Darba likumā noteikts, ka darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, saglabā iepriekšējo darbu. Ja tas nav iespējams, darba devējs nodrošina līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 16. Mar. 2022
Gan organizācijām, gan privātpersonām aizvien biežāk nākas kārtot dažādas dokumentu lietas starptautiski, līdz ar to rodas daudz neskaidrību, ko tādos gadījumos var un ko nevar kārtot elektroniski, kādam jābūt elektroniskajam dokumentam un elektroniskajam parakstam.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 11. Mar. 2022
Kad tiek apspriesti jautājumi par darbaspēka piesaisti no trešajām valstīm, no darba devēju pārstāvju puses izskan viedoklis, ka ir ievērojama atšķirība starp augsti kvalificēta un mazkvalificēta ārvalstu darbaspēka piesaistes procesiem. Atsevišķu darba devēju ieskatā mazkvalificētā darbaspēka piesaistes process ir komplicētāks nekā augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste. Vai tā tiešām ir?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 8. Mar. 2022
Lai arī likumā paredzēts, ka darbiniekiem par pārkāpumiem var izteikt rājienu vai rakstveida pazīmi, praksē šo iespēju izmanto arvien retāk, taču tas joprojām ir risinājums smagāku pārkāpumu gadījumā, kad nepieciešams disciplinēt darbinieku.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
09:23, 28. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Darbinieks pieņem lēmumu uzteikt darbu, taču uzteikumā nenorāda, ka vēlas pārtraukt darba attiecības pēc paša vēlēšanās konkrētā datumā atbilstoši Darba likumam, nostrādājot vienu mēnesi, bet gan, ka vēlas pārtraukt darba attiecības uz vienošanās pamata. Vai šo uzteikuma iesniegšanas datumu var uzskatīt par pirmo dienu, no kuras darba devējs rēķina viena mēneša termiņu, pēc kura darba attiecības pārtrauc, pamatojoties uz darbinieka uzteikumu, situācijā, kad nav panākta abpusēja vienošanās?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 25. Feb. 2022
Šoreiz pievērsīsimies tēmai par pasūtītāja aizsardzību situācijās, kad būvdarbu veicējam pasludināta maksātnespēja. Tiesu praksē rodama virkne aktuālu atziņu par šo jautājumu.
Raksta līdzautors: Edvīns Draba, vecākais jurists
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Feb. 2022
Daļa nodarbināto, kuri nevēlas vakcinēties, šobrīd ir atstādināti vai nosūtīti dīkstāvē. Tikmēr darba devēju ikdienas darbi turpinās un, iespējams, pietrūkst darbaspēka. Cik ilgi darba devējam gaidīt un cerēt, ka darbinieki tomēr izlems vakcinēties un atgriezties darbā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 23. Feb. 2022
Vienpusējai darba tiesisko attiecību izbeigšanai no darba devēja puses Darba likumā noteikta samērā strikta procedūra un prasības. Savukārt darbinieka uzteikuma gadījumā viņš var saņemt bezdarbnieka pabalstu tikai divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas un iesnieguma par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu iesniegšanas, kas ir būtisks mīnuss. Tādēļ praksē darba tiesiskās attiecības nereti izbeidz, darba devējam un darbiniekam savstarpēji vienojoties. Šādā gadījumā bezdarbnieka pabalstu piešķir uzreiz no pieprasījuma iesniegšanas dienas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 16. Feb. 2022
Teju ikvienam uzņēmumam ir bijis nepieciešams slēgt līgumus ar informācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzējiem. Dažkārt sadarbības laikā šie pakalpojumu sniedzēji neievēro būtiskus termiņus, palielina cenas projekta ietvaros vai sniedz neatbilstošas kvalitātes pakalpojumu. Aplūkosim, kādi nosacījumi jāiekļauj līgumā ar programmētājiem, lai mazinātu pasūtītāja riskus.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 14. Feb. 2022
Darbinieku atstādināšanas jautājumi, šķiet, tieši beidzamajā laikā kļuvuši tik aktuāli kā nekad. Teju katrā vidējā un lielā uzņēmumā ir kāds atstādināts darbinieks, tādēļ apkopojam praktiskas atziņas, brīdinājumus un padomus darba devējiem un vispārnoderīgu informāciju par darbinieku atstādināšanu saistībā ar Covid-19, cik vien precīzi tas iespējams tik nestabilos laikos.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 11. Feb. 2022
Kolektīvā finansēšana ir salīdzinoši jauns finanšu instruments, kas beidzamajos gados piedzīvojis attīstību, taču vienlaikus ir izgaismojušās arī dažādas juridiskās nianses un neskaidrības vienota normatīvā regulējuma trūkuma dēļ. Lai situāciju mainītu un sakārtotu šo nozari, pagājušā gada nogalē tika pieņemta jauna regula, ar kuru tiek ieviestas vienotas prasības pūļa finansējuma pakalpojumu sniedzējiem visā Eiropas Savienībā, tostarp arī Latvijā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 8. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 7. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Pārbaudot pirms vairākiem gadiem parakstītu elektronisko dokumentu ar tolaik spēkā esošu drošu elektronisko parakstu, pie paraksta parādījās paziņojums, ka tas vairs nav spēkā. Vai drošais elektroniskais paraksts var zaudēt spēku? Cik ilgi ir spēkā elektroniski parakstīts dokuments un vai pienāk brīdis, kad tas zaudē juridisko spēku?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 2. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Vai Uzņēmumu reģistrā var iesniegt elektroniski parakstītus dokumentus ar dažādu valstu e-parakstiem? Piemēram, vienam valdes loceklim ir Latvijā izsniegts e-paraksts, otram – Igaunijas e-paraksts. Kas notiek gadījumā, ja, parakstot līgumu, ārzemju puse paraksta, piemēram, ar "DocuSign" parakstu un Latvijas puse – ar drošu elektronisko parakstu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 31. Jan. 2022
Būvdarbu kvalitāte var būtiski ietekmēt ikviena uzņēmuma vai privātpersonas dzīves kvalitāti, tādēļ noderīgi atgādināt, cik ilgs garantijas laiks jāpiešķir būvdarbiem, kā rīkoties, ja konstatēti defekti, un kas jāzina garantijas izpildes laikā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 28. Jan. 2022