2023.gada 5.aprīlī spēkā stājās apjomīgi grozījumi Autortiesību likumā. Izmaiņas attiecas gan uz darba attiecību ietvaros veikto darbu izmantošanu, gan datorprogrammu autoru tiesību ierobežošanu, gan autordarbu izmantošanu digitālajā vidē. Tāpat noteiktas autora tiesības rīkoties ar savu darbu un pieprasīt taisnīgu atlīdzību, darbu izmantotāju pienākums sniegt informāciju par darbu izmantošanas veidiem un gūtajiem ieņēmumiem un citas svarīgas izmaiņas. Izskatām tās!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 12. Jūn. 2023
Inflācijas straujais pieaugums pēdējā gada laikā aktualizēts presē gan Krievijas kara Ukrainā kontekstā, gan saistībā ar Covid-19 pandēmijas radīto krīzi. Inflācijas jautājums tieši jurisprudences aspektā nesen analizēts arī kādā tieslietā, kur darbinieks papildus darba devēja radītajiem zaudējumiem prettiesiskas atbrīvošanas dēļ, pieprasīja atlīdzināt arī inflācijas procentus.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 9. Jūn. 2023
Lasītājs vaicā: Komercsaidrībām ir tiesības pašām veidot savu lietu nomenklatūru, tostarp, ar retiem izņēmumiem, arī noteikt dokumentu glabāšanas laiku. Jautājums par autoratlīdzības līgumiem. Uzņēmuma līgumiem atbilstoši Civillikuma prasībām nav noteikti obligātais glabāšanas laiks, bet kā ir ar autoratlīdzības līgumiem? Vai tie, tāpat kā darba līgumi, jāglabā nenoteiktu laiku, vai arī uzņēmuma vadītājam ir jāizvērtē to glabāšanas laiks?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 8. Jūn. 2023
Šī gada martā stājās spēkā grozījumi Ceļu satiksmes likumā, lai ierobežotu iespējamo krāpšanos darījumos ar transportlīdzekļiem pievienotās vērtības nodokļa jomā, tostarp uzlabotu fizisko personu pārbaudes un līdz minimumam samazinātu nelikumīgi iegūtu naudas līdzekļu apriti.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 7. Jūn. 2023
Vienlīdzīgu tiesību principa pārkāpumi visā pasaulē, tostarp Latvijā, šobrīd ir aktuāla problēma, tomēr tiesu prakse mobinga un bosinga jautājumos vēl tikai veidojas un nostiprinās. Izskatīsim vienu no jaunākajiem Senāta spriedumiem, kurā tiesa analizēja vienlīdzības principu darba tiesiskajās attiecībās.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 2. Jūn. 2023
Vai darbiniekam ir jāparaksta visi rīkojumi? Vai ir kādi rīkojumi, ar kuriem darbinieku drīkst neiepazīstināt? Piemēram, darbinieks uzraksta iesniegumu par atvaļinājuma piešķiršanu, ņemot vērā iepriekš saskaņoto atvaļinājumu grafiku un darba devējs sastāda rīkojumu. Vai tiešām ir nepieciešams vēlreiz iepazīstināt darbinieku ar tā saturu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 31. Mai. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma arhīvā glabājas vairāki darba līgumi papīra formātā. Vai var un drīkst tos pārvērst elektroniskā formātā un attiecīgi papīra līgumus iznīcināt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 26. Mai. 2023
Parasti līgums ir jāpilda pat tad, ja tas kļūst neizdevīgs vai, ja otra puse līgumu pārkāpj. Tāpēc tālredzīgi līgumslēdzēji mēdz jau laikus līgumā paredzēt iespēju no tā vienpusēji atkāpties. Kā piemērot šādas tiesības? Vai tās vienmēr būs samērīgas un praksē izmantojamas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 25. Mai. 2023
Šobrīd ir situācija, kad ne visus Eiropas Savienības (ES) valstu elektroniskos parakstus atpazīst Latvijas e-paraksta vai eIDAS sistēmas. Ja valdes loceklis ir no valsts, kuras elektronisko parakstu neatpazīst Latvijas sistēma vai eIDAS, piemēram, no Dānijas, vai Latvijā tiks uzskatīts, ka dokuments ir apstiprināts ar derīgu elektronisko parakstu un tam ir juridisks spēks?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 23. Mai. 2023
Eiropas Cilvēktiesību tiesas Lielā palāta 2023.gada 14.februārī pasludināja nozīmīgu spriedumu lietā “Halets pret Luksemburgu”, konstatējot Rafaēla Haleta - viena no trauksmes cēlējiem, kurš atmaskoja starptautisku uzņēmumu un Luksemburgas nodokļu iestāžu nodokļu praksi, pārkāpumu tiesībās uz vārda brīvību. Plašāk sabiedrībā šī lieta zināma kā Luxleaks jeb Luxembourg leaks skandāls.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
06:00, 18. Mai. 2023
Komercnoslēpuma aizsardzība komersantam ir ļoti būtiska, jo no tā ir atkarīga viņa uzņēmuma vērtība un attīstības iespējas. Savukārt komercnoslēpuma nonākšana konkurenta rīcībā dod tam saimnieciskas priekšrocības un ir pretēja godīgām saimnieciskās darbības paražām. Kas jāņem vērā, lai pasargātu uzņēmumu no komercnoslēpumu nevēlamas izpaušanas un nonākšanas konkurentu rīcībā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 17. Mai. 2023
Senāts 2023.gada 25.janvāra spriedumā kādā lietā izskatīja kasācijas sūdzību par pirkuma maksas samazināšanu patērētāja iegādātai lietotai automašīnai slēptu defektu dēļ, kas raksturojami kā preces neatbilstība līgumam. Spriedumā atrodamas būtiskas atziņas, kas stiprina patērētāja pozīcijas iespējamos tiesiskajos strīdos ar preces pārdevēju. Tāpat nav noslēpums, ka minētais spriedums jau radījis rezonansi auto tirdzniecības nozarē un par tā efektu jau ir pausti dažādi viedokļi publiskajā telpā.
Raksta līdzautors: Kristers Ģirts Kronis, jurista palīgs
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 12. Mai. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma personālvadības sistēmā ir izsekojama informācija par darbinieku piemaksām, algu maiņām u.c. darbībām saistībā ar darbinieku darba laiku un samaksu. Vai šādā gadījumā ir nepieciešams papildus sagatavot arī rīkojumus par darba samaksas izmaiņām?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 11. Mai. 2023
Ir saprotama komersanta vēlme noteikt, ka visa ar tā komercdarbību saistītā informācija ir komercnoslēpumus, taču, kritiski vērtējot, diez vai viss komersanta rīcībā esošās informācijas kopums atbildīs Komercnoslēpuma aizsardzības likumā ietvertajai definīcijai. Kas ir un kas nav komercnoslēpums? Izskatām, ko šajā sakarā vērtējusi tiesa.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 10. Mai. 2023
Lasītājs vaicā: Dokumentus uzņēmuma vārdā var parakstīt gan valdes loceklis, gan arī kāda cita persona, kura ir pilnvarota darboties uzņēmuma vārdā savas kompetences ietvaros. Ja valdes locekļa pilnvaras var pārbaudīt komercreģistrā, tad citi gadījumi vairs nav tik vienkārši un var radīt riskus. Kā pārliecināties, vai persona, kura parakstījusi dokumentus, ir juridiskas personas paraksttiesīga persona?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 8. Mai. 2023