Darba devēja uzteikuma paziņošanas process vienlaikus ir gan vienkāršs, gan sarežģīts. Vienkāršs tas ir, jo tā regulācija noteikta likumā, savukārt sarežģīts – tādēļ, ka strīdus situācijā darba devējam jāpierāda, ka darbinieks uzteikumu ir saņēmis. Praksē mēdz gadīties situācijas, kurās darbinieks apzināti izvairās no uzteikuma saņemšanas. Kā rīkoties, ja darbinieks atsakās pieņemt darba līguma uzteikumu?
Darba tiesības
07:00, 27. Jūn. 2024
Lasītājs vaicā: eDoc formāta pakotnē var ievietot vairākus dokumentus, ko nepieciešams parakstīt ar vienu elektronisko parakstu. Vai dokumentus, kas parakstīti pakotnē ar vienu e-parakstu, iespējams lietot kā atsevišķus dokumentus?
Komerctiesības
07:00, 25. Jūn. 2024
Laikā, kad atbilstoša darbaspēka pieejamība ir kļuvusi par nopietnu problēmu, darbinieku profesionālā apmācība vai kvalifikācijas paaugstināšana kļūst vēl būtiskāka nekā iepriekš. Šajā kontekstā ir interesants Senāta spriedums kādā lietā, kurā tika izskatīts jautājums, kāda veida apmācības darba devējs var segt un kā vērtējams noslēgtais aizdevuma līgums studiju maksas segšanai maģistra grāda iegūšanai.
Darba tiesības
07:00, 21. Jūn. 2024
Lasītājs vaicā: Kādos gadījumos var piešķirt papildatvaļinājumu par bērniem? Vai darbinieks var saņemt papildatvaļinājumu arī tajā gadā, kad bērnam paliek 17 gadi?
Darba tiesības
07:00, 19. Jūn. 2024
Konkurences padome 2021.gada jūlijā nāca klajā ar vienu no pēdējo gadu skandalozākajiem paziņojumiem – tika atklāts kartelis, kas ilgstoši pastāvējis starp vadošajiem būvniecības uzņēmumiem. Izskatām svarīgākās atziņas, kas tirgus dalībniekiem būtu jāņem vērā savā darbībā.
Raksta līdzautore: Baiba Kūle, SIA “TGS Baltic zvērinātu advokātu birojs” jurista palīdze
Komerctiesības
07:00, 18. Jūn. 2024
Lasītājs vaicā: Darba devējs ir iekļāvis darbinieku apdrošināšanas polises segumā vakcīnu pret ērču encefalītu. Lielākā daļa uzņēmuma darbinieku to izmanto, bet ir daļa, kas nevēlas vakcinēties. Vai darba devējs var atlaist darbinieku, ja viņš atsakās veikt vakcināciju? Vai darba devējs drīkst piemērot kādas sankcijas?
Darba tiesības
07:00, 13. Jūn. 2024
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm?
Raksta līdzautors: Imants Kreičmanis, jurista palīgs
Darba tiesības
07:00, 12. Jūn. 2024
Pirms kāda laika rezonansi sociālajos tīklos raisīja kādas žurnālistes ieraksts par līguma punktu, kurā noteikts, ka pasūtītājam kategoriski aizliegts celt neslavu sociālajos tīklos, interneta vidē vai citādi graut izplatītāja reputāciju. Par to piemērojams naudas sods minimālās mēnešalgas apmērā. Vai šādu punktu drīkst iekļaut līgumā?
Komerctiesības
07:00, 11. Jūn. 2024
Lasītājs vaicā: Piektdienās darbiniekam darba diena ir nevis 8 stundas, bet tikai 4, jo atlikušās stundas tiek noformētas kā atvaļinājums. Šādā veidā tiek iztērētas 1 – 2 atvaļinājuma nedēļas. Vai darbinieku drīkst nosūtīt atvaļinājumā uz nepilnu dienu?
Raksta līdzautors: Antons Zagdajs, SIA "KPMG Law ZAB" vecākais jurists
Darba tiesības
12:00, 7. Jūn. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks guvis traumu ārpus darba – sporta nodarbības laikā. Vai darba devējs var atteikties maksāt slimības lapu, ja darba līgumā nav iekļauts punkts, ka ārpus darba laika nedrīkst nodarboties ar konkrētām aktivitātēm?
Darba tiesības
09:57, 30. Mai. 2024
Vaicā lasītājs: Vai un kādos gadījumos darba devējs var atcelt iepriekš plānotu un saskaņotu atvaļinājumu?
Darba tiesības
07:00, 29. Mai. 2024
Lasītājs vaicā: Darba likumā noteikts, ka darba devējs nedrīkst nodarbināt darbinieku ar summēto darba laiku ilgāk par 56 stundām nedēļā. Rodas jautājums – kas ir nedēļa? No pirmdienas līdz svētdienai vai jebkurš cits 7 dienu intervāls, piemēram, no otrdienas līdz pirmdienai?
Darba tiesības
07:00, 24. Mai. 2024
2023.gada 19.decembrī Francijas Konkurences iestāde pieņēma lēmumu, ar kuru sodīja uzņēmumu “Rolex France SAS” par to, ka tas vairāk nekā 10 gadus bija aizliedzis mazumtirgotājiem pārdot “Rolex” pulksteņus gan tiešsaistē, gan ar pasta starpniecību. “Rolex” norādīja, ka tādā veidā tiek apkarota šo pulksteņu viltošana un paralēlā tirdzniecība. Apskatām šo situāciju sīkāk.
Komerctiesības
07:00, 23. Mai. 2024
Mūžam aktuāls ir jautājums par tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un tās valdes locekli. Šoreiz analizēsim, kādas sekas var iestāties gadījumā, ja valdes loceklim netiek noteikta atlīdzība.
Raksta līdzautore: Alise Papina, SIA “KPMG Baltics” vecākā projektu vadītāja
Darba tiesības
07:00, 22. Mai. 2024
Darbiniekam par darba līguma un iekšējo darba kārtības noteikumu pārkāpšanu tiek izteikts rājiens. Pēc pusgada darbinieks atkal izdara līdzīgu pārkāpumu. Vai darba devējs var atkārtoti izteikt rājienu darbiniekam un samazināt tam darba algu? Vai darba devējs drīkst pārtraukt darba attiecības ar šo darbinieku, ja pārkāpumi turpinās?
Darba tiesības
07:00, 15. Mai. 2024