Lasītājs vaicā: Valsts sociālās aprūpes centrā darbu nesen uzsākušai tiešajai darba vadītājai radies konflikts ar aprūpētāju, kura, kā uzskata vadītāja, nav pietiekami labi iztīrījusi izolatoru un medicīnas kabinetu telpas. Vadītāja par to sagatavoja pārkāpuma aktu, kurš aprūpētājai bija jāparaksta. Aprūpētāji ikdienā strādā saskaņā ar amata aprakstu un darba līgumu, kur norādīti amata pienākumi. Pienākumos neietilpst tīrības uzturēšana medicīnas personāla telpās. Vai darba devējam šādā gadījumā jāizdod rakstisks rīkojums par jauniem darba pienākumiem, iepazīstinot ar to darbinieku? Vai var sodīt par pienākumu, kas nav minēti amata aprakstā, neveikšanu? Varbūt tas ir papildu darbs?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 18. Mar. 2022
Kā Latvijas komersantam sagatavot darījumu dokumentāciju, lai izvairītos vai vismaz ierobežotu riskus, kas var radīt papildu nodokļu sekas darījumos ar nerezidentiem? Vispirms jāatzīmē, ka Latvijas komersanta darījumi ar nerezidentiem tiek slēgti civiltiesisko attiecību ietvaros, bet šajās attiecībās piemērojams privātautonomijas un līguma brīvības princips. Saskaņā ar tiem darījuma pusēm ir tiesības brīvi noteikt savstarpējas tiesiskās attiecības, tostarp vienoties par darījuma formu un saturu, ciktāl to neierobežo piemērojamie likumi.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 17. Mar. 2022
Darba likumā noteikts, ka darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, saglabā iepriekšējo darbu. Ja tas nav iespējams, darba devējs nodrošina līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 16. Mar. 2022
Kad tiek apspriesti jautājumi par darbaspēka piesaisti no trešajām valstīm, no darba devēju pārstāvju puses izskan viedoklis, ka ir ievērojama atšķirība starp augsti kvalificēta un mazkvalificēta ārvalstu darbaspēka piesaistes procesiem. Atsevišķu darba devēju ieskatā mazkvalificētā darbaspēka piesaistes process ir komplicētāks nekā augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste. Vai tā tiešām ir?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 8. Mar. 2022
Lai arī likumā paredzēts, ka darbiniekiem par pārkāpumiem var izteikt rājienu vai rakstveida pazīmi, praksē šo iespēju izmanto arvien retāk, taču tas joprojām ir risinājums smagāku pārkāpumu gadījumā, kad nepieciešams disciplinēt darbinieku.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
09:23, 28. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Darbinieks pieņem lēmumu uzteikt darbu, taču uzteikumā nenorāda, ka vēlas pārtraukt darba attiecības pēc paša vēlēšanās konkrētā datumā atbilstoši Darba likumam, nostrādājot vienu mēnesi, bet gan, ka vēlas pārtraukt darba attiecības uz vienošanās pamata. Vai šo uzteikuma iesniegšanas datumu var uzskatīt par pirmo dienu, no kuras darba devējs rēķina viena mēneša termiņu, pēc kura darba attiecības pārtrauc, pamatojoties uz darbinieka uzteikumu, situācijā, kad nav panākta abpusēja vienošanās?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 25. Feb. 2022
Daļa nodarbināto, kuri nevēlas vakcinēties, šobrīd ir atstādināti vai nosūtīti dīkstāvē. Tikmēr darba devēju ikdienas darbi turpinās un, iespējams, pietrūkst darbaspēka. Cik ilgi darba devējam gaidīt un cerēt, ka darbinieki tomēr izlems vakcinēties un atgriezties darbā?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 23. Feb. 2022
Vienpusējai darba tiesisko attiecību izbeigšanai no darba devēja puses Darba likumā noteikta samērā strikta procedūra un prasības. Savukārt darbinieka uzteikuma gadījumā viņš var saņemt bezdarbnieka pabalstu tikai divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas un iesnieguma par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu iesniegšanas, kas ir būtisks mīnuss. Tādēļ praksē darba tiesiskās attiecības nereti izbeidz, darba devējam un darbiniekam savstarpēji vienojoties. Šādā gadījumā bezdarbnieka pabalstu piešķir uzreiz no pieprasījuma iesniegšanas dienas.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 16. Feb. 2022
Darbinieku atstādināšanas jautājumi, šķiet, tieši beidzamajā laikā kļuvuši tik aktuāli kā nekad. Teju katrā vidējā un lielā uzņēmumā ir kāds atstādināts darbinieks, tādēļ apkopojam praktiskas atziņas, brīdinājumus un padomus darba devējiem un vispārnoderīgu informāciju par darbinieku atstādināšanu saistībā ar Covid-19, cik vien precīzi tas iespējams tik nestabilos laikos.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 11. Feb. 2022
Lasītājs vaicā: Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 7. Feb. 2022
Darba samaksas jautājums ir būtisks ikviena uzņēmuma ikdienā, jo tas veido ne tikai ievērojamu izdevumu pozīciju, bet nereti nosaka arī paša uzņēmuma konkurētspēju, piesaistot un noturot kvalificētākus un pieredzējušākus darbiniekus. Aplūkosim aktuālos samaksas noteikšanas un konfidencialitātes jautājumus!
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 24. Jan. 2022
Praksē nereti rodas jautājums par tiesisko attiecību starp komercsabiedrību un tās valdes locekli noformēšanu, kā arī citas neskaidrības saistībā ar personas iecelšanu un nodarbināšanu SIA vai akciju sabiedrības valdes locekļa vai valdes priekšsēdētāja amatā, tostarp arī par izmaksājamo atlīdzību un nodokļiem. Šie jautājumi regulēti vairāku likumu kopumā – Komerclikumā, Civillikumā un nodokļu likumos.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 19. Jan. 2022
Beidzamā laikā aktuāls kļuvis jautājums, vai noteiktos apstākļos darbinieks ir tiesīgs atteikties informēt darba devēju par sertifikāta esamību, kā arī atteikties uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu, piemēram, aizbildinoties ar personas datu aizsardzības interesēm?
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 18. Jan. 2022
Iespēja savienot privāto dzīvi ar darbu ir viena no šī brīža darba tirgus tendencēm. Reaģējot uz darbinieku pieprasījumu, uzņēmumi arvien vairāk piedāvā darbiniekiem lielāku rīcības brīvību darba laika izvēlē jeb elastīgo darba laiku.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
09:08, 14. Jan. 2022
Darba attiecībās neiztikt bez termiņiem – ir noteikts periods, kurā personas var realizēt savas tiesības dažādās no darba attiecībām izrietošajās situācijās. Līdz ar to būtiski saprast, no kura brīža sākas termiņš, cik ilgs tas ir, kad tas beidzas, kādas sekas rodas, beidzoties noteiktajam termiņam, un vai nokavēto termiņu var atjaunot.
Tekstu lasa: Oskars Priede
Darba tiesības
07:00, 6. Jan. 2022