situācijas apstākļus un riskus un piegādes līgumos iekļaut vajadzīgos aspektus.
Komerctiesības
07:00, 18. Jan. 2024
Saskaņā ar Komerclikumu valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Lai arī Komerclikumā skaidri noteiktas valdes locekļa tiesības uz atlīdzību, nereti rodas jautājums, vai sabiedrībai jāmaksā atlīdzība valdes loceklim. Kādi riski pastāv, ja valdes loceklis veic bezatlīdzības darbu?
Komerctiesības
07:00, 16. Jan. 2024
Vai datorprogrammas izmēģinājuma versijas turēšana datorā var tik izvērtēts kā autortiesību pārkāpums? Vai persona ir pārkāpusi autora tiesības, reproducējot datorprogrammu? Šos jautājumus analizēja Senāts.
Komerctiesības
07:00, 11. Jan. 2024
Nesen tika diskutēts par to, vai lielveikalu tīkliem jāpublisko informācija par preču iepirkuma cenām. Lielveikalu tīklu vadītāji norādīja, ka cenas, par kādām tiek iepirktas preces no ražotājiem, ir komercnoslēpums. Vai uzņēmumi, aizbildinoties ar komercnoslēpumu, pārkāpj patērētāja tiesības? Kā ir patiesībā – vai preces iepirkuma cena ir komercnoslēpums?
Līdzautore: Elizabete Reina Mežule, Konkurences padomes Juridiskā departamenta juriste
Komerctiesības
07:00, 9. Jan. 2024
Kā var uzvarēt strīdā, ja nav pietiekamu finanšu līdzekļu? Pirmajā brīdī vienīgā pareizā atbilde šķiet – nestrīdēties, piekāpties –, jo strīda risināšana tiesā prasa zināmus līdzekļus. Tomēr pastāv vairāki strīdu risināšanas aspekti, kas obligāti nepieprasa bezierunu piekāpšanos un ļauj nonākt pie pozitīva risinājuma. Rīcības modeļi, kas var noderēt ikvienam, kurš nonācis civiltiesiskā konflikta situācijā un kuram nepietiek finanšu resursu juridiskai aizstāvībai.
Komerctiesības
07:00, 4. Jan. 2024
Brīdī, kad pirms vairākiem gadiem noslēgta un joprojām spēkā esoša līguma oriģināls ir pazudis un saglabājusies vienīgi tā kopija, starp līgumslēdzēju pusēm rodas strīds, ko vēlas nodot risināt tiesai. Vai iespējams pierādīt līguma slēgšanu, ja nav pieejams dokumenta oriģināls?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 27. Dec. 2023
Nereti strīdus situācijas starp darījuma partneriem var novest pie tiesvedības. Tas, kāds būs tiesas spriedums, galvenokārt atkarīgs no strīdā iesaistīto pušu – prasītāja un atbildētāja – spējas pamatot savus argumentus ar pierādījumiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 7. Dec. 2023
Nereti strīdā iesaistītās puses mēdz draudēt ar tiesu darbiem, taču praksē ne visas strīdu situācijas ir nepieciešams un iespējams atrisināt tiesas ceļā. Bieži vien situāciju var risināt pārrunu ceļā vai pirmstiesas procesā. Kurš no strīdu risināšanas veidiem ir piemērotākais konkrētajā situācijā? Kādos gadījumos tiesvedība ir “pēdējais salmiņš”?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 29. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Kādi rekvizīti un kontaktinformācija ir obligāti jānorāda uzņēmuma mājas lapā, lai uzņēmumu varētu identificēt un ar to varētu sazināties? Konkrētāk – vai e-pasta adresi norādīt ir obligāti? Piemēram, mājas lapā saziņa ir iespējama tikai ar virtuālajiem asistentiem, bet e-pasts vispār nav norādīts. Vai šādi ir juridiski korekti?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Nov. 2023
Lasītājs vaicā: Darba devējs katru mēnesi izmaksā darbiniekam motivācijas prēmiju. Vai darba devējam katru mēnesi jāsagatavo rīkojums par ikmēneša prēmijas piešķiršanu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 22. Nov. 2023
Kas būtu jāņem vērā, ja vēlaties iegādāties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidenta? Vai to iespējams realizēt tikpat vienkārši kā iegādājoties īpašumu no jebkura cita īpašnieka Latvijā? Acīmredzot – nē. Īsumā par riskiem, iegādājoties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidentiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 6. Nov. 2023