Kopīpašums ir mūsu realitāte, kas ik dienas veidojas no jauna – ne tikai savstarpēju darījumu ceļā, bet arī mantošanas gadījumā. Tieši mantojuma sadales rezultātā vai laulības šķiršanas laikā izveidotie kopīpašumi visbiežāk rada grūtības to saimniekiem gan ikdienā, gan domājot par pārdošanu. Kā rīkoties, kad vadzis ir lūzis vai radusies vēlme atbrīvoties no īpašuma, jo tas vienkārši kļuvis lieks?
Komerctiesības
09:00, 20. Mar. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks vēlas doties trīs nedēļu ilgā atvaļinājumā no 2023.gada 4.decembra. Viņam ir neizmantots uzkrātais atvaļinājums par periodu no 2022.gada 1.janvāra līdz 2023.gada 4.decembrim. Saskaņā ar Darba likumu uzkrāto atvaļinājuma daļu var pārcelt tikai uz vienu gadu. Ko tas nozīmē? Vai šajā gadījumā drīkst norādīt, ka atvaļinājums izmantots par periodu no 2022.gada 4.decembra līdz 2023.gada 3.septembrim?
Darba tiesības
09:40, 18. Mar. 2024
Uzņēmumi ikdienā bieži vien sastopas ar nepieciešamību gatavot dokumentus svešvalodā. Tā kā uzņēmumi uztur sadarbību ar ārvalstu pakalpojumu sniedzējiem un piesaista darba spēku no ārvalstīm, kā arī nereti pārvaldes institūciju pārstāvji labāk pārzina, piemēram, angļu valodu, rodas jautājums, kuriem uzņēmuma iekšējiem dokumentiem obligāti jābūt latviešu valodā, bet kuri var tikt sagatavoti svešvalodā, neieguldot resursus tulkojuma nodrošināšanā?
Komerctiesības
07:00, 13. Mar. 2024
Lasītājs vaicā: Sabiedrībā ir pieņemts valdes lēmums par valdes locekļu savstarpējo pilnvarojumu, nosakot kārtību, kādā valdes locekļi aizvieto viens otru un veic personas, kas atrodas atvaļinājumā, pienākumus. Valdes loceklis ir devies atvaļinājumā. Vai viņš atvaļinājuma laikā drīkst parakstīt līgumus, piedalīties valdes sēdēs un veikt citus pienākumus?
Darba tiesības
07:00, 11. Mar. 2024
Vai darba devējs drīkst reklāmas nolūkos izmantot audio, video materiālus, kas filmēti darba laikā un kuros redzami darbinieki? Vai darba devējam ir tiesības darba līgumā noteikt, ka šādus materiālus drīkst izmantot reklāmas nolūkos, piemēram, mārketinga kampaņām vai drukātajai reklāmai, vai arī jālūdz darbinieku atļauja to publicēšanai?
Darba tiesības
07:00, 8. Mar. 2024
Jebkurā uzņēmumā neatņemama komercdarbības sastāvdaļa ir darījumu slēgšana. Šajā procesā var būt iesaistītas vairākas personas. Ierasti uzņēmuma vārdā līgumus slēdz paraksttiesīgie valdes locekļi, prokūristi vai komercpilnvarnieki. Kādos gadījumos valdes loceklis ir atbildīgs arī par tiem līgumiem, kurus viņš personīgi nav parakstījis? Kā mazināt atbildības iestāšanās riskus, lai izvairītos no iespējamiem strīdiem un sarežģījumiem nākotnē?
Raksta līdzautors: Rihards Jānis Geldners, SIA “ZAB Eversheds Sutherland Bitāns” jurista palīgs
Komerctiesības
07:00, 7. Mar. 2024
Lasītājs vaicā: Persona mantojusi vairākas sabiedrības kapitāldaļas, kuras vēlas pārdot. Uzņēmumam ir vēl trīs kapitāldaļu īpašnieki. Mantotajām kapitāldaļām atrasts pircējs – fiziska persona. Vai kapitāldaļu īpašnieks ir tiesīgs pārdot mantotās uzņēmuma daļas, neievērojot pirmpirkuma tiesības?
