2023.gada 1.jūnijā stājās spēkā Komerclikuma grozījumi, nosakot, ka sabiedrības dalībnieki dividendes varēs sadalīt ne tikai ievērojot proporcionalitātes principu, bet arī neproporcionāli piederošo daļu nominālvērtību summai, ja statūtos šāda sadales kārtība ir atrunāta.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 11. Aug. 2023
Augstākās tiesas Senāts 2023.gada 23.martā pieņēmis spriedumu lietā, kur analizējis starp fizisko personu (Latvijas pilsoni) un apdrošinātāju noslēgto ceļojuma apdrošināšanas līgumu, konkrēti tajā ietverto noteikumu par termiņu apdrošināšanas prasījuma un to pamatojošo dokumentu iesniegšanu. Senāta ieskatā, “prasību iesniegt šādu informāciju 30 dienu laikā pēc apdrošināšanas perioda beigām objektīvi var būt neiespējami izpildīt ne vien apdrošinātajam, bet arī cietušajai trešajai personai.” Izskatām Senāta atziņas!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 7. Aug. 2023
Atbilstoši Eiropas Savienības tiesību aktiem dalībvalstīm ir noteikts pienākums nodrošināt, ka autoriem un izpildītājiem, kas ir licencējuši vai nodevuši savas ekskluzīvās tiesības uz savu darbu vai blakustiesību objektu izmantošanu citai personai, ir tiesības saņemt pienācīgu un samērīgu atlīdzību. Kas ir “taisnīga atlīdzība”?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 26. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Izpildītājmākslinieks (mūziķis) ir uzaicināts uzstāties mūsu uzņēmuma organizētā pasākumā, ko apmeklēs gan uzņēmuma darbinieki, gan sadarbības partneri. Viena repertuāra daļa ir šī mākslinieka oriģināldziesmas, bet otra – citu autoru dziesmas. Mākslinieks par šo darbu saņem honorāru. Jautājums rodas par autortiesībām – vai un par ko tieši ir jāmaksā Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūrai/Latvijas Autoru apvienībai (AKKA/LAA) šādā situācijā? Vai ir jāsaņem atļauja, ja mēs maksājam māksliniekam honorāru? No kā ir atkarīgs šāda veida maksājums AKKA/LAA – izpildītajiem darbiem, stundām, pasākuma dalībnieku skaita, ieejas maksas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 21. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Vēlos saprast, uz kā pamta var veikt atalgojuma izmaksu sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašniekam – valdes priekšsēdētājam – vienīgajam valdes loceklim. Saprotu, ka uz šo amatpersonu neattiecas Darba likuma normas, bet to reglamentē Komerclikums. Tātad SIA valdes priekšsēdētājs ar lēmumu nosaka sev atalgojumu, kas grāmatvedībā tiek aprēķināts kā darba samaksa ar visiem algai piemērojamajiem nodokļiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 20. Jūl. 2023
Lasītājs vaicā: Mūsu uzņēmuma darbības veids ir pasākumu, tostarp, apmācību un semināru organizēšana. Mēs meklējam aktuālas tēmas, autori domā saturu un akcentus būtiskākajiem jautājumiem, kas ir mūsu uzņēmuma konkurences priekšrocība. Tāpat mēs nosakām semināra cenu un izvietojam reklāmu par pasākumu. Pēc pasākuma reklāmas parādīšanās plašākai publikai, cits uzņēmums, kas arī nodarbojas ar semināru organizēšanu, nokopē mūsu izstrādāto saturu un sagatavo identisku semināru. Vienīgā atšķirība – tas notiek pāris dienas ātrāk un par zemāku cenu. Vai to var uzskatīt par negodīgu komercpraksi?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 17. Jūl. 2023
Pēdējo gadu judikatūrā novērots, ka tiesas nolēmumu pamatošanai nereti atsaucas uz satura izvēles brīvības principu, kas paredz līgumslēdzējiem tiesības izvēlēties līguma saturu un nodibināt sev tādas tiesības un pienākumus, kādus līdzēji vēlas, taču līguma satura izvēles brīvība sniedzas tiktāl, ciktāl to neierobežo likuma imperatīvās normas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 12. Jūl. 2023
Drīzumā gaidāmi grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā un Civilprocesa likumā, kas radīs iespēju patērētājiem Latvijā apvienoties speciālā kolektīvā prasībā pret tirgotāju vai ražotāju, lai kopīgi aizsargātu savas tiesības. Šie grozījumi ir saistīti ar Eiropas Savienības direktīvas ieviešanu, kas radīta ar mērķi veicināt patērētāju aizsardzību un vienādot kolektīvās aizsardzības mehānismus Eiropas Savienībā.
