Lasītājs vaicā: Darbinieks, kuram noteikts summētais darba laiks, nostrādāja vienu darba dienu 2022.gada novembrī, pēc tam atvēra slimības lapu vairāku mēnešu garumā. Slimības lapas laikā viņš uzrakstīja atlūgumu. Darbinieks ir saņēmis samaksu par nostrādāto dienu novembrī, kā arī naudas balvu un prēmiju decembrī. Aprēķinot kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu, problēmas rodas ar vidējās izpeļņas aprēķinu. Aprēķinā ietilpst darba dienu, nakts stundu un virstundu samaksa, jo decembrī noslēdzās ceturtais ceturksnis, kā arī gada nogalē izmaksātā naudas balva un prēmija. Veicot aprēķinu, vidējā stundas likme sanāk 72,11 eiro. Tā kā darbiniekam ir neizņemts atvaļinājums (12,47 dienas jeb 99,76 stundas), darba devējam kompensācijā būtu jāizmaksā 7193,69 (99,76 x 72,11) eiro. Šajā situācijā darbinieka kompensācija ir neadekvāta noslēgtajam darba līgumam, tāpat darbinieks ilgstoši ir bijis prombūtnē. Vai veiktie aprēķini ir korekti?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
06:00, 4. Jūl. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments šī gada 14.martā pieņēma spriedumu lietā, ar ko atcēla Administratīvās apgabaltiesas 2021.gada 28.jūnija spriedumu, kura pamatā bija strīds, kas izcēlies starp pieteicēju un Valsts ieņēmumu dienestu par nodokļa apmēru nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumā. Izskatām nedaudz sīkāk šo spriedumu!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
06:00, 3. Jūl. 2023
Ja kādreiz ir nācies apskatīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publicēto nodokļu administrēšanas lēmumu sadaļu, tad noteikti ir redzēts kupls pievienoto vērtības nodokļa (PVN) atmaksas atteikumu skaits. VID pienākumus likumdevējs ir precizējis vairākkārt, mēģinot panākt vieglāku un ātrāku PVN atmaksāšanas gaitu. Vai tas ir izdevies? Kā notiek patiesībā?
Teksts: Oskars Priede
Nodokļi
06:00, 28. Jūn. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un, iespējams, piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
09:49, 21. Jūn. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums iegādājas darbiniekam veselības apdrošināšanas polisi. Šīs polises darbības laikā tiek pārtrauktas darba attiecības ar darbinieku. Kas notiek ar noslēgto apdrošināšanas polisi? Vai darbiniekam tā ir jāatdod un uzņēmums varēs atgūt neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu? Vai arī darbinieks var paturēt šo polisi, samaksājot polises atlikušo vērtību? Vai uzņēmums var nodot darbiniekam polisi, par to nepieprasot samaksu? Kā aprēķināt nodokļus šādās situācijās?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
06:00, 15. Jūn. 2023
Darījumiem starp saistītām personām Valsts ieņēmumu dienests pievērš īpašu uzmanību, jo ir nepieciešams pārliecināties, vai to pamatā nav darījuma dalībnieku vēlmes izvairīties no saistību izpildes pret valsts budžetu vai iegūt fiskālās priekšrocības. Šādi darījumi ik pa laikam nonāk arī tiesu redzeslokā. Viens no pēdējiem Senāta spriedumiem, kur tika vērtēts darījums starp saistītām personām, tika pieņemts 2022.gada 31.oktobrī.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
06:00, 13. Jūn. 2023
Lasītājs vaicā: Tiek saņemts elektroniskais dokuments XML formātā, kas tiek ielasīts grāmatvedības programmā. Valsts ieņēmumu dienests (VID) lūdz atsūtīt darījuma apliecinošu dokumentu. Vai VID ir jānosūta šī darījuma dokuments XML formātā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
06:00, 6. Jūn. 2023
Lai arī obligātas transfertcenu dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasības Latvijas likumdošanā ir ieviestas jau kopš 2018.gada, tomēr tikai pēdējā laikā Valsts ieņēmumu dienests ir aktīvi pievērsies nodokļu maksātāju iesniegto transfertcenu dokumentācijas pārbaudei un izvērtēšanai pēc būtības.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 1. Jūn. 2023
Sludinājumu portāli ir pilni ar dažādu personīgo mantu pārdošanas piedāvājumiem, un to pircējs var būt gan fiziskā, gan juridiskā persona. Bet kā ar nodokļiem? Kādos gadījumos pārdevējam - fiziskajai personai – ir risks kļūt par saimnieciskās darbības veicēju ar attiecīgo reģistrācijas un nodokļu nomaksas pienākumu? Kādos gadījumos un kuram ir jāmaksā nodoklis?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
06:00, 22. Mai. 2023
Latvijā ar 2025.gadu ir plānots ieviest obligātu elektronisko rēķinu jeb e-rēķinu izmantošanu starp komersantiem un valsts un pašvaldību iestādēm, tādējādi panākot ērtu un vienveidīgu dokumentu sagatavošanu un uzglabāšanu, ātrāku un drošāku informācijas apriti, kā arī vienlaicīgu datu nodošanu nodokļu administrācijai, kam turpmāk nebūs nepieciešams pieprasīt informāciju no nodokļu maksātājiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
06:00, 16. Mai. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums izraksta rēķinu/pavadzīmi par klienta nopirkto preci. Vai rēķinā/pavadzīmē ir obligāti jānorāda apmaksas summa arī ar vārdiem?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
12:58, 9. Mai. 2023
Vaicā lasītājs: Vai apliecinājums preču piegādei ir derīgs ar parakstu uz planšetēm vai PIN kodiem? Kādi ir Latvijā pieejamie risinājumi? Vai kurjerpasta elektroniskais piegādes apliecinājums ir pietiekošs piegādes apliecinājums Valsts ieņēmumu dienestam?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
07:00, 3. Mai. 2023
Lasītājs vaicā: Uzņēmums plāno iegādāties vieglo transportlīdzekli, kura vērtība pārsniedz 50 000 eiro bez PVN operatīvajā līzingā. Kā noteikt reprezentatīva automobiļa vērtību? Kādas izmaksas un par kādu laika periodu var iekļaut auto vērtībā? Piemēram, vai pie automašīnās vērtības būtu pieskaitāmas apdrošināšanas izmaksas, automašīnas reģistrācija, riepu iegāde, veiktie remontdarbi, degvielas iegāde, samaksātie līzinga procenti, dažādi automašīnas uzlabojumi GPS uzstādīšana? Kad uzņēmumam jāsamaksā PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis par iegādāto automašīnu?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 2. Mai. 2023
Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Grāmatvedība
11:40, 19. Apr. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis stāsts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra klausītaja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Teksu lasa: Oskars Priede
Nodokļi
07:00, 17. Apr. 2023