Kādos gadījumos darbiniekam papildus ikmēneša darba algai var maksāt prēmiju vai piemaksu? Kādi ir šo darba samaksas "ekstru" piešķiršanas nosacījumi? Un kā piemaksas vai prēmijas var izmantot ikmēneša samaksas veidošanā, piemēram, nosakot tās atkarībā no darba rezultātiem vai izpildītiem uzdevumiem? Aplūkosim!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
09:22, 5. Dec. 2022
Vai elektroniskie paraksti un zīmogi var būt nederīgi? Jā! Lai gan regulējumā par drošu elektronisko parakstu un e-zīmogu izveidi noteiktas stingras tehnoloģiskās prasības, tomēr var būt situācijas, kad elektroniskie paraksti un zīmogi ir nederīgi. Kas padara tos nederīgus, un kā derīgumu pārbaudīt? Lai atbildētu uz šo jautājumu, ir jāiedziļinās to izveides procesā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 1. Dec. 2022
Lasītājs vaicā: Darbiniekam jāveic darbs svētku dienā. Darbs jāveic arī nakts laikā. Vai šādā gadījumā darbiniekam, kas strādā svētku naktī, pienākas piemaksa par nakts darba stundām un darbu svētku dienā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
09:21, 30. Nov. 2022
Lasītājs vaicā: Vai distances līgumu varētu uzskatīt par apliecinājumu/vienošanos starp darījuma partneriem par dokumentu elektronisku apriti internetveikalā, ja tas minēts pirkšanas nosacījumos?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 25. Nov. 2022
Lasītājs vaicā: Darba likumā noteikts, ka darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu vienu mēnesi iepriekš, ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts īsāks uzteikuma termiņš. Bet vai darbinieks drīkst uzteikumā norādīt garāku termiņu? Piemēram, darbinieks grib pabeigt kādu konkrētu projektu, tādēļ, uzsakot darba līgumu, piemēram, 10.oktobrī, kā datumu, no kura lūdz sevi atbrīvot no darba, norādījis 20.novembri, kas ir projekta noslēguma termiņš, nevis 10.novembri. Vai darba devējam jāpieņem šāds uzteikums vai jānoformē abpusēja vienošanās?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
10:02, 23. Nov. 2022
Pirmo reizi ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības dēļ Latvijā izsludināta 2020.gada 12.martā. Kopš šī datuma vīruss ieņēmis būtisku lomu gan ikdienas dzīvē, gan tiesiskajā telpā. Kā ar tā radītajiem izaicinājumiem tika galā Latvijas tiesas? Aplūkosim vairākus būtiskus pandēmijas laika spriedumus!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 16. Nov. 2022
Lasītājs vaicā: Darbinieks tiek atbrīvots no darba, un ar viņu tiks noslēgta nekonkurēšanas vienošanās par aizliegumu noteiktu laiku strādāt konkrētā darbības jomā. Kādi ir šādas vienošanās atlīdzības nosacījumi? Vai un kādi nodokļi tai jāpiemēro?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 15. Nov. 2022
Tā kā saspringtā ekonomiskā un politiskā situācija neizbēgami ietekmē biznesa vidi, strīdu daudzums par sabiedrību ar ierobežotu atbildību un akciju sabiedrību dalībnieku sapulces lēmumiem arvien palielinās. Reaģējot uz pārmaiņām, tiek meklēti labākie risinājumi, bet dažkārt šādos procesos iesaistītajiem rodas domstarpības. Salīdzināsim dalībnieku strīdu risinājumu procesus Baltijas valstīs!
Raksta līdzautori: Paula Paidere, SIA "LEADELL Vītols ZAB" jurista palīdze (Latvija); Pirkka-Marja Põldvere, "LEADELL Pilv Advokaadibüroo" partnere (Igaunija); Oleg Matvejev, "LEADELL Pilv Advokaadibüroo" jurists (Igaunija); Jurgita Najulytė, "LEADELL Balčiūnas & Grajauskas" asociētā partnere (Lietuva), Kamilė Žilinskytė, "LEADELL Balčiūnas & Grajauskas'' juriste (Lietuva)
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 11. Nov. 2022
2022.gada 1.augustā stājušies spēkā grozījumi Darba likumā, paredzot vairākām darbinieku kategorijām tiesības prasīt darba devējam noteikt darba laika organizācijas pielāgojumu un tiesības veikt darbu attālināti. Kuriem darbiniekiem ir šādas tiesības? Un cik obligāti tās jāievēro darba devējiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 9. Nov. 2022
Mūsdienās uzņēmumos darbinieks bieži vien vairs neveic tikai konkrētu šauru pienākumu loku, tādēļ praksē novērojams, ka darba attiecību pusēm šādos gadījumos nav saprotams, kā norādīt darbinieka amatu no profesiju klasifikatora. Vai profesiju klasifikators ir gatavs šodienas darba vides izaicinājumiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 1. Nov. 2022
Veidojot darba samaksas sistēmu uzņēmumā, ir būtiski ievērot tiesību principus, jo tie ne tikai palīdz izveidot skaidras darba samaksas sistēmu, bet arī nodrošina, ka strīda gadījumā darba devējs varēs pierādīt, ka nav pārkāpts neviens princips, kas attiecināms uz darba samaksas sistēmas noteikšanu. Tikpat svarīgi saprast darba samaksas aprēķina un izmaksas kārtību.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 28. Okt. 2022
Situācijā, kad cenas strauji mainās, daudziem aktuāls kļūst jautājums – ko darīt, ja noslēgto līgumu vairs nevar izpildīt? Kādus līgumus un kādos gadījumos var atcelt pārmērīga zaudējuma dēļ? Lai labāk izprastu šo jēdzienu un tā pielietošanu reālās situācijās, ielūkosimies piemēros no tiesu prakses!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 27. Okt. 2022
Paplašinot uzņēmējdarbību, nereti juridiskām personām nepieciešams iegādāties lielākas telpas ražošanai vai lielāku biroju vai nopirkt ēku, lai atvērtu filiāli ārvalstīs. Ņemot vērā ekonomisko situāciju un pieaugošās nomas maksas, kā arī izvērtējot ieguvumus nākotnē, juridiskas personas biežāk izvēlas īpašumus iegādāties, nevis nomāt. Kas jāņem vērā, lai īpašuma iegādes procesā izvairītos no iespējamām pārdevēja “viltībām”?
Tekstu lasa: Oskar
Komerctiesības
07:00, 20. Okt. 2022
Darba samaksas sistēma kā kārtība, kādā tiek noteikta darba samaksa uzņēmumā, un ar to saistītie jautājumi var atšķirties un lielā mērā ir atkarīgi gan no darba organizācijas, gan katra uzņēmuma individuālajām vajadzībām. Kādi darba samaksas noteikumi jāņem vērā jebkurā uzņēmumā, un kādas prasības piemērojamas dažādiem izmaksas veidiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 19. Okt. 2022
Veicot uzņēmējdarbību, juridiskas un fiziskas personas meklē iespējas, kā risināt ieilgušas debitoru parādsaistības un palīdzēt savam biznesam strādāt produktīvi, tāpēc nereti izmanto tādu iespēju kā cesija, tādējādi atrisinot situāciju ar parādnieku un atgūstot finanses. Kā slēgt cesijas līgumu? Kādos gadījumos to izmanto, un kādas nianses jāņem vērā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
10:42, 13. Okt. 2022