Lasītājs vaicā: Administratīvā pārkāpuma procesā ir stājies spēkā lēmums par soda piemērošanu. Pagājis aptuveni viens mēnesis no minētā lēmuma pieņemšanas dienas. Vai sodītai personai ir tiesības iepazīties ar lietas materiāliem, tos pieprasot? Šādas tiesības ir paredzētas pie administratīvās atbildības saucamai personai?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 24. Okt. 2023
Katrā uzņēmumā papildus darba līgumam tiek izstrādāti arī dažādi iekšējās darba kārtības noteikumi. Tie darbiniekiem ir tikpat saistoši, kā darba līgums, un, tos pārkāpjot, iestājas sekas atbilstoši Darba likumam – sākot no rājiena, līdz pat, smagākos gadījumos, atbrīvošanai no darba. Vai ir kādas obligātas prasības, kas jāiekļauj šādos noteikumos? Ko var uzskatīt par iekšējās kārtības noteikumiem – kādu vienu dokumentu vai arī var skatīties plašāk?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 17. Okt. 2023
Vai sabiedrībai obligāti ir jānorāda juridiskā adrese un vai tajā ir jābūt sasniedzamai? Kādas sekas var iestāties, ja kapitālsabiedrība nav sasniedzama juridiskajā adresē?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 12. Okt. 2023
Vai darba devējam ir jākompensē darbinieka ceļa izdevumi un ceļā pavadītais laiks gadījumā, ja darbiniekam tiek noteikta cita darba vieta? Šāda situācija ir analizēta kādā Senāta par darba un atpūtas laiku civildienesta ierēdnim, kura darba vieta pārcelta rotācijas kārtībā.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 9. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Kas jāņem vērā, organizējot konkursu, piemēram, sociālajos tīklos? Vai uz konkursiem attiecas tie paši ierobežojumi, kas uz loterijām? Vai par izsniegtajām balvām uzņēmumam jāmaksā kādi nodokļi?
Raksta līdzautors: Edgars Riņķis, SIA "ZAB PricewaterhouseCoopers Legal" jurists
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 5. Okt. 2023
Lasītājs vaicā: Darba līgumā tiek norādīts, ka pēc konkrēta nostrādātā laika posma uzņēmums darbiniekiem nodrošina apdrošināšanas polisi. Šogad uzņēmums vēlas mainīt apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēju, bet tā rezultātā process ir ieildzis, un darbinieki uz kādu laiku var palikt bez apdrošināšanas polises. Vai darba devējam ir jebkādā veidā jāatlīdzina vai citā veidā, piedāvājot kādu papildu bonusu, jāatlīdzina periods, kurā darbiniekiem nav nodrošināta apdrošināšanas polise?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 4. Okt. 2023
Līgumu slēgšana, izmantojot elektroniskās platformas, gluži tāpat kā tehnoloģiju lietošana citās dzīves jomās, kļūst arvien populārāka. Nesen publiski izskanējusi informācija par kādu Kanādas tiesas spriedumu, kurā atzīts, ka lietotnē “Whatsapp” izmantotā emocijzīme thumbs up jeb “īkšķis uz augšu” konkrētajā situācijā atzīstama par līguma akceptu. Līdzīgi arī Rīgas apgabaltiesas Civillietu kolēģija atzinusi, ka šī pati emocijzīme uzskatāma par vienošanās apstiprinājumu. Līdz ar to rodas jautājums – kā un kurā brīdī elektroniskajā sarakstē paustās ziņas var rezultēties juridiskās saistībās?
Raksta līdzautore: Linda Sarāne - Reneslāce, SIA “Sorainen ZAB”, zvērināta advokāte
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 3. Okt. 2023
Datorprogrammu iegāde un lietošana mūsdienās ir kļuvusi par neatņemamu darbību uzņēmumā, tomēr zem šķietami vienkārša darījuma slēpjas tiesisks regulējums, kas nosaka licences pircēju (ņēmēju), programmatūras lietotāju un izstrādātāju tiesības un pienākumus.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 28. Sep. 2023
Vai darbinieks drīkst publiski negatīvi izteikties par darba devēju vai saviem kolēģiem, un kādas varētu būt šādas rīcības sekas. Izskatīsim tiesu atziņas!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 27. Sep. 2023
Vai skaņu ierakstus drīkst tiesā izmantot kā pierādījumus? Vai vienmēr ir jāsaskaņo ar otru pusi, ka ieraksts tiks veikts? Un kā pierādīt, ka ieraksts ir autentisks?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 26. Sep. 2023
Lasītājs vaicā: Vasaras periodā, kad vairāki darbinieki vienlaicīgi dodas atvaļinājumā, mēdz gadīties ka darbiniekiem jāaizvieto pat divi vai vairāk kolēģi to prombūtnes laikā. Vai darbinieks drīkst vienlaicīgi aizvietot vairākus kolēģus?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 19. Sep. 2023
Nevienam nav nekāds jaunums, ka dokumentu noformēšanas ieradumi, un to ietekmējošie noteikumi netiek līdzi elektronisko dokumentu un e-parakstu attīstībai. Šī situācija mēdz radīt neskaidrības un problēmas, kuras apskatīsim šajā rakstā, sākumā pētot reglamentējuma analīzi/teorētisko pamatojumu, pēc tam – piedāvājot ieteikumus praktiskai rīcībai gadījumos, kad dokumentā nepieciešami vairāki elektroniskie paraksti.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 18. Sep. 2023
Kādā 2023.gada jūnija tieslietā tika izskatīta darbinieka prasība pret darba devēju saistībā ar pieļauto nevienlīdzīgo attiesmi jeb bosingu darba vietā. Un tas izpaudies kā darbinieka nepielaišana pie darba. Rezultātā darbinieks prasīja gan darba algas, gan morālā kaitējuma piedziņas atlīdzību. Izskatīsim, ko sprieda Senāts!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 14. Sep. 2023
2021.gada janvārī stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, kas sabiedrībām ar ierobežotu atbildību piešķīra tiesības noteikt dažādu kategoriju kapitāldaļas saviem dalībniekiem. Lai būtu vieglāk saprast, ko tas nozīmē, rakstā apskatīšu praktiskus piemērus, kas ilustrē daļu kategoriju iespējamo pielietojumu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 13. Sep. 2023
Vispārīgā izpratnē dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Neskatoties uz šķietami vienkāršo juridisko skaidrojumu, pastāv dažas nianses, kuras ir vērts ņemt vērā, noslēdzot dāvinājuma līgumu.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Komerctiesības
07:00, 11. Sep. 2023