Komerctiesības
07:00, 1. Mar. 2024
Veidojot materiālus par uzņēmuma darbību, nereti komersants vēlas tos papildināt gan ar vizuāliem materiāliem, gan ar literāro darbu īsiem fragmentiem, gan ar citiem noformējuma elementiem. Tādā veidā uzņēmuma veidotie materiāli kļūst pievilcīgāki un vairāk piesaista klientu un sadarbības partneru uzmanību. Kā zināt, kurus materiālus drīkst izmantot?
Komerctiesības
07:00, 23. Feb. 2024
Vai tas, ka valdes loceklis balso “pret”, ietekmē viņa turpmāko amata pildīšanas gaitu? Vai balsošana “pret” atbrīvo valdes locekli no atbildības par pieņemto lēmumu, ja uzņēmumā ir vairāki valdes locekļi?
Komerctiesības
07:00, 21. Feb. 2024
Lasītājs vaicā: Darbiniekam ir summētais darba laiks un viņš strādā diennakti, bet pēc tam ir trīs brīvdienas. Kādas ir tiesības darba devējam noteikt to, ka darbiniekam ir jāapmeklē kursi visās viņa plānotajās brīvdienās (no plkst. 9.00 līdz 17.00)?
Darba tiesības
07:00, 20. Feb. 2024
Nereti nācies dzirdēt par valdes locekļa lojalitātes pienākumu, lai gan Komerclikums šādu jēdzienu neparedz. Tādēļ var rasties pamatots jautājums, kas ir valdes locekļa lojalitātes pienākuma pamatā, vai ir iespējama atbildība par šī pienākuma pārkāpumu un kādas ir aktuālās tendences?
Raksta līdzautore: Anete Gregersone, SIA “ZAB Eversheds Sutherland Bitāns”, jurista palīdze
Komerctiesības
07:00, 15. Feb. 2024
Lasītājs vaicā: Darba devējs pieņēmis lēmumu pārtraukt darba attiecības ar darbinieku, kurš ilgstoši atrodas uz slimības lapas. Vai un kādos gadījumos darba devējs var uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz darbinieka ilgstošu prombūtni slimības dēļ?
Darba tiesības
07:00, 14. Feb. 2024
Lasītājs vaicā: Informācijas tehnoloģiju uzņēmums, laužot darba līgumu, norādījis, ka darbinieks nedrīkst strādāt informācijas tehnoloģiju jomā trīs gadus no līguma laušanas brīža, par ko bijušajam darbiniekam apsolīta atlīdzība mēnešalgas apmērā katru mēnesi šo trīs gadu garumā. Pēc diviem gadiem darba devējs sapratis, ka viņam nav būtiski, ka šis cilvēks nestrādā informācijas tehnoloģiju jomā, jo iepriekšējais projekts, kurā darbinieks bija piedalījies, ir noslēdzies. Vai var neizmaksāt sarunāto kompensāciju un uzskatīt, ka konkurences ierobežojums ir anulēts? Kā rīkoties darba devējam šādā situācijā?
Darba tiesības
13:35, 9. Feb. 2024
Vai darba devējs var iestrādāt darba līgumā punktu par obligātām virsstundām un norīkot darbam citā pilsētā bez darbinieka piekrišanas?
Darba tiesības
07:00, 7. Feb. 2024
Lasītājs vaicā: Kā rīkoties, ja darbinieka slimības laikā tiek izsniegts rīkojums par došanos ikgadējā atvaļinājumā no konkrēta datuma, kad darbiniekam plānots atgriezties darbā pēc slimības, bet slimības laiks pagarinās un darbinieks neierodas darbā iepriekš noteiktajā laikā? Konkrētajam darbiniekam ir uzkrājies ilgāk par gadu neizmantots atvaļinājums, tāpēc darba devējs uzskata par pienākumu šādu rīkojumu izdot. Vai rīkojums ir saistošs darbiniekam, kurš rīkojuma laikā atrodas uz slimības lapas? Vai atvaļinājums automātiski pagarinās? Vai darba devējam jāizdod cits rīkojums?
Darba tiesības
07:00, 31. Jan. 2024