Darba likuma 148.panta 1.daļā ir paredzēti gadījumi, kad, ievērojot attiecīgā darba vai nodarbošanās īpatnības, darba laika ilgums netiek mērīts vai iepriekš noteikts vai to var noteikt paši darbinieki. Šādos gadījumos nav jāveic darba laika uzskaite. Kādos gadījumos var piemērot šo likuma pantu un uz kuriem darbiniekiem un amatiem to var attiecināt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 9. Mar. 2023
Lasītājs vaicā: Vai likumā ir noteikts garantijas termiņš izpildītiem programmēšanas darbiem, piemēram, izstrādātai mājaslapai? Kādā likumā tas norādīts? Vai pakalpojuma sniedzējs var atteikties no garantijas sniegšanas klientam?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 8. Mar. 2023
Dalība dažādos pasākumos – semināros, konferencēs, kādās izstādēs, komandu saliedēšanas un citos pasākumos – ir mūsu darba ikdienas sastāvdaļa. Skatoties no personas datu aizsardzības viedokļa – kādus datus par dalībniekiem drīkst ievākt un uzglabāt? Kas jāievēro, ja pasākuma laikā tiek fotografēts vai filmēts? Vai šādas fotogrāfijas drīkst izvietot sociālajos tīklos vai citos publicitātes materiālos bez dalībnieku piekrišanas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 1. Mar. 2023
Lasītājs vaicā: Darbinieks darba vajadzībām izmanto savu privāto automašīnu. Vai pietiek ar atsauci darba līgumā, ka darbinieks izmanto savu auto? Vai tomēr labāk slēgt patapinājuma vai nomas līgumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
10:01, 28. Feb. 2023
Lasītājs vaicā: Kurā brīdī sākas darba laiks, un kurā brīdī par to jāmaksā? Piemēram, uzņēmuma, kas nodarbojas ar klientu apkalpošanu, darba līgumā paredzēts, ka darba laiks sākas pulksten 8.00, bet darbiniekiem noteikts ierasties darbā 10–15 minūtes agrāk, lai paspētu sagatavoties darbam, padzert kafiju, apspriesties ar kolēģiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 24. Feb. 2023
Gan ar darba, gan uzņēmuma līgumu tiek regulēta zināma darba veikšana pret atlīdzību kādas personas labā. Ņemot vērā, ka praksē apzināti, kā arī neapzināti darba līgums tiek jaukts ar uzņēmuma līgumu vai otrādi, par uzņēmuma līgumu jārunā kontekstā ar darba līgumu, jo, lai gan minētie līgumi ir līdzīgi, starp tiem pastāv būtiskas atšķirības.
Raksta līdzautore: Līga Treilone, SIA "Leinonen" vecākā nodokļu konsultante
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 21. Feb. 2023
Slēdzot darījumus, neviena no pusēm neparedz, ka tas neizdosies vai radīsies strīds. Gluži pretēji, puses ir pārliecinātas par veiksmīgu sadarbību. Tomēr jebkurās darījuma attiecībās var notikt neparedzētais un šī iemesla dēļ ir ieteicams līgumos paredzēt atbildību un sankcijas, kas iestāsies, ja kāda no pusēm nepildīs savas pielīgtās saistības.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 17. Feb. 2023
Lasītājs vaicā: Darbinieks tiek pieņemts darbā, paredzot, ka darbs tiks veikts attālināti ar iespēju brīvi izvēlēties savu darba vietu – dzīvesvietā vai jebkur citur. Vienu vai divas reizes nedēļā tiek organizētas sapulces biroja telpās vai arī attālināti – tiešsaistes platformā "Zoom" vai citā interneta platformā. Kādi darba drošības noteikumi jāpiemēro darbiniekam, ņemot vērā, ka nav noteikta darba vieta, kurā veikt risku izvērtējumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 15. Feb. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, kad darbinieka darba grafiks nav pilnībā vai lielākoties paredzams. Šāda darba laika organizācija varētu attiekties uz daudziem uzņēmumiem un darbiniekiem, kas vēlas efektīvāk izmantot darba laiku.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 14. Feb. 2023
Ikdienas uzņēmējdarbības vidē viens no jautājumiem, kas skar ikvienu biznesa jomas pārstāvi, ir parāda piedziņas efektīvi risinājumi. Lai gan parādu atgūšanas joma ir plaša, tomēr nepastāv ideālais modelis, kas garantētu rezultātu. Tomēr strīdu izskatīšanas praksē ir novērotas situācijas, kad, veicot konkrētas, secīgas darbības, kreditoram ir iespēja gan atgūt parādu, gan noregulēt attiecības ar parādnieku. Ir vairākas darbības, kas palīdz risināt saistību izpildes jautājumus ar parādnieku.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 9. Feb. 2023
Laikā, kad ekonomiskā situācija daudziem uzņēmumiem ir piespiedusi pārskatīt savu cenu politiku, pieņemts kāds lēmums, kurā tiek vērtēta situācija, kad uzņēmums palielina pakalpojuma cenu, nesaskaņojot to ar pakalpojuma lietotāju – šajā gadījumā fizisko personu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 8. Feb. 2023
Lasītājs vaicā: 2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos, amatos un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 6. Feb. 2023
Ja uzņēmums vai fiziska persona pieļauj kļūdu, tai ir jāmaksā sods. Bet reizēm kļūdās arī valsts institūcija, kā rezultātā uzņēmumam vai arī fiziskai personai tiek radīti materiāli zaudējumi. Vai valstij ir pienākums atlīdzināt zaudējumus?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 2. Feb. 2023
Vai valdes loceklis var noslēgt līgumu ar sevi un noteikt tajā algas lielumu? Vai arī algu var noteikt tikai sabiedrības dalībnieki vai padome? 2022.gada 14.septembrī Latvijas Republikas Senāts pieņēmis spriedumu strīdā starp SIA “A” un tās bijušo valdes locekli personu B par valdes loceklim izmaksātās atlīdzības tiesiskumu. Lietas izskatīšanas gaitā tika vērtēts, kāda nozīme valdes locekļu atlīdzības jautājumos ir sabiedrības dalībnieku vai padomes lēmumam par izmaksājamās atlīdzības apmēru.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 31. Jan. 2023
Ir situācijas, kad darba attiecības nākas izbeigt ar darbiniekiem, kuru loma uzņēmumā ir bijusi nozīmīga un kuru pāriešana pie konkurenta varētu radīt uzņēmumam negatīvas sekas. Lai uzņēmums pasargātu sevi no šādām situācijām, likumā paredzēts ar darbinieku slēgt vienošanos par konkurences ierobežojumu. Kādos gadījumos var slēgt šādu vienošanos? Cik lielai jābūt atlīdzībai, un ar kādām sekām jārēķinās darba devējam?
Raksta līdzautore: Sintija Platā, juriste
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 23. Jan. 2023