Lasītājs vaicā: Atbilstoši Darba likumam darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, ja darbinieks darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus. Vai darbinieku var atlaist uzreiz pēc sešiem slimošanas mēnešiem? Vai tomēr šādā gadījumā jāsagaida Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas rezultāti un apstiprinājums? Kā darbiniekam jāpaziņo par šādu uzteikumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 9. Jūn. 2022
Kopīpašnieku strīdi nekad nav bijis retums, un tie atspoguļo kopīpašuma izbeigšanas noteikumu nepilnības, ko apstiprinājusi arī tiesu prakse. Vai Civillikumā noteiktie jaunie kopīpašuma izbeigšanas veidi tos atrisinās? Aplūkosim un skaidrosim izmaiņas!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 7. Jūn. 2022
Darba līgumā ir jānorāda vieta, kur darbiniekam jāveic savu pienākumi, taču praksē var būt nepieciešams to mainīt. Vai darba devējs drīkst darba vietu mainīt vienpusēji, un kā to pareizi noformēt? Skaidrojam galvenos darba vietas pārcelšanas juridiskos aspektus!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 1. Jūn. 2022
Pandēmija, cerams, kļuvusi par pagātni, bet daudzi no tās laikā gūtajiem paradumiem ir uz palikšanu. Viens no tiem – fiziski taustāmu preču vai pakalpojumu vietā, ja vien iespējams, arvien vairāk izmantojam digitālu saturu un digitālus pakalpojumus. Tādēļ šo produktu ražotājiem un pārdevējiem jārēķinās, ka strauji augošo biznesa nozari uzraudzīs arvien vairāk.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
16:56, 31. Mai. 2022
Lasītājs vaicā: Vai darba devējs var samazināt algu, ja darbinieks nepienācīgi pilda savus darba pienākumus? Par kādu darba noteikumu pārkāpumu darbinieku var sodīt ar algas samazinājumu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 27. Mai. 2022
Notikumi Ukrainā aktuālizē jautājumu, vai var izbeigt līgumu, ja tā izpilde vairs nav ekonomiski pamatota izejmateriālu sadārdzinājuma vai apgrūtinātās izejvielu pieejamības dēļ. Vai šādos apstākļos puses var prasīt pārskatīt līgumā noteikto cenu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Mai. 2022
Uzņēmums noslēdzis konsultāciju līgumu ar Latvijas pilsoni, kurš dzīvo Šveicē un ir nerezidents. Šai personai ir īpašums arī Latvijā, taču tās deklarētā dzīvesvieta ir Šveicē. Uzņēmums ar šo personu vēlas noslēgt darba līgumu, lai piemērotu visas no tā izrietošās tiesības. Kā to darīt?
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Darba tiesības
09:54, 20. Mai. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Pavisam nesen Senāts izskatījis lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
11:53, 18. Mai. 2022
Vai viss, kas pieejams internetā, ir arī brīvi izmantojams? Šo jautājumu februārī pieņemtā spriedumā analizējis Senāts, izskatot situāciju, kad valsts iestāde savā reklāmas kampaņā bez personas piekrišanas atveidoja kāda raidījuma vadītāja balsi un izteiksmes stilu, kā arī izmantoja video fragmentu no internetā brīvi pieejama raidījuma.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 17. Mai. 2022
Lasītājs vaicā: Darba devējs organizē komandu saliedēšanas pasākumu saviem darbiniekiem. Divu dienu pasākums notiek viesu namā, un tajā sporta spēļu aktivitātes saplānot un organizēt uzaicināts ārpakalpojuma sniedzējs. Pasākuma laikā viens no darbiniekiem neveiksmīgi pakrīt un gūst traumu. Kurš ir atbildīgs par šādu negadījumu – darba devējs, aktivitāšu organizators vai viesu nams?
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Komerctiesības
09:16, 13. Mai. 2022
Aplūkosim Eiropas Savienības Tiesas atziņas spriedumā, kurā analizēts, vai apstāklis, ka darbinieks ir slimojis, var ietekmēt viņa atlīdzības apmēru atvaļinājuma laikā!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 11. Mai. 2022
Vairumam vārdi “preču zīme” asociējas ar tādiem jēdzieniem kā nosaukums vai logo, bet tikai retais nodomā, ka runa ir par mantu, kam var būt nozīmīga loma biznesa attīstībā. Piemērs, kas apliecina, ka preču zīme ir biznesam svarīgs aktīvs, ir Latvijas, iespējams, slavenākās preču zīmes “Dzintars” gadījums.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
09:18, 9. Mai. 2022
Aplūkosim Eiropas Savienības Tiesas (EST) atziņas spriedumā, kurā tiesa meklēja atbildes uz jautājumu, vai kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu darbiniekam pienākas neatkarīgi no tā, uz kāda pamata izbeigtas darba attiecības!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 5. Mai. 2022
Lasītājs vaicā: No 2021. gada vidus ir spēkā autoratlīdzību reforma, līdz ar to mainīta gan nodokļu piemērošana, gan arī precizēts, kas ir autordarbi. Par kādiem pakalpojuumiem atbilstoši jaunajiem noteikumiem drīkst maksāt autoratlīdzību? Vai autoratlīdzību var maksāt, piemēram, par programmēšanas pakalpojumiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 2. Mai. 2022
Lasītājs vaicā: Darbinieks ārkārtējās situācijas laikā atteicās vakcinēties, tādēļ uzņēmums uzteica darba līgumu, pamatojoties uz Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma noteikumiem. Šobrīd vakcinācijas sertifikāti vairs nav nepieciešami, un bijušais darbinieks norādījis, ka vēlas atkal strādāt savā darbavietā. Vai uzņēmumam ir pienākums viņu atkal nodarbināt? Vai darbinieks var tiesiski vērsties pret uzņēmumu ar prasību par atjaunošanu darbā, jo vairs nav piemērojama atlaišanu pamatojošā norma? Ja uzņēmums nolemj atkal algot darbinieku, vai jāslēdz jauns līgums un jānosaka pārbaudes laiks?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 27. Apr. 2022