Lasītājs vaicā: Par darbinieka aizvietošanu parasti sagatavo atsevišķu vienošanos. Bet kā noteikt beigu termiņu saslimuša darbinieka aizvietotājam, ja nevar zināt, kad aizvietojamais darbinieks būs vesels un atsāks strādāt?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 3. Dec. 2021
Reklāmai ir milzu nozīme, konkurējot uzņēmumiem savā starpā. Un šajā cīņā nereti reklāmas tiesiskuma aspekti saduras ar konkurences tiesību jautājumiem. Šādos gadījumos var runāt par negodīgu konkurenci, kas dod tiesības vērsties pret konkurentu, lai gūtu atlīdzinājumu un novērstu negodīgās prakses turpināšanu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 30. Nov. 2021
Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos, 2021. gada oktobrī Ministru kabinets izsludināja ārkārtējo situāciju. Rīkojums par ārkārtējo situāciju darba attiecības ietekmēs visu ārkārtējās situācijas laiku – tātad vismaz līdz 2022. gada 11. janvārim. Tiesa, tas rada vairākus riskus darba devējam. Aplūkosim būtiskākos!
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Darba tiesības
07:00, 25. Nov. 2021
2021. gada 12. jūlijā spēkā stājās grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Šajos grozījumos iekļautas vairākas būtiskas izmaiņas, tajā skaitā attiecībā uz klientu izpētes rīku ieviešanu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Nov. 2021
Lasītājs vaicā: Vai potenciālais darbinieks, kas pretendē uz atbildīgu amatu uzņēmumā, var oficiāli iegūt informāciju par uzņēmumam piemērotajiem administratīvajiem sodiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 17. Nov. 2021
Lasītājs vaicā: Kā rīkoties, ja darbinieks, kura darba pienākumu veikšanai normatīvajos aktos ir noteikta obligāta vakcinācija, atsakās to veikt? Skaidrs, ka pielaist pie darba viņu nedrīkst. Darba likumā noteiks, ka darbinieku atsevišķos gadījumos drīkst atstādināt; cits variants - nosūtīt darbinieka izraisītā dīkstāvē, abos gadījumos neizmaksājot darba samaksu. Kā atšķiras dīkstāve un atstādināšana? Kuru no šiem variantiem un kādos gadījumos būtu pareizi piemērot?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 16. Nov. 2021
Darbinieka pilnvarošana darba vai citu saistītu jautājumu risināšanai var būt uzticības izrādīšana darbiniekam konkrētu jautājumu risināšanai, kā arī pilnvaru darbiniekam var izdot kā dokumentu, kurā ietvertas darbību un kompetences robežas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
11:18, 15. Nov. 2021
Lai gan par datu aizsardzību un atbilstošiem piesardzības pasākumiem rakstīts un runāts daudz, tomēr pārkāpumu un kļūdu šajā jomā netrūkst. Tas, kas sākotnēji šķiet nebūtisks, vēlāk var uzņēmumam radīt lielus zaudējumus. Kas aktuāls datu aizsardzības jomā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 11. Nov. 2021
Situācijas, kad kāds no darbiniekiem kāda iemesla dēļ neierodas darbā, nav nekas ārkārtējs – darbinieks var doties komandējumā vai uz apmācībām. Tāpat prombūtne var būt arī neplānota, piemēram, ja darbinieks saslimst. Tomēr tādēļ darbi neapstājas. Kā juridiski pareizi noformēt prombūtnē esoša darbinieka aizvietošanu? Vai aizvietotājam par šo darbu jāmaksā papildus?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 9. Nov. 2021
Iespējamas situācijas, kad uzņēmuma vai iestādes vadītājs devies komandējumā, atrodas atvaļinājumā vai citu iemeslu dēļ nav darbā. Kā organizēt darbu vadītāja prombūtnē? Kas vadītāja vietā var parakstīt dokumentus?
Tekstu lasa: Māra Dzelstiņa
Komerctiesības
07:00, 5. Nov. 2021
Mūsdienu dzīves ritmā distances tirdzniecības nozīme turpina palielināties, savukārt Covid-19 pandēmijas krīzes apstākļos tās lomu nevar pārvērtēt. Nav šaubu, ka patērētājiem un pārdevējiem, pēkšņi esot spiestiem slēgt darījumus attālināti, bija liels izaicinājums saprast no distances līguma izrietošās tiesības un pienākumus.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
08:58, 4. Nov. 2021
Darbinieku apmācību organizēšana veicina uzņēmuma konkurētspēju un uzlabo strādājošo prasmes veiksmīgai darbībai uzņēmuma interesēs. Vienlaikus darba devējiem šai procesā mēdz būt dažādas grūtības, kas darbinieku apmācības neļauj īstenot pietiekami raiti, tostarp lielas izmaksas un valsts atbalsta trūkums, grūtības apmācību norisi savienot ar darba grafiku, kā arī darbinieku motivācijas trūkums.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 1. Nov. 2021
Pirms laika plaši izskanēja informācija par Patērētāju tiesību aizsardzības centra uzliktajiem sodiem Latvijas influencerēm, kuras nebija atbilstoši marķējušas savu sociālo tīklu saturu, kas pēc būtības bija reklāma. Tas vēlreiz atgādināja, ka ir būtiski ņemt vērā virkni prasību, pretējā gadījumā var nākties maksāt soda naudu līdz pat 1500 eiro. Apkopojam būtiskāko, kas jāzina influenceriem un viņu pakalpojumu izmantotājiem!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 26. Okt. 2021
Cilvēkam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darba vietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai. Tātad – lai arī lielākoties darbinieki ir nodarbināti pie viena darba devēja, viņiem ir tiesības izvēlēties vienlaikus vairākas nodarbošanās un strādāt pie vairākiem darba devējiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 25. Okt. 2021
Uzņēmēju izpratne par intelektuālā īpašuma vērtību un nepieciešamību to aizsargāt ar katru gadu pieaug. Tāpat, ņemot vērā, ka tehnoloģijas ir ikviena mūsdienu uzņēmuma neatņemama sastāvdaļa, ir tikai likumsakarīgi, ka ekspektācijas un pieprasījums no uzņēmumu vadītājiem pēc programmatūras ar jaunām funkcionālajām iespējām pieaug. Līdz ar to pieaug arī interese par programmatūras aizsardzību, tās prettiesisku iegūšanu un lietošanu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 21. Okt. 2021