Lasītājs vaicā: Uzņēmums pārod savu pamatlīdzekli – zemi – valdes loceklim uz nomaksu ar ikmēneša maksājumu uz 10 gadiem. Īpašumtiesības pāriet pircējam, zemesgrāmatā ierakstīts nodrošinājums – hipotēka. Īpašums tiek pārdod par lielāku cenu nekā bilances vērtība. Kā pareizi veikt šāda līguma grāmatojumus? Kā pamatlīdzekli izslēgt no uzņēmuma pamatlīdzekļu reģistra?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 10. Nov. 2021
Nevienā normatīvajā aktā nav noteikts, ka noteikta summa ir kritērijs, lai aktīvu klasificētu par pamatlīdzekli. Tas ir atstāts uzņēmuma paša ziņā. Kas ir pamatlīdzeklis? Kāda ir saprātīga summa, no kuras aktīvu atzīt par pamatlīdzekli? Kādos gadījumos aktīvu labāk uzreiz iekļaut izmaksās? Paskatīsimies uz pamatlīdzekļiem no praktiskajiem, juridiskajiem un grāmatvedības aspektiem.
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Grāmatvedība
07:00, 2. Nov. 2021
Lasītājs vaicā: Uzņēmums nodarbojas ar koka paneļu māju ražošanu. Uzņēmuma noliktavā gandrīz 10 gadus stāv saražotas māju konstrukcijas, kuras uzrādītas bilances kontā "Gatavie ražojumi" 63 tūkstošu eiro vērtībā. Krājumi nav pārvērtēti, un katru gadu ir viena un tā pati uzskaites vērtība. Kā pareizi veikt krājumu pārvērtēšanu? Un kādas nodokļu sekas var iestāties?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 28. Okt. 2021
Lasītājs vaicā: Darbinieks strādā tikai attālināti un tāpēc saņem kompensāciju par attālinātu darbu – 30 eiro mēnesī. Vai gadījumā, ja darbinieks dodas ikgadējā atvaļinājumā uz divām vai trim nedēļām viena mēneša ietvaros, šī kompensācijas summa ir proporcionāli jāsamazina attiecīgajā mēnesī? Vai arī paliek tie paši 30 eiro? Valsts ieņēmumu dienesta izdotajā metodiskajā materiālā par šo tēmu ir piemērs par slimības lapu, kura neietekmē šo kompensāciju.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 22. Okt. 2021
Ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stājas spēkā jau 2022. gada 1. janvārī. Kas paliks, kā līdz šim, un kas ir mainījies?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 12. Okt. 2021
Vai laiks, kad darbinieks atrodas ceļā uz komandējuma vietu, piemēram, no Rīgas un Parīzi, ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienā un svētdienā, vai tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām jāmaksā dienas nauda? Par visu pēc kārtas!
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Grāmatvedība
07:00, 6. Okt. 2021
Bilances postenī “Pārējie kreditori” praksē ir redzētas dažnedažādas summas, tāpēc šoreiz apskatīsim, kurus izdevumus var attiecināt uz šo posteni, kā arī grāmatvežu biežāk pieļautās kļūdas.
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Grāmatvedība
09:09, 20. Sep. 2021
Lasītājs vaicā: Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Grāmatvedība
07:00, 9. Sep. 2021
Lasītājs vaicā: Valdes loceklis brauc komandējumā uz Vāciju, kur izmanto "Uber" pakalpojumus, maksājot par braucieniem ar uzņēmuma karti. "Uber" atsūta kopsavilkumu par braucienu uz e-pastu krievu valodā. Tajā var redzēt, no kurienes uz kurieni tika braukts un cikos, kā arī no kuras kartes tika apmaksāts brauciens un summa. Kas ir nepieciešams, lai šādus izdevumus varētu attiecināt uz uzņēmuma saimnieciskās darbības izmaksām?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
06:02, 2. Sep. 2021
Lasītājs vaicā: Vai ieskenētam čekam ir tāds pats juridiskais spēks, kā oriģinālam? Vai gadījumā, ja čeka oriģinālā informācija ar laiku izdziest un tas tiek iznīcināts, skenēts vai kopēts čeks tiek atzīts par attaisnojuma dokumentu grāmatvedībā?
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Grāmatvedība
06:24, 30. Aug. 2021
Lasītājs vaicā: Vai naudas izņemšana bankomātā no uzņēmuma konta tiek uzskatīta par darījumu skaidrā naudā? Tādā veidā uzņēmuma valdes loceklis izņem uzņēmumam iepriekš izsniegto aizdevumu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
17:01, 21. Aug. 2021
Lasītājs vaicā: Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma, pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, darbiniekiem ir atļauts pusdienot, bet maksa par pusdienām 2 eiro apmērā saskaņā ar darba līgumu tiek ieturēta no darbinieku algas. Vai šādi rīkoties ir likumīgi? Kā to pareizi noformēt un atspoguļot grāmatvedībā? Vai šīs summas ietekmē pievienotās vērtības nodokli?
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Grāmatvedība
19:22, 17. Aug. 2021