Raksta līdzautore: Lūcija Strauta, zvērināta advokāta palīdze
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
09:29, 29. Jūn. 2023
Lasītājs vaicā: Sadarbības līgumā, pēc pasūtītāja uzdevuma, tiek radīta datorprogramma. Vai autora mantiskās tiesības piederēs pasūtītājam? Kādi noteikumi ir jāiekļauj līgumā, ja pasūtītājs lūdz izpildītāju izstrādāto datorprogrammu arī pārdot klientiem, kuri ir ieinteresēti tās lietošanā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 20. Jūn. 2023
Arvien vairāk uzņēmumu cieš kiberuzbrukumos. Ikviens uzņēmums var kļūt par hakeru mērķi neatkarīgi no tā izmēra vai darbības veida. Hakeri ir ieinteresēti ne tikai lielajos finanšu un ražošanas uzņēmumos, bet arī mazos un vidējos uzņēmumos, kas apstrādā mazāk sensitīvus personas datus. Tomēr joprojām ir pārāk maz diskusiju par pasākumiem, ko darīt, lai novērstu kiberuzbrukumu, un pareizo rīcību pēc uzbrukuma. Apskatīsim biežāk pieļautās kļūdas un padomus, kā no tām izvairīties.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 16. Jūn. 2023
Darba vai pakalpojuma izpildi apliecina darbu pieņemšanas-nodošanas akts. Tomēr praksē novērojams, ka šo dokumentu uzņēmumi nereti uzskata par formalitāti vai atsakās parakstīt vispār. Kādos gadījumos akts ir obligāts un nepieciešams dokuments? Un kā rīkoties, ja otra puse atsakās to parakstīt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 14. Jūn. 2023
Inflācijas straujais pieaugums pēdējā gada laikā aktualizēts presē gan Krievijas kara Ukrainā kontekstā, gan saistībā ar Covid-19 pandēmijas radīto krīzi. Inflācijas jautājums tieši jurisprudences aspektā nesen analizēts arī kādā tieslietā, kur darbinieks papildus darba devēja radītajiem zaudējumiem prettiesiskas atbrīvošanas dēļ, pieprasīja atlīdzināt arī inflācijas procentus.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 9. Jūn. 2023
Šī gada martā stājās spēkā grozījumi Ceļu satiksmes likumā, lai ierobežotu iespējamo krāpšanos darījumos ar transportlīdzekļiem pievienotās vērtības nodokļa jomā, tostarp uzlabotu fizisko personu pārbaudes un līdz minimumam samazinātu nelikumīgi iegūtu naudas līdzekļu apriti.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 7. Jūn. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmuma arhīvā glabājas vairāki darba līgumi papīra formātā. Vai var un drīkst tos pārvērst elektroniskā formātā un attiecīgi papīra līgumus iznīcināt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 26. Mai. 2023
Parasti līgums ir jāpilda pat tad, ja tas kļūst neizdevīgs vai, ja otra puse līgumu pārkāpj. Tāpēc tālredzīgi līgumslēdzēji mēdz jau laikus līgumā paredzēt iespēju no tā vienpusēji atkāpties. Kā piemērot šādas tiesības? Vai tās vienmēr būs samērīgas un praksē izmantojamas?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
06:00, 25. Mai. 2023