Darbiniekam ar rīkojumu tika noteikts papildu darbs ar piemaksu. Darbinieks iepazinās ar rīkojumu, piekrita tam un veica papildu pienākumus. Šobrīd darbinieks vairāk nevēlas veikt papildu darbu un saņemt piemaksu par to. Vai darbinieks var atkāpties no rīkojuma izpildes?
Darba tiesības
07:00, 30. Apr. 2024
Šobrīd praksē bieži var sastapties ar grāmatvežiem-apakšuzņēmējiem. Tā ir inovatīva sadarbības forma starp individuālo grāmatvedi un ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzēju. Kuram šādā sadarbības modelī jānodrošina ārpakalpojuma licence un jāizpilda tā sauktā Naudas atmazgāšanas likuma prasības?
Komerctiesības
07:00, 24. Apr. 2024
Kopš pandēmijas krīzes sākuma aktīvi uzsākts risināt jautājumu par attālinātā darba vienota regulējuma pieņemšanu. 2022.gada jūnijā Eiropas Savienībā sociālie partneri pieņēma programmu, kas ietver apņemšanos apspriest juridiski saistošu nolīgumu par attālināto darbu un tiesībām atslēgties no darba, kas jāievieš direktīvas veidā. Kādas izmaiņas gaidāmas attālinātā darba regulējumā?
Darba tiesības
07:00, 23. Apr. 2024
Lasītājs vaicā: Vai, mainoties minimālajai algai valstī, jāveic grozījumi darba līgumā, ja darbinieks saņem minimālo algu? Vai pārējiem darbiniekiem, kuri saņem vairāk par minimālo algu, arī nepieciešams veikt grozījumus darba līgumā, palielinot tiem algu par kādu konkrētu apmēru?
Darba tiesības
07:00, 17. Apr. 2024
Valsts ieņēmumu dienests var uzsākt nodokļu parāda piedziņas procesu bezstrīda kārtībā, ja uzņēmums laicīgi nenorēķinās par nodokļu saistībām. Bet vai drīkst pieprasīt samaksāt parādu, kas radies nevis pašam uzņēmumam, bet tā sadarbības partnerim, ar kuru debitors jau norēķinājies? Atbilde meklējama spriedumā kādā no Senāta izskatītajām lietām.
Raksta līdzautore: Nataļja Golubeva
Komerctiesības
07:00, 11. Apr. 2024
Lasītājs vaicā: Ņemot vērā, ka šobrīd datoru ar interneta pieslēgumu varam brīvi izmantot jebkurā publiskā vietā, jebkurā valstī, rodas jautājums – vai datora interneta protokola jeb IP adrese ir personas dati?
Komerctiesības
07:00, 5. Apr. 2024
2023.gada 21.decembrī Konkurences padome pieņēma lēmumu par pārkāpuma konstatēšanu un naudas soda uzlikšanu biedrībai “Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs”, kura nav ievērojusi Līgumā par Eiropas Savienības darbību noteikto aizliegumu – veikt saskaņotas darbības, kuru rezultātā tiek ierobežota vai kropļota konkurence. Biedrība atzinusi pieļauto pārkāpumu, kā rezultātā piemērotais naudas sods samazināts par 10%.
Komerctiesības
07:00, 4. Apr. 2024
Lasītājs vaicā: Vai šobrīd ir iespēja darbinieku uz obligāto veselības pārbaudi nosūtīt elektroniski? Vai joprojām nepieciešams šos dokumentus drukāt divos eksemplāros, parakstīt ar roku un uzlikt zīmogu?
Darba tiesības
07:00, 28. Mar. 2024
Pēdējā laikā reklāmas saturs ir viens no apspriestākajiem tematiem sabiedrībā – nav šaubu, ka attiecībā uz reklāmu un tās izplatīšanu jāievēro normatīvajā regulējumā noteiktās prasības. Piemēram, reklāma nevar solīt “mūžīgo jaunību, veselību vai nemirstību”, tā ir maldinoša reklāma. Noskaidrosim, kas īsti ir maldinoša reklāma, kādas var būt tiesiskās sekas šādas reklāmas izplatīšanai un kurš ir atbildīgs par maldinošas reklāmas satura izplatīšanu.
Komerctiesības
07:00, 27. Mar. 2024
Darba likums paredz darbiniekam vairākas iespējas darba līguma uzteikšanai, taču katrai no tām piemērojami atšķirīgi nosacījumi. Vienīgais kopējais nosacījums ir darbinieka brīvas gribas izpaudums, kam jābūt izteiktam rakstveidā. Svarīgi atcerēties, ka emociju iespaidā izmesta frāze par darba pamešanu nav pamats izbeigt darba tiesiskās attiecības.
Darba tiesības
07:00, 26. Mar. 2024
Ar pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi apliekamie darījumi tradicionāli uzskatāmi par vieniem no riskantākajiem darījumiem, it īpaši gadījumos, ja nodokļu maksātājs, kas īsteno preču piegādi, pircējam tās nenogādā. Laiku pa laikam administratīvajā tiesā tiek skatīti strīdi par to, vai šādi darījumi ir vai nav atzīstami par simulatīviem nolūkā gūt fiskālas priekšrocības. Arī 2023.gads nebija izņēmums.
Komerctiesības
07:00, 25. Mar. 2024
Kopīpašums ir mūsu realitāte, kas ik dienas veidojas no jauna – ne tikai savstarpēju darījumu ceļā, bet arī mantošanas gadījumā. Tieši mantojuma sadales rezultātā vai laulības šķiršanas laikā izveidotie kopīpašumi visbiežāk rada grūtības to saimniekiem gan ikdienā, gan domājot par pārdošanu. Kā rīkoties, kad vadzis ir lūzis vai radusies vēlme atbrīvoties no īpašuma, jo tas vienkārši kļuvis lieks?
Komerctiesības
09:00, 20. Mar. 2024
Lasītājs vaicā: Darbinieks vēlas doties trīs nedēļu ilgā atvaļinājumā no 2023.gada 4.decembra. Viņam ir neizmantots uzkrātais atvaļinājums par periodu no 2022.gada 1.janvāra līdz 2023.gada 4.decembrim. Saskaņā ar Darba likumu uzkrāto atvaļinājuma daļu var pārcelt tikai uz vienu gadu. Ko tas nozīmē? Vai šajā gadījumā drīkst norādīt, ka atvaļinājums izmantots par periodu no 2022.gada 4.decembra līdz 2023.gada 3.septembrim?
Darba tiesības
09:40, 18. Mar. 2024
Uzņēmumi ikdienā bieži vien sastopas ar nepieciešamību gatavot dokumentus svešvalodā. Tā kā uzņēmumi uztur sadarbību ar ārvalstu pakalpojumu sniedzējiem un piesaista darba spēku no ārvalstīm, kā arī nereti pārvaldes institūciju pārstāvji labāk pārzina, piemēram, angļu valodu, rodas jautājums, kuriem uzņēmuma iekšējiem dokumentiem obligāti jābūt latviešu valodā, bet kuri var tikt sagatavoti svešvalodā, neieguldot resursus tulkojuma nodrošināšanā?
Komerctiesības
07:00, 13. Mar. 2024
Lasītājs vaicā: Sabiedrībā ir pieņemts valdes lēmums par valdes locekļu savstarpējo pilnvarojumu, nosakot kārtību, kādā valdes locekļi aizvieto viens otru un veic personas, kas atrodas atvaļinājumā, pienākumus. Valdes loceklis ir devies atvaļinājumā. Vai viņš atvaļinājuma laikā drīkst parakstīt līgumus, piedalīties valdes sēdēs un veikt citus pienākumus?
Darba tiesības
07:00, 11. Mar. 